Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Warszawa. Iwona Wujastyk: Metro to projekt społeczny

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-11-15 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa. Iwona Wujastyk: Metro to projekt społeczny
fot. Muri, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
– Każda inwestycja wydaje się drobna w porównaniu do tej. Ale rzadko zwraca się uwagę, że ona ma ogromne znaczenie społeczne. To projekt, który łączy prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę. Pozwala na korzystanie z miasta, niezależnie od tego, gdzie się mieszka – powiedziała, przy okazji podpisania umowy na ostatnią część II linii metra Iwona Wujastyk, radna, przewodnicząca komisji infrastruktury i inwestycji w Radzie Warszawy.

W czwartek w warszawskim ratuszu prezydent Hanna Gronkiewicz–Waltz, szef Metra Warszawskiego Jerzy Lejk i szef europejskiego oddziału koncernu Gulermak podpisali umowę na najkrótszy, ale ostatni brakujący fragment II linii metra. Chodzi o część zachodnią na Woli i Bemowie, w ramach której powstaną dwie stacje – Ulrychów (naprzeciwko Wola Parku) i Powstańców Śląskich – licząc od zachodniego krańca czwarta i piąta. Kontrakt, który zrealizuje Gulermak (formalnie w konsorcjum z Astaldi, w praktyce samodzielnie), jest wart 960 mln zł. Odcinek ma powstać w ciągu trzech lat.

Przedstawiciele miasta nie kryli zadowolenia, bo to ostatnia umowa, która domyka całość II linii metra. Od kilku lat działa jej centralny odcinek, składający się z siedmiu stacji. Prezydent Hanna Gronkiewicz –Waltz zaznaczała, że tylko z tej trasy korzysta dziennie ok. 150 tys. pasażerów.Pozostałe są w budowie.

– Dzięki tej umowie nagle znajdziemy się w sytuacji gdy w tym samym czasie będziemy mieli w budowie 15 km metra z 14 stacjami – zauważył prezes Metra Warszawskiego Jerzy Lejk. – Rzecz jasna są na różnym stopniu zaawansowania. To duże wyzwanie dla nas, ale też dla wszystkich warszawiaków – przestrzegał. Już w przyszłym roku mają być gotowe dwa odcinki (na wschód i na zachód od obecnie używanego centralnego) po trzy stacje. Lejk przekazał w czwartek Gulermakowi wszystkie pozwolenia na budowę z rygorem natychmiastowej wykonalności.

– Teraz nie pozostaje już nic innego jak kaski, kalosze i na budowę – rzuciła podczas podpisywania umowy wiceprezydent Renata Kaznowska. Ta umowa to coś znacznie większego niż dwa kilometry tuneli i dwie stacje. To formalna ciągłość całej drugiej nitki podziemnej kolei. To wydarzenie epokowe – zaznaczyła.

Iwona Wujastyk, szefowa ustępującej komisji infrastruktury w radzie miasta zwracała uwagę, że druga linia metra ma znaczenie społeczne. W Warszawie, która bardzo cierpi na brak połączeń międzydzielnicowych, często najszybciej można przejechać między dwiema sąsiadującymi ze sobą obszarami, zahaczając o centrum. – Ten projekt łączy prawobrzeżną i lewobrzeżną Warszawę. Pozwala na korzystanie z miasta, niezależnie od tego, gdzie się mieszka – wskazywała.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro. Koniec drążenia tuneli na Woli. Maria na Rondzie Daszyńskiego

Komunikacja

Metro. Koniec drążenia tuneli na Woli. Maria na Rondzie Daszyńskiego

Witold Urbanowicz 03 września 2018

Amsterdam. W obliczu komunikacyjnej rewolucji

Komunikacja

Amsterdam. W obliczu komunikacyjnej rewolucji

Marcin Stefanowicz 28 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5