Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódzkie: Bilet aglomeracyjny w trzech kolejnych miastach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
30-09-2014
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Łódzkie: Bilet aglomeracyjny w trzech kolejnych miastach
fot. KF
Wspólny Bilet Aglomeracyjny będzie ważny w trzech kolejnych miastach już od jutra. Mieszkańcy Sieradza, Łasku i Zduńskiej Woli skorzystają z porozumienia samorządów regionu łódzkiego i będą mogli kupić jeden bilet miesięczny na podróże komunikacją miejską w swojej miejscowości i w stolicy regionu oraz na kolej regionalną.

Wczoraj popołudniu prezydenci i burmistrzowie miast leżących wzdłuż linii kolejowej z Łodzi do Sieradza podpisali nowe porozumienie, które znacznie rozszerza zakres obowiązywania Wspólnego Biletu Aglomeracyjnego. Do umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego dołączyły trzy kolejne miejscowości – Łask, Zduńska Wola i Sieradz. Wszystkie one organizują własną komunikację miejską. Dzięki WBA lokalny transport publiczny będzie częściowo zintegrowany taryfowo z komunikacją w ścisłej aglomeracji łódzkiej i z Łódzką Koleją Aglomeracyjną.

Duże oszczędności z łódzką kartą miejską

Nowe porozumienie wejdzie w życie już jutro. Dzięki niemu do sprzedaży trafią trzy nowe rodzaje WBA. Miesięczny bilet obejmujący łaskie autobusy, kolej pomiędzy Łaskiem a Łodzią i komunikację zbiorową Łodzi, Pabianic i Zgierza kosztować będzie 225 zł. Analogiczna wersja dla Zduńskiej Woli została wyceniona na 260 zł, a dla Sieradza – na 310 zł. Bilety ulgowe (na zasadach łódzkiej komunikacji miejskiej, a nie kolejowej) będą o 50 proc. tańsze.

Wspólny bilet pozwoli dojeżdżającym do pracy czy szkoły w Łodzi na spore oszczędności. Przykładowo za trzy oddzielne bilety – zduńskowolskiego MPK, ŁKA i łódzkiego ZDiT – trzeba by zapłacić 385 zł, a więc o niemal połowę więcej. Wszystkie nowe oferty kodowane będą na łódzkiej Migawce – elektronicznej karcie miejskiej. Sprzedawane będą we wszystkich punktach MPK-Łódź i na niektórych dworcach kolejowych.

Specjalny autobus dowozi do ŁKA

– Łódź jest stolicą naszego regionu, więc są setki powodów, by zapewniać łatwą komunikację z naszym miastem – mówił na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu nowego porozumienia prezydent Sieradza Jacek Walczak. – Na każdy pociąg ŁKA pasażerowie dowożeni są specjalną linią autobusową, która powstała 15 czerwca, podobnie jak kolej aglomeracyjna. Myślę, że wspólny bilet dodatkowo zmobilizuje mieszkańców, by przemieszczali się po naszym regionie – dodał. – Jestem przekonany, że liczba pasażerów ŁKA będzie rosła. To niesamowite udogodnienie, że możemy podróżować z jednym biletem – wtórował mu Gabriel Szkudlarek, burmistrz Łasku.

Ułatwienia także w samej Łodzi

Zmiany w ofercie WBA pozwolą też na łatwiejsze podróżowanie po ścisłej aglomeracji łódzkiej. W sprzedaży pojawi się tańsza wersja biletu łódzko-pabianicko-zgierskiego obejmująca tylko komunikację MPK-Łódź i ŁKA (w tym tramwaje podmiejskie do obu podłódzkich miast). Będzie ona kosztować 114,40 zł (bilet za 180 zł uprawniający dodatkowo do korzystania z usług MZK Pabianice i MUK Zgierz pozostaje bez zmian). Po trzech miesiącach przerwy ponownie dostępny będzie też bilet obowiązujący w łódzkiej komunikacji miejskiej (na obszarze miasta) i pomiędzy łódzkimi przystankami kolejowymi. Będzie on kosztować 82 zł. To jedynie o 2 zł więcej niż miesięczny bilet ważny jedynie w tramwajach i autobusach.

Bilety WBA nadal będą honorowane nie tylko w pociągach ŁKA, ale też Przewozów Regionalnych. Łódzka Kolej Aglomeracyjna poinformowała, że trwają prace nad dalszym rozszerzeniem siatki połączeń objętych jednym elektronicznym biletem miesięcznym. – Dołączeniem do WBA zainteresowane są samorządy Łowicza i Głowna – powiedziała Marta Markowska, rzecznik wojewódzkiego przewoźnika.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5