Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Gdańsk. Wspólny bilet w Trójmieście, ale… bez Gdyni i Sopotu

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
30-12-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Gdańsk. Wspólny bilet w Trójmieście, ale… bez Gdyni i Sopotu
fot. Jakub "Flyz1" Maciejewski, lic. CC BY-SA 3.0
Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk porozumieli się w sprawie wspólnego biletu dla całego miasta – od 1 kwietnia miałby obowiązywać w autobusach, tramwajach, SKM–ce i PKM–ce. Miesięczny bilet kosztowałby 99 zł. Problem w tym, że porozumieniem zaskoczone są Gdynia i Sopot.

List intencyjny, który przedstawiciele Gdańska i województwa podpisali w piątek to mała rewolucja. Trójmiasto od lat uchodzi za aglomerację z najbardziej skomplikowanym systemem biletowym.

Pasażerowie pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i uruchomionej przed kilkoma laty Pomorskiej Kolei Metropolitalnej korzystali z innych biletów niż obowiązywały na autobusy i tramwaje. Co więcej, choć grancie między głównymi miastami są niezauważalne, Gdańsk ma inne bilety niż Gdynia a w Sopocie działają jedne i drugie, w zależności od linii. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy pasażer chce skorzystać z biletów jednoprzejazdowych, a inaczej gdy z czasowych. Teoretycznie istnieją bilety metropolitalne, ale osobno trzeba dokupić do nich bilet kolejowy. Dal mieszkańców Trójmiasta system jest skomplikowany, dla przyjezdnych to czarna magia.

– Dziś mamy blisko 100 różnych taryf na terenie całego województwa. To nie jest normalne, żeby na dłuższą metę utrzymywać taryfy, które bardzo komplikują życie mieszkańcom. Taryfy te nie odpowiadają potrzebom pasażerów poruszających się różnymi środkami transportu. Po latach różnych niepowodzeń w wprowadzaniu ujednolicenia systemów transportowych, chcemy spróbować wprowadzić program pilotażowy dla miasta Gdańska – podkreślał w piątek marszałek Mieczysław Struk.

Od kwietnia – jeśli inicjatywa nie napotka na przeszkody ze strony radnych, będzie głosowana 30 stycznia – 232 tys. gdańszczan posiadających Katy Mieszkańca będzie mogło za 99 zł kupić bilet miesięczny pozwalający na korzystanie z każdego środka publicznego transportu na terenie miasta. Funkcjonowałoby to podobnie jak stołeczna Karta Warszawiaka. Wspólny bilet obejmowałby też bilety semestralne, 4–miesięczny (188 zł) i 5–miesięczny (236 zł).

Problem w tym, że Gdynia i Sopot czują się najwyraźniej zignorowane. Tuż po piątkowym komunikacie urzędu miasta w Gdańsku, prezydenci tych dwóch miast skierowali list do marszałka województwa i wystosowali krótkie oświadczenie. Piszą w nich, że ustalenia z władzami województwa i Gdańskiem zakładały, że wszelkie działania powinny być podejmowane wspólnie i proszą o szybkie przedstawienie kosztów wspólnego biletu dla całego Trójmiasta.

Marszałek Struk tłumaczył w piątek, że kwietniowa inicjatywa to pilotaż, bo zmiana jest na tyle duża, że trudno oszacować jej koszty w skali całej aglomeracji. Urzędnicy w Gdańsku przewidują, że z budżetu trzeba będzie nieco dołożyć. Przewidują m.in. zwiększenie zainteresowania podróżami PKM–ką i SKM–ką, co wymusi więcej kursów. W budżecie na 2020 r. zwiększono wydatki na komunikację o 50 mln zł. Gdańsk wyda na ten cel ponad 400 mln zł.

Z reakcji Sopotu i Gdyni wynika, że, podstawione pod ścianą, też mogą zdecydować się na wyższe koszty, by uczestniczyć we wspólnym bilecie.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5