Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Trójmiasto. Bilet aglomeracyjny z prawdziwego zdarzenia odłożony na półkę przez pandemię

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
17-09-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Trójmiasto. Bilet aglomeracyjny z prawdziwego zdarzenia odłożony na półkę przez pandemię
fot. MJ
Jak na razie w Trójmieście nie będzie biletu aglomeracyjnego z prawdziwego znaczenia. W lutym 2020 roku władze Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, zaproponowały wspólny bilet, który miał integrować wszystkie środki komunikacji publicznej, w tym kolej. Jego cena miała wynosić 150 złotych. Pandemia zweryfikowała te plany, a w połączeniu z inflacją skutkuje to odłożeniem projektu na półkę.

Trójmiasto, czy szerzej, aglomeracja trójmiejska nadal nie doczekają się biletu aglomeracyjnego z prawdziwego zdarzenia. Pomysł, który był efektem rozmów gmin zrzeszonych w MZKZG miał polegać na wprowadzeniu wspólnego biletu miesięcznego, który pozwalałby integrować wszystkie środki transportu na objętym obszarze, także kolej. Uprościłoby to znacząco sposób podróżowania po całej Metropolii. Podobne rozwiązanie wprowadził w marcu 2020 roku Gdańsk, gdzie władze miasta zdecydowały się na, wspólny z koleją, bilet miesięczny, który okazał się dużym sukcesem.

– Planowana wstępnie na 1 lipca 2020 r. zmiana polegać miała na modyfikacji oferty okresowych biletów metropolitalnych. Założono w niej obniżenie obecnej ceny kolejowo-komunalnego biletu łączonego na cały obszar MZKZG z 230 zł do 150 zł (odpowiednio w przypadku biletów ulgowych) oraz jednoczesną likwidację kolejowo-komunalnego biletu łączonego Gdańsk-Sopot i Gdynia-Sopot za 150 zł oraz biletu sieciowego jednego organizatora za 210 zł (ZTM w Gdańsku + kolej lub ZKM w Gdyni + kolej lub MZK Wejherowo + kolej). Założono, że cena biletu ważnego w przewozach kolejowych na całym obszarze MZKZG nie zmieni się i będzie dalej wynosić 134 zł. Natomiast udział organizatorów komunikacji miejskiej zmniejszony zostanie z obecnych 96 zł do 16 zł i w rezultacie łączna cena biletu będzie wynosić 150 zł – informuje nas Kamil Bujak, przewodniczący Zarządu MZKZG.

Już w sierpniu zeszłego roku informowaliśmy o tym, że planowany termin wejścia powyższej oferty w życie, nie jest realny. Wtedy planowano uruchomienie tej taryfy od stycznia 2021 roku, jednak to także się nie udało. Powodem okazała się pandemia, a także rosnące ceny paliwa i energii elektrycznej. Wynegocjowane części składowe biletów, które miały wynosić 134 złote za część kolejową i tylko 16 za komunikację miejską wymagały zwiększenia składek poszczególnych gmin. W czasie pandemii nie jest to możliwe.

– Obniżenie jednostkowej ceny części komunalnej biletu łączonego o 80 zł wymagałoby zwiększenia rekompensat dla organizatorów komunikacji miejskiej, co z kolei wiązałoby się z koniecznością zwiększenia łącznej składki gmin do Związku o ok. 9,4 mln zł w skali roku.
W związku ze stanem pandemii i wynikłymi z tego problemami budżetowymi gmin-członków MZKZG, Zarząd Związku zarekomendował odłożenie w czasie realizacji tego projektu – dodaje Bujak.

Przewodniczący dodaje też, że gminy wchodzące w skład MZKZG zostały mocno dotknięte pandemią. Zmniejszył się popyt, a organizatorzy znacząco nie obniżyli pracy przewozowej, w niektórych miejscach nawet ją zwiększając, szczególnie w godzinach szczytu. Aby przewieźć podobną ilość osób co przed pandemią operatorzy musieli uruchamiać podwójne kursy autobusów czy tramwajów w związku z obowiązującymi limitami w transporcie publicznym. Bujak informuje nas też, że przychody ze sprzedaży biletów spadły w trakcie pandemii o 30%. Dodaje też, że włodarze gmin nie wiedzą, jak proponowane przez rząd zmiany, zaproponowane w Polskim Ładzie, wpłyną na finanse poszczególnych gmin.

– Reasumując, dotkliwe skutki pandemii, a także niepewność co do przyszłości sprawiają, że obecnie nie planuje się wprowadzenia wspomnianej zmiany w ofercie biletów okresowych – kończy Bujak.

Pytany o pierwotną cenę biletu, a więc 150 złotych, Bujak odpowiada, że przy uwzględnieniu obecnej inflacji, która wpływa na ceny paliw i energii, utrzymanie proponowanej oferty może być ciężkie. Tak więc jeśli bilet w końcu się pojawi, prawdopodobnie będzie droższy niż pierwotne założenia.Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Białystok. Centrum przesiadkowe już gotowe

Przestrzeń

Białystok. Centrum przesiadkowe już gotowe

Redakcja/inf. pras. 07 września 2023

Łódzkie: Bilet aglomeracyjny w trzech kolejnych miastach

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Białystok. Centrum przesiadkowe już gotowe

Przestrzeń

Białystok. Centrum przesiadkowe już gotowe

Redakcja/inf. pras. 07 września 2023

Łódzkie: Bilet aglomeracyjny w trzech kolejnych miastach

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5