Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa partycypacyjna, czyli co wybrać? – Część 1.

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-05-14 10:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa partycypacyjna, czyli co wybrać? – Część 1.
Plac Bankowyfot. ZeroJeden, lic. CC 3.0
Władze Warszawy ogłosiły listę projektów do budżetu partycypacyjnego, które spełniły wymagania formalne. Postanowiliśmy wskazać wam po kilka projektów z każdej z dzielnic, które nam podobają się najbardziej. Dziś centrum i północny zachód, czyli Bielany, Żoliborz, Bemowo, Wola oraz Śródmieście.

Śródmieście – Gdyby wnioskować po projektach mieszkańcy centrum Warszawy są przede wszystkim pasjonatami historii XX wieku jeżdżącymi na rowerze. Kilka projektów dotyczy stworzenia w miejskich parkach gier historycznych na płytach chodnikowych. Liczne są też związane z wytyczeniem kontrapasów i stworzeniem tras rowerowych na głównych ulicach Śródmieścia. To tutaj zaproponowano też jeden z najdroższych projektów – budowę wind przy Moście Poniatowskiego.

Nam spodobał się pomysł wyznaczenia przejścia dla pieszych przez ul. Andersa na poziomie jezdni na Pl. Bankowym (85 tys. zł). Dziś to jeden z węzłów komunikacyjnych stolicy, który piesi muszą w dużej części pokonywać kilkupoziomowym przejściem podziemnym. To zresztą niejedyny pomysł na ułatwienia dla pieszych w centralnych punktach Warszawy. Spośród pomysłów „rowerowych” najciekawszy wydaje się pomysł wytyczenia kontrapasów na 11 ulicach o uspokojonym ruchu (Zakroczymska, Podwale, Oboźna, Widok, Nowogrodzka, Emilii Plater, Poznańska, Hoża, Mokotowska, Koszykowa – 360 tys. zł). Głosowalibyśmy też za pomysłem wykonania muralu z kadrami z filmów na wiadukcie kolejowym między Rondem Himilsbacha a Rondem Maklakiewicza (27,2 tys. zł).

Wola
– Ciekawostką w tej dzielnicy jest propozycja mieszkańców, którzy chcieliby wydać 80 tys. zł z budżetu partycypacyjnego na… audyt Zarządu Gospodarowania Nieruchomościami Wola. Mieszkańcy tej dzielnicy najwyraźniej uwielbiają sport, bo praktycznie co drugi projekt to albo budowa przyszkolnego boiska, albo siłowni na otwartym powietrzu, albo organizacja zawodów sportowych. Co ciekawe i na Woli znalazł się projekt związany z Himilsbachem i Maklakiewiczem, bo o ile ten drugi ma rondo w Śródmieściu, to ten drugi już na Woli.

Warto zwrócić uwagę na pomysł budowy kompleksu sportowo–rekreacyjnego przy XXX LO im. Jana Śniadeckiego, w tym boisk, bieżni, kortów tenisowych (1,25 mln zł). Warte uwagi jest też przystosowanie urzędu dzielnicy dla potrzeb osób niewidomych (74,5 tys. zł), a także wytyczenie kontrapasa na odcinku Chmielnej między Miedzianą a Żelazną (31 tys. zł.).

Żoliborz – W tej dzielnicy do budżetu partycypacyjnego złożono bardzo dużo projektów związanych z rewitalizacją terenów zielonych, parków, skwerów, itp. Mieszkańcy Żoliborza najwyraźniej mają też kłopot z psami, gdyż kilka pomysłów ma za zadanie rozwiązać problem psich kup.

Co jest więc wartego uwagi na Żoliborzu? Psie pisuary, czyli coś co nie pojawiło się w żadnej innej dzielnicy, a chodzi o słup z substancją zapachową, która powoduje, że czworonogi załatwiają swoje potrzeby właśnie tam (35,5 tys. zł.). Rozwiązującym istotny problem pomysłem wydaje się być zbudowanie fachowej melioracji w parku „Sady Żoliborskie” (58,2 tys.). Park jest po ulewach zalewany, drzewa gniją i trudno tam zorganizować jakieś wydarzenia kulturalne. Prostym, tanim (3,8 tys.) i przydatnym pomysłem jest postawienie balustrady w alejce Parku Fosa, nad jednym ze stromych stoków.

Bemowo
– W tej dzielnicy mieszkańcy nie wahali się przed złożeniem wielu projektów wkraczających w zakres inwestycji drogowych. Chodzi o budowę chodników, tras rowerowych, parkingów a nawet dróg (w tym przypadku dwupasmowego przedłużenia ul. Kazimierza Wyki).

Naszym zdaniem warto wydać budżetowe pieniądze na budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Radiowej (169,8 tys.), bo projekt zakłada długi, 800–metrowy odcinek. Ciekawe są też pomysły animujące lokalną społeczność, np. plenerowa biblioteka przy Parku Górczewska (4,6 tys.) czy powstanie ogólnodostępnego punktu drukowania 3D z trzema drukarkami i szkoleniami w centrum kultury Art Bem (78,9 tys.).

Czym wyróżniają się Bielany? W tej dzielnicy mniej jest projektów związanych z budową, więcej takich które dotyczą organizacji imprez kulturalnych i sportowych na świeżym powietrzu. Choć niektórzy mieszkańcy chcieliby zbudować fontannę przed urzędem dzielnicy za blisko 0,5 mln zł. Trudno jednak wskazać szczególnie ciekawe projekty, gdyż w przypadku tej dzielnicy miasto opublikowało tylko nazwy projektów, bez ich opisu.

Do 18 czerwca w dzielnicach zostaną zorganizowane dyskusje nad projektami. Głosować – osobiście, listownie lub przez internet – będzie można między 20 a 30 czerwca. 15 lipca zostanie ogłoszona lista projektów wybranych do realizacji w 2015 r.

Wszystkie projekty znajdziecie tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Nocne jeżdżą zbyt rzadko?

Komunikacja

Łódź: Nocne jeżdżą zbyt rzadko?

Kasper Fiszer 02 lipca 2014

Michał Olszewski: Wspólnie uczymy się budżetu partycypacyjnego

Prawo & Finanse

Michał Olszewski: Wspólnie uczymy się budżetu partycypacyjnego

Jakub Dybalski 13 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5