Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie usuną torowisko na Jagiellońskiej w 2018 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-09-26 18:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Warszawskie usuną torowisko na Jagiellońskiej w 2018 r.
fot. WU
Tory tramwajowe na Jagiellońskiej, położone na czas budowy metra i obecnie częściowo odcięte od sieci, wbrew wcześniejszym zapowiedziom znikną dopiero w przyszłym roku. W ich miejscu ma pojawiać się ścieżka rowerowa.

W 2011 r. powstał krótki, choć ważny odcinek torowiska w ciągu Jagiellońskiej pomiędzy al. „Solidarności” i pętlą Ratuszowa-ZOO. Tędy jeździły tramwaje w kierunku Żerania, Czynszowej i Bródna, omijające rozkopane w związku z budową II linii metra skrzyżowanie przy Dw. Wileńskim. Torowisko było jednak wykorzystywane także po otwarciu metra – nie ukończono bowiem wtedy jeszcze pełnego układu torów na skrzyżowaniu al. „Solidarności” i Targowej. Ostatni tramwaj przejechał tymczasowym torowiskiem w sierpniu 2016 r. Następnie zdemontowano rozjazdy na skrzyżowaniu z al.. „Solidarności” w związku z budową docelowego układu torowego. Teraz wjazd jest możliwy tylko od strony pętli tramwajowej, ale formalnie torowisko pozostaje wyłączone z użytku.

Niestety, torowisko – choć nadal mogłoby spełniać rolę awaryjną – nie może zostać utrzymane. Jak wskazywały Tramwaje Warszawskie, decyzja o pozwoleniu na jego budowę była czasowa. Poza tym komora ciepłownicza, znajdująca się w osi torowiska, nie jest przystosowana do tak długotrwałego obciążenia. Szanse na pozostawienie torowiska zmniejsza też jego przejazd przez jezdnię Jagiellońskiej i przebieg tuż pod zabudową – na usytuowanie torowiska w całości po stronie zachodniej Jagiellońskiej nie zgodził się jednak konserwator zabytków z uwagi na ingerencję w Park Praski.

Pierwotnie tymczasowe tory miały zniknąć w tym roku. Wiadomo jednak, że ten termin jest nierealny. – Rozbiórka planowana jest w 2018 roku. Tory będą demontowane a w ich miejscu planowane jest zbudowanie brakującego odcinka ścieżki rowerowej – informuje Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Jak dodaje, po demontażu materiałów i ocenie ich stanu technicznego zostanie podjęta decyzja o ewentualnym ich wykorzystaniu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Legnicki tramwaj odzyska blask

Przestrzeń

Legnicki tramwaj odzyska blask

Redakcja 20 września 2017

Detroit. Reanimowany tramwaj, czyli kłopoty z szyną w USA

Komunikacja

Detroit. Reanimowany tramwaj, czyli kłopoty z szyną w USA

Jakub Dybalski 15 maja 2017

Cmentarzysko tramwajów w USA [zdjęcia]

Komunikacja

Cmentarzysko tramwajów w USA [zdjęcia]

Jakub Dybalski 16 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5