Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Szczecin testuje jednorazowy bilet elektroniczny

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2015-09-23 16:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Szczecin testuje jednorazowy bilet elektroniczny
fot. Michał Szymajda
W Szczecinie rozpoczęły się właśnie testy jednorazowego biletu elektronicznego. Wdrażany jest on w ramach drugiego etapu Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską. Blisko pięćdziesięciu chętnych otrzymało od Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego karty z załadowanymi środkami w wysokości 60 zł. Przez trzy dni użytkownicy testowali cały system. Niestety, nie obyło się bez problemów.

W ramach Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską wdrażany jest bilet elektroniczny. W pierwszym etapie CSZKM uruchomiony został elektroniczny bilet okresowy. Obecnie wdrażany jest elektroniczny bilet jednorazowy. W związku ze zmianami w komunikacji miejskiej w autobusach i tramwajach zamontowanych zostało blisko 1700 kasowników obsługujących bilet elektroniczny. Na każdą parę drzwi w pojeździe musi znajdować się jedno urządzenie.

Testowanie dla śmiałków

Żeby sprawdzić funkcjonalność systemu, Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zaprosił do testowania pasażerów szczecińskiej komunikacji miejskiej. – Chcieliśmy wykluczyć wszelkie braki w systemie – mówi Krzysztof Miler, odpowiedzialny za projekt w ZDiTM. Testy pozwoliły wychwycić oraz wyeliminować ewentualne nieprawidłowości. Dały też możliwość wyrażenia opinii mieszkańcom na temat wdrożonego systemu.

Testy odbyły się w dniach 16-18 września, a uczestnicy dostali Szczecińską Kartę Aglomeracyjną załadowaną po 60 zł każda. Przez te trzy dni testerzy mieli czynnie poruszać się komunikacją miejską, a swoje wnioski i zastrzeżenia przekazać na specjalnym formularzu do Zarządu. – Spłynęło około trzydziestu wniosków – mówi Miler.

Bilans pierwszego testu

Po przeanalizowaniu formularzy okazało się, że system nie działa jeszcze do końca tak, jak powinien. – W kilku pojazdach nie było zasilania, natomiast w jeszcze innych, jak wnioskujemy, pojazd w ogóle nie był zalogowany do systemu, przez co kasownik wyświetlał jedynie logo Szczecina i nie było żadnej reakcji po zbliżeniu karty – wylicza Krzysztof Miler z ZDiTM.

Testerzy zgłosili także, że w kilku pojazdach nie natrafili na kasowniki obsługujące SKA. – Nie będzie już takich sytuacji w przyszłości, bowiem te autobusy potraktujemy już jako rezerwowe i nie będzie takiego problemu – zaznacza Miler.

Hiszpańska firma GMV, która odpowiada za montaż całego systemu w Szczecinie musi teraz – do czasu kolejnego testu – usunąć braki w funkcjonalności.

Szczecińska Karta Aglomeracyjna

Dzięki Szczecińskiej Karcie Aglomeracyjnej będzie można załadować pojedyncze bilety. Możliwe będzie posługiwanie się nią także jako elektronicznym portfelem. – Gdy przybliżymy ją do kasownika po wejściu, system od razu policzy nam, jakbyśmy przejechali całą trasę – tłumaczy Miler. Jednak system ten ma być inteligentny i dostosowywać czas przejazdu pasażera do oferty przewoźnika. – Gdy przy wyjściu przybliżymy kartę, a okaże się, że jechaliśmy 13 minut to system policzy nam, jak za bilet piętnastominutowy i zwróci środki. Natomiast jeżeli jechaliśmy 17 minut, to policzy nam jak za bilet półgodzinny i też zwróci środki na kartę – wymienia zalety systemu.

Druga tura testów

Osoby, które przesłały wypełniony formularz z pierwszej tury testów będą mogły wziąć udział także w drugiej turze, która odbędzie się w dniach 24-27 września 2015 roku. Uczestnicy ponownie otrzymają doładowania w kwocie 60 zł. Jednak czasu do uruchomienia systemu zostało już mało. – Planujemy uruchomić cały system 1 października – mówi Krzysztof Miler z ZDiTM.

Centralny System Zarządzania Komunikacją Miejską to program, który Szczecin realizuje od listopada 2010 roku w celu ulepszenia komunikacji miejskiej i poprawy komfortu podróżnych. Koszty jego wdrożenia to ponad 54 mln zł. Unia Europejska dofinansowuje go w 85%.

To właśnie w ramach tego programu szczecinianie mogą sprawdzać odjazdy autobusów na piętnastu tablicach umieszczonych na przystankach, śledzić trasy tramwajów lub autobusów na wyświetlaczach w pojazdach, korzystać z biletu elektronicznego, kupować bilety w biletomatach. Mogą także czuć się bezpieczniej, bowiem w każdym pojeździe zainstalowano po pięć kamer monitoringu. System ten ma także polepszyć nadzór nad kursowaniem autobusów i tramwajów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Szczecinie e-portmonetka już bez problemów

Prawo & Finanse

W Szczecinie e-portmonetka już bez problemów

Martyn Janduła 27 stycznia 2016

Informatyczna rewolucja komunikacji w Szczecinie

Komunikacja

Informatyczna rewolucja komunikacji w Szczecinie

Michał Szymajda 24 maja 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5