Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Poznań się zazieleni. Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2016

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-02-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Poznań się zazieleni. Wyniki Budżetu Obywatelskiego 2016
Fot. MOs810, lic. CC A-SA 4.0/GNUPoznań Rusałka
W tym roku Poznaniacy mogli decydować o rozdysponowaniu 15 milionów złotych z budżetu miejskiego. Wybrane projekty mówią wyraźnie, że mieszkańcy Poznania cenią sobie czystość, dobrą komunikację i wypoczynek na świeżym powietrzu.

W stosunku do poprzednich lat, Budżet Obywatelski 2016 został zwiększony o 5 milionów złotych. W tym roku, również po raz pierwszy, wprowadzono podział na projekty ogólnomiejskie – 5 milionów złotych i dzielnicowe – po 2 miliony na każdą dzielnicę. Kryterium kwalifikującym projekty jako ogólnomiejskie to koszt większy, niż przewidziany na projekty dzielnicowe lub obszar oddziaływania projektu wykraczający poza jedną dzielnicę. Wyłonione zostały trzy projekty ogólnomiejskie oraz 35 projektów dzielnicowych.

Sport i zieleń

Wyniki głosowania zdradzają zapotrzebowanie poznaniaków na infrastrukturę rekreacyjną. Zdecydowana większość wybranych projektów dotyczy rewitalizacji obiektów sportowych, usprawniania miejskiej sieci komunikacji rowerowej oraz zagospodarowania miejskich terenów zielonych. Przywrócone do użytku i unowocześnione zostaną ogólnodostępne boiska sportowe na Podolanach. Powstanie Centrum Sportów Wrotkarskich „Arena”, Sportowy Raj – Centrum Multisportowo – Integracyjne, jeden skatepark na Osiedlu Czecha, kolejny na Świerszczynie oraz Park Rekreacyjno – Sportowy „Przy Żurawińcu”. W parkach miejskich kilku dzielnic stworzone zostaną wybiegi dla psów. 100 nowych drzew wyrośnie na Łazarzu. Górki saneczkowe na Nowym Mieście zostaną oświetlone. W każdej dzielnicy pojawi się program zajęć sportowo – rekreacyjnych dla mieszkańców, z uwzględnieniem zajęć skierowanych do seniorów.

Spektakularnym, zakrojonym na dużą skalę projektem jest „Plażojada” – plan stworzenia nowych i rewitalizacja istniejących miejsc wypoczynku w okolicy trzech miejskich jezior: Rusałki, Strzeszynka i Kiekrza. Te północno – zachodnie zakątki miasta to unikat na skalę Europejską. Ponad 1000ha lasów w obrębie miasta oraz plaże przy zbiornikach wodnych, dotychczas zaniedbane, mają szansę stać się wizytówką Poznania. Hasłami przewodnimi inicjatywy są Bezpłatność, Ogólnodostępność i Eko - naturalność. Potencjał tych miejsc jest ogromny, projekt zaś zdaje się ten potencjał doceniać i dążyć do pełnej jego realizacji. Czasem istotny jest taki drobiazg, jak oświetlenie ścieżki spacerowo – rowerowej wzdłuż Rusałki. Dotąd ziała ciemnością i odstraszała wieczornych spacerowiczów. Światło i kilka nowych ławek oraz miejsc do grillowania ma szansę przyciągnąć w ciepłe wieczory tłumy spragnionych kontaktu z naturą mieszczuchów.

Będzie czysto!

Poznaniacy chcą, żeby było czysto - Stare Miasto zostanie gruntownie wysprzątane, zaś w innych częściach Poznania pojawią się dodatkowe kosze na śmieci – doskonała wiadomość, faktycznie jest ich na ulicach za mało. Wyremontowane zostaną również chodniki, na przykład przy ul. Jarochowskiego. Ulica ta jest wizytówką Łazarza, okala Park Kasprowicza i Arenę. W tej chwili wystające pionowo w górę, popękane płyty nie tylko ranią poczucie estetyki mieszkańców, stanowią realne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów, zaś dla osób niepełnosprawnych stanowią barierę nie do pokonania. Ulica Złotowska, na odcinku Rondo Malwowa - Miastowska również doczekała się planu nowego chodnika, zagospodarowania rozrastającej się zieleni oraz ścieżki rowerowej, która połączy się z istniejącą już infrastrukturą. Projekt chodnika przy Złotowskiej czekał na swoją kolej dwa lata.

Integracja i bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dzieci i integracja osób niepełnosprawnych to cele, które zostaną zrealizowane w ramach trzech projektów dzielnicowych, wybranych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wzdłuż ul. Grunwaldzkiej, na obszarze sąsiadujących z nią osiedli Łazarz, Grunwald, Osiedla Junikowo oraz Osiedla Kopernika, ruch samochodowy zostanie uspokojony, przy użyciu takich środków jak progi zwalniające, słupki, progi wyspowe, czy poziome znaki zawężające pole ruchu pojazdów. Szczególny nacisk został w tym projekcie położony na ulice prowadzące bezpośrednio do szkół i przedszkoli. Na ul. Łukaszewicza zaplanowane zostało wytyczenie pasa rowerowego, w trosce o bezpieczeństwo młodzieży dojeżdżającej do szkół na rowerach oraz opiekunów – rowerzystów, odwożących dzieci do szkół i przedszkoli.

W ramach projektu „Miasto przyjazne dla niewidomych”, powstaną odpowiadające na potrzeby osób niewidzących i niedowidzących oznakowania, zlokalizowane w centralnych punktach miasta oraz w obrębie infrastruktury szkolno – akademickiej. Projekt obejmuje także przystosowanie Muzeum Archeologicznego do potrzeb zwiedzających z dysfunkcjami wzroku. Będzie to pierwsze w pełni przystępne dla niewidomych muzeum w Wielkopolsce.

Sale Samodzielności dla Osób Niepełnosprawnych powstaną w Zespole Szkół Specjalnych nr. 101. Głównym celem deklarowanym przez pomysłodawców jest przygotowanie uczniów szkoły do maksymalnie samodzielnego życia i samostanowienia. W dwóch salach, wyposażonych w sprzęty codziennego użytku przystosowane dla osób z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną, uczniowie szkoły będą zdobywać użyteczne życiowo kompetencje.

Polska staje się EKO?

Podobnych pro - rowerowych i „zielonych” wyborów dokonali mieszkańcy innych Polskich miast. Warszawiacy postawili na rozwój infrastruktury rowerowej, rewitalizację parów i aktywizację osób starszych i wykluczonych. Tematem przewodnim stała się na przestrzeni ostatnich lat rzeka – zarówno w kontekście wypoczynkowym, jak i komunikacyjnym. Podobne tendencje widoczne są w wynikach głosowania mieszkańców Wrocławia – Zieleń wzdłuż Brackiej, czy Nowe Nadodrze. W Krakowie powstaną „Sportowe Bulwary”, zaczną się też prace nad inicjatywą „Zielono mi!”, skupiającą się na rewitalizacji miejskich skwerów.

Czy to zmiana mentalności Polek i Polaków? Zaczęliśmy doceniać wpływ naszego najbliższego otoczenia na nasze życie? Chcemy partycypować w lokalnych decyzjach? Chcemy być „fit”? Taka interpretacja wyników głosowań na Budżety Partycypacyjne napawa optymizmem.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Ciechanów chce rozbetonować rynek

Przestrzeń

Ciechanów chce rozbetonować rynek

Jakub Rösler 11 lipca 2023

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Skierniewice upamiętnią Bitwę Warszawską na wiacie przystankowej

Przestrzeń

Budżety obywatelskie. Czy władze chcą tego samego, co mieszkańcy?

Felietony i komentarze

Warszawa partycypacyjna, czyli co wybrać? – Część 1.

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Ciechanów chce rozbetonować rynek

Przestrzeń

Ciechanów chce rozbetonować rynek

Jakub Rösler 11 lipca 2023

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Skierniewice upamiętnią Bitwę Warszawską na wiacie przystankowej

Przestrzeń

Budżety obywatelskie. Czy władze chcą tego samego, co mieszkańcy?

Felietony i komentarze

Warszawa partycypacyjna, czyli co wybrać? – Część 1.

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5