Partnerzy serwisu:
Mobilność

Paryż już bez hulajnóg elektrycznych

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
03-09-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

MOBILNOŚĆ
Paryż już bez hulajnóg elektrycznych
fot. Łukasz Malinowski
Paryż został pierwszą europejską stolicą, która wprowadziła całkowity zakaz użytkowania współdzielonych hulajnóg elektrycznych. Z końcem sierpnia z ulic miasta zniknęły ostatnie urządzenia. To efekt referendum, w którym przy niewielkiej frekwencji mieszańcy opowiedzieli się za zakazem.

W kwietniu tego roku zdecydowana większość mieszkańców Paryża, aż 89 proc., opowiedziała się w lokalnym referendum przeciwko elektrycznym hulajnogom oferowanym przez zewnętrzne firmy. W poszczególnych dzielnicach o 85,77% do 91,77% głosujących opowiedziało się przeciwko, choć jednocześnie frekwencja była niska – w głosowaniu wzięło udział 7,46% spośród 1,3 mln uprawnionych mieszkańców. Wielu komentatorów zwraca przy tym uwagę na to, że największymi przeciwnikami hulajnóg były osoby starsze, które chętnie wzięły udział w głosowaniu – młodzi, którzy byli ich użytkownikami w referendum udziału nie wzięli.

Choć wyniki głosowania nie były formalnie wiążące, władze miasta zapowiedziały respektowanie wyników. – Dziękuję ponad 100 tys. paryżan, którzy wyrazili swoje zdanie. To wielkie zwycięstwo lokalnej demokracji. Po raz kolejny Paryż jest w stanie wprowadzić innowacje. Paryżanie w zdecydowanej większości opowiedzieli się przeciwko e- hulajnogom, położymy temu kres do 1 września – mówiła wówczas Anne Hidalgo, burmistrz Paryża.

Pierwsze e-hulajnogi pojawiły się w Paryżu w 2018 r. Wraz ze wzrostem ich popularności palącym problemem stały się wypadki powodowane przez użytkowników e-hulajnóg. Już w czerwcu 2019 r. doszło do pierwszej śmiertelnej kolizji. W zeszłym roku zginęły trzy osoby a 459 paryżan zostało rannych.

Do referendum w Paryżu znajdowało się ok. 15 tys. e-hulajnóg, dostarczanych przez szereg operatorów – w tym Lime, Dott i Tier. Większość z tych urządzeń teraz trafi do państw ościennych. Proces ich wycofywania rozpoczął się już jakiś czas temu – do końca sierpnia nie czakał Dott a w przypadku Tier i Lime w mieście pod koniec sierpnia funkcjonowało już tylko kilkaset urządzeń.

Spośród ok. 5 tys. hulajnóg firmy Tier 1/3 pozostanie w regionie Paryża, a pozostałe trafią do Niemiec. Dott przetransportował swoje głównie do Belgii i Tel Avivu, zaś te od Lime mają trafić do francuskiego Lille, Londynu, Kopenhagi oraz kilku niemieckich miast – podaje serwis EuroNews.

Warto zwrócić uwagę, że Paryż nie wprowadził zakazu używania prywatnych hulajnów elektrycznych – ich właściciele mogą się nimi nadal poruszać po mieście, oczywiście przestrzegając obowiązujących przepisów. Jednym z nich jest całkowity zakaz poruszana się po chodnikach oraz liczne ograniczenia prędkości.

Firmy takie jak Volt próbują też innego rozwiązania – wypożyczania hulajnóg na dłuższe okresy, co z jednej strony pozwoli uniknąć przepisów dotyczących wolnodostępnych hulajnóg, a z drugiej ma zachęcić użytkowników, którzy nie chcą kupować własnego urządznia.

Miasto i niektóre firmy shareingowe stawiają także na powiększenie floty rowerów – tych pojazdów zakaz nie obejmuje i to na wzrost ich popularności, zwłaszcza w czasie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich, wszyscy liczą.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Relokacja hulajnóg – to działa

Mobilność

Kraków: Relokacja hulajnóg – to działa

UM Kraków 08 września 2023

BlaBlaCar rośnie. Platforma uzupełnia luki w transporcie publicznym

Mobilność

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Kraków: Relokacja hulajnóg – to działa

Mobilność

Kraków: Relokacja hulajnóg – to działa

UM Kraków 08 września 2023

BlaBlaCar rośnie. Platforma uzupełnia luki w transporcie publicznym

Mobilność

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5