Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Wrocław. Operator Vozilli tłumaczy zamieszanie z dowodami

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-11-09 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Wrocław. Operator Vozilli tłumaczy zamieszanie z dowodami
fot. Vozilla/FB
„Uważamy, iż pomimo to, że przepisy kodeksu wykroczeń zostały uchwalone blisko 50 lat temu, istnieje możliwość takiej ich interpretacji, żeby nadążyły za postępem technologicznym i zmianami związanymi z innowacyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi” – tłumaczył dyrektor ds. rozwoju w firmie Enigma Robert Oporski. Wczoraj pisaliśmy, że w nowym, miejskim systemie carsharingowym we Wrocławiu użytkownicy łamią przepisy, bo jeżdżą bez oryginału dowodu rejestracyjnego.

W artykule „Gazety Wrocławskiej” wrocławscy policjanci zwrócili uwagę, że korzystający z uruchomionego niedawno miejskiego systemu car sharingowego Vozilla narażają się na mandat w wysokości nawet 250 zł. Tyle można otrzymać za jazdę bez dokumentów pojazdu. A w elektrycznych autach Vozilli jest tylko kopia dowodu rejestracyjnego.

Robert Oporski, dyrektor w firmie operującej systemem we współpracy z miastem tłumaczy, że car sharing opiera się na zaufaniu społecznym i jest rozwiązaniem coraz popularniejszym w czasach rozwijającej się ekonomii współdzielenia.

„Przyjęte przez nas rozwiązanie w Miejskiej Wypożyczalni Samochodów Elektrycznych Vozilla miało na celu osiągnięcie rezultatu jakim była m.in. wygoda, mobilność i łatwość w wypożyczaniu przez kilka lub kilkanaście osób w ciągu doby aut na minuty” – tłumaczy Oporski i dodaje, że legalność każdego pojazdu policjanci mogą sprawdzić szybko korzystając z CEPiK–u. „Jednocześnie procedury pracy BOK przewidują możliwość dostarczenia oryginału dokumentu na miejsce kontroli, a w przypadku zdarzenia drogowego nawet taki obowiązek” – wyjaśnia.

Brak oryginału dowodu to nie tylko praktyka w Vozilli, ale też w innych car sharingach (choć są i takie, np. Traficar, które umieszczają w schowkach oryginalne dowody rejestracyjne). Choć Oporski wspomina, że usługa opiera się na zaufaniu, to ze strony operatora jednak ograniczonym. „Wyposażenie aut w oryginały dowodów rejestracyjnych przy jednoczesnym korzystaniu z danego auta w ciągu doby przez kilka lub kilkanaście osób może narażać Wypożyczalnię na utratę oryginałów dowodów. W ciągu dwóch dni funkcjonowania wypożyczalni z aut zniknęły dwie kopie dokumentów. W skrajnych sytuacjach nawet na kradzież aut wraz z dowodem rejestracyjnym” – wyjaśnia.

„Uważamy, iż pomimo to, że przepisy kodeksu wykroczeń zostały uchwalone blisko 50 lat temu, istnieje możliwość takiej ich interpretacji, żeby nadążyły za postępem technologicznym i zmianami związanymi z innowacyjnymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, gdyż oprócz litery prawa ważna jest też celowościowa wykładnia przepisów” – twierdzi dyrektor z Enigmy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Mandat za car sharing

Komunikacja

Wrocław. Mandat za car sharing

Jakub Dybalski 08 listopada 2017

Ergo Hestia zamiast samochodu zastępczego proponuje car sharing

Mobilność

Ergo Hestia zamiast samochodu zastępczego proponuje car sharing

Jakub Dybalski 20 października 2017

4Mobility: W Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z car sharingu

Mobilność

4Mobility: W Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z car sharingu

jd, inf. pras. 11 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5