Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Trójmiasto. Będzie wspólny bilet za 150 zł!

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2020-02-11 15:43
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trójmiasto. Będzie wspólny bilet za 150 zł!
fot. MZKZG
Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak poinformowała, że jutro Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej zaproponuje kształt biletu miesięcznego obowiązującego w całym Trójmieście. Miałby kosztować 150 zł i obowiązywać we wszystkich środkach transportu, w tym na kolei. To reakcja na niedawną zapowiedź Gdańska, który zapowiedział taki bilet dla swoich mieszkańców.

To gigantyczna zmiana dla pasażerów całej trójmiejskiej aglomeracji, którzy po wielu latach mogą dostać prawdziwy wspólny bilet. 150 zł (75 zł w przypadku ulgowego) ma kosztować bilet uprawniający do przejazdu środkami komunikacji organizowanymi przez ZTM Gdańsk, ZKM Gdynia, MZK Wejherowo, a także SKM, PKM i Przewozy Regionalne. Jak informuje radna, na jednym bilecie będzie można przejechać Gdańsk, Sopot, Gdynię, Kolbudy, Kosakowo, Luzino, Miasto Pruszcz Gdański, Redę, Rumię, Wejherowo, Żukowo i Szemud.

Wspólny bilet ma mieć charakter pilotażowy. Powinien być dostępny od 1 lipca. Jak informuje oficjalny serwis urzędu miasta w Sopocie we wspomnianych 150 zł, aż 134 zł to będzie "część kolejowa", czyli tyle miasta będą zwracać organizatorowi przewozów kolejowych czyli samorządowi województwa. "Zasady współfinansowania zwiększonych kosztów funkcjonowania transportu kolejowego na obszarze metropolii zostaną ustalone w porozumieniu z marszałkiem" - można przeczytać na sopot.pl. "Na najbliższym posiedzeniu Zgromadzenia Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, 12 lutego br., prezydenci Gdyni, Sopotu i Gdańska zaproponują Zgromadzeniu przekazanie przez wszystkie gminy kompetencji do ustalania taryf na rzecz Związku. Ceny biletów byłyby wówczas ustalane w MZKZG, a nie w każdej z gmin z osobna" - informuje serwis.Ta nagła decyzja to reakcja na ogłoszenie pod koniec grudnia porozumienia między Gdańskiem a władzami województwa. Dzięki temu Gdańsk zapowiedział wprowadzenie wspólnych biletów okresowych (miesięczny za 99 zł) dla posiadaczy karty mieszkańca, które pozwalałyby na podróżowanie komunikacją miejską i pociągami SKM, PKM i PR. Oburzone i pominięte poczuły się Gdynia i Sopot.

Rzecz w tym, że dyskusje o wspólnym bilecie toczyły się w Trójmieście od lat, a rozbijały się o pieniądze. W efekcie mieszkańcy aglomeracji, w której granice między miastami są często niezauważalne, muszą kupować osobne bilety w Gdyni, osobne w Gdańsku. W Sopocie, który korzysta z autobusów zarówno gdańskich jak i gdyńskich obowiązują obydwa porządki biletowe. Co więcej na popularne pociągi kolei miejskiej obowiązują jeszcze inne bilety, niż na autobusy i tramwaje.

Wspólny trójmiejski bilet może zastąpić rzadko używany, niewygodny i dużo droższy dotychczasowy bilet metropolitalny, który składał się z dwóch biletów promocyjnych – wystawianych przez MZKZG i kolej. W wersji na cały obszar Trójmiasta kosztował w sumie 230 zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa wyda blisko 200 mln zł na wspólny bilet

Prawo & Finanse

Warszawa wyda blisko 200 mln zł na wspólny bilet

Witold Urbanowicz 24 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5