Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Wrocław. Walka o pieszych także na przedmieściach

Dalej Wstecz
Autor:

Bartosz Józefiak

Data publikacji:
2018-05-08 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Walka o pieszych także na przedmieściach
fot. lelekwp, lic. CCA 3.0 Unported
Spychanie samochodów z chodnika na jezdnię, odzyskiwanie zieleńców dla pieszych, montaż parkomatów – wrocławscy urzędnicy realizują postulaty pieszych nie tylko w centrum.

Władze Wrocławia chciałyby, żeby ich miasto uchodziło za nowoczesną metropolię przyjazną pieszym i rowerzystom. Dlatego w magistracie powstało stanowisko oficera pieszego. W odczuciu mieszkańców jego działanie koncentruje się na wyznaczaniu przejść dla pieszych w centrum i utrudnianiu życia kierowców. Ale urzędnicy przekonują, że pamiętają też o przedmieściach.

- Poza centrum najważniejsze są dwa zagadnienia. Na nowych osiedlach chodzi o zapewnienie podstawowej infrastruktury – chodników i przejść dla pieszych. Realizują to albo jednostki miejskie, albo deweloperzy, którzy przy swoich inwestycjach mają obowiązek wykonania infrastruktury także dla pieszych. Dzieje się to stopniowo i ciągle potrzeby są większe niż możliwości, ale sytuacja na osiedlach mieszkalnych poprawia się – przekonuje Tomasz Stefanicki, oficer pieszy Wrocławia.

Aktywne osiedla

Pod blokami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych wyzwaniem jest parkowanie i zastawianie chodników. Tutaj działania urzędników skierowane są na porządkowanie parkowania.

- Na blokowiskach działamy w porozumieniu z radami osiedla, które zgłaszają się do nas z inicjatywami. Nie są to masowe sytuacje, ale współpraca trwa. W tym roku takie porządkowanie planujemy na osiedlu Powstańców Śląskich, na południe od centrum. Chcemy tu odzyskać kilka zieleńców, które zmieniły się w nielegalne parkowiska. Na sąsiednim osiedlu, Przedmieście Świdnickie, wspólnie z radą porządkujemy parkowanie, z przesuwaniem aut z chodników na jezdnie. Wyznaczamy też wspólnie płatne miejsca postojowe, gdyż coraz więcej mieszkańców zdaje sobie sprawę, że dzięki tanim abonamentom jest to dla nich korzystne – dodaje oficer pieszy.

Znajdujące się tuż za obwodnicą śródmiejską osiedle Borek, obok porządkowania parkowania, zwróciło się z prośbą o korektę przejść dla pieszych, zwiększającą ich bezpieczeństwo i dostępność.
- Właśnie przystąpiliśmy do projektowania tych rozwiązań. Są też drobniejsze zmiany – współpraca ze strażą miejską przy wywożeniu wraków, słupkowanie miejsc, w których nielegalnie parkowane auta utrudniają ruch lub ograniczają widoczność pieszych. Wrocławskie osiedla są coraz bardziej aktywne – mówi Stefanicki.

Zepchnąć samochody z chodnika

Praca trwa także w śródmieściu, gdzie największym problemem jest parkowanie. Dlatego w kolejnych kwartałach służby miejskie starają się przesuwać stojące samochody z chodników na jezdnię tak, żeby ulice miały parametry przewidziane dla dróg lokalnych. W praktyce oznacza to, że pasy ruchu zostają zwężone np. z 3-4 metrów do 2,5 metra, a niekiedy do 2.75 m. W ten sposób dla pieszych udaje się uwolnić około półtora metra chodnika.

- Dzięki temu osiągamy dwa cele: porządkujemy parkowanie i uspokajamy ruch – dodaje Tomasz Stefanicki.

Aby osiągnąć ten cel urzędnicy stosują m.in. wyspy boczne na końcu pasa postojowego. Granice miejsc parkingowych wyznaczane są też oznakowaniem i linią malowaną na chodnikach. - Sprawiamy, że kierowcy płycej wjeżdżają na chodnik, a samochody zostawiają głębiej na jezdni – wyjaśnia Stefanicki.

Urzędnicy w niektórych wypadkach stosują też słupki odgradzające chodnik od miejsc postojowych - Zasadniczo staramy się unikać tego rozwiązania, bo jest ono utrudnieniem zarówno dla pieszych, jak i dla kierowców. Słupków używamy wyjątkowo, głównie przy zastawianych przez samochody narożnikach skrzyżowań.

Koniec z kładkami

W śródmieściu urzędnicy chcą także z czasem zrezygnować z kładek nad ulicami. Na pierwszy ogień idzie kładka na ulicy Grabiszyńskiej, w pobliżu ul. Kolejowej. - W miejsce będącej w złym stanie technicznym i niespełniającej obecnych standardów dostępności kładki, tworzymy przejście naziemne wraz z nową sygnalizacją. Realizacja planowana jest w trzecim kwartale tego roku. Budowa przejścia oznacza, że kładka zostanie rozebrana.

Nowe pasy mają również pojawić się na ul. Legnickiej, na wysokości Młodych Techników. W tym miejscu piesi muszą korzystać z przejścia podziemnego, by dostać się do peronów tramwajowych oraz na drugą stronę ulicy.

- Mamy już projekt nowego przejścia i sygnalizacji, jednak szacowany koszt jest bardzo wysoki, przekraczający milion złotych. W takich sytuacjach jesteśmy uzależnieni od decyzji budżetowych rady miejskiej – wyjaśnia oficer pieszy.

Budowa nowych przejść na ruchliwych trasach wylotowych wymaga zainstalowania nowych sygnalizacji świetlnych. Kierowcy obawiają się, że spowoduje to spowolnienie ruchu i powiększy już i tak niemałe korki. Urzędnicy uspokajają, że przejścia będą skoordynowane z sąsiednimi skrzyżowaniami.

- Nawet przy dodatkowym postoju, dla kierowców średnia prędkość jazdy i czas oczekiwania nie ulegają zmianie, choć rozkładają się na większą liczbę postojów. Z perspektywy bezpieczeństwa lepiej, żeby kierowca na dodatkowym postoju czekał krócej, niż pędził na dłuższym odcinku po to, żeby na dłużej zatrzymać się na ostatnich światłach – dodaje Tomasz Stefanicki.

Jednym z ostatnich ważnych miejsc w centrum Wrocławia, które choćby projektowo nie uporało się do tej pory z przejściami podziemnymi jest plac Dominikański. Tu jednak sprawa nie jest prosta, ze względu na konieczność przebudowy trasy W-Z. - Sytuacji nie da się poprawić jedynie wyznaczając przejścia. Tu trzeba zmienić całą geometrię placu. Mówimy o ogromnym zadaniu inwestycyjnym – dodaje Tomasz Stefanicki.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Swarzędz z jedną ofertą na hybrydy

Komunikacja

Swarzędz z jedną ofertą na hybrydy

Witold Urbanowicz 08 maja 2018

Kolejowy bilet miejski w Białymstoku

Komunikacja

Kolejowy bilet miejski w Białymstoku

jar, Rynek Kolejowy 08 maja 2018

Wrocław. Oficer pieszy: Parking nie należy się każdemu, kto go chce

Przestrzeń

Wrocław. Oficer pieszy: Parking nie należy się każdemu, kto go chce

Jakub Dybalski 14 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5