Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Prezesem Solarisa znów… Solange Olszewska

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-12-09 11:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Prezesem Solarisa znów… Solange Olszewska
fot. Solaris
Po blisko dwóch latach nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa firmy Solaris Bus & Coach. Andreasa Streckera zastąpiła… Solange Olszewska, która już wcześniej kierowała firmą.

Nastąpiła kolejna zmiana w zarządzie firmy Solaris Bus & Coach. Pozostaje on nadal siedmioosobowy, ale od 4 grudnia 2016 r. funkcję prezesa sprawuje Solange Olszewska. Zastąpiła ona Andreasa Streckera, który został powołany na to stanowisko od 1 kwietnia 2015 r.

Zgodnie z nową strukturą, prezesem zarządu w Solarisie jest Solange Olszewska, która razem z Krzysztofem Olszewskim jest także właścicielem firmy. – Zmiana na stanowisku prezesa Solarisa nie ma nic wspólnego z utworzeniem spółki joint venture z firmą Stadler – zapewniała nas prezes Solarisa Solange Olszewska. To jedyna zmiana w zarządzie bolechowskiej spółki. – Zmiana wynikała z nieco innej koncepcji tego, jak powinna być zarządzana rodzinna firma, jaką jest Solaris – poinformowała Olszewska. Prezes i właścicielka Solarisa jest zadowolona ze współpracy z dr. Streckerem. – To było ciekawe doświadczenie. Solaris jako rodzinna firma nie znał kultury dużych korporacji. Po prostu nie mieliśmy się tego w Polsce gdzie nauczyć. Nasz zarząd dzięki temu okresowi nabrał nowej odwagi – podkreśliła.

Nowa prezes dopytywana przez nas o różnice w spojrzeniu na firmę przyznała, że dr Strecker to ekonomista z dużym doświadczeniem korporacyjnym (m.in. przez prawie dekadę kierował amerykańskim oddziałem Daimler Buses) a Solaris to firma - co podkreślała wielokrotnie - rodzinna. Przyznała że nie szuka nikogo nowego na jego miejsce. - Pozostanę prezesem na pewno przez najbliższy rok. Trudno powiedzieć co będzie potem. Nie żałujemy tego eksperymentu. Dużo się w ten sposób nauczyliśmy, ale nie będzie powtarzany - wyjaśniała. Podkreślała że rozstanie z byłym już prezesem było spokojne i nie było nagłe. - Różnice zdań pojawiały się od pewnego czasu - tłumaczyła.

Wiceprezesem Solarisa pozostaje nadal Dariusz Michalak. W skład członków zarządu wchodzi pięć osób. Osoba odpowiedzialna za finanse w firmie to Paweł Hajduk. Paweł Kaczalski odpowiada za produkcję, Zbigniew Palenica – za Dział Pojazdów Szynowych. W składzie zarządu znajduje się również Eberhard Wolters odpowiedzialny za sprzedaż i marketing. Ostatnią osoba w zarządzie znalazła się Krystyna Woźniak, odpowiedzialna za human resources, BHP i IT.  Od października radą nadzorczą kieruje Janusz Reiter, były ambasador RP w Berlinie. Wcześniej tę funkcję pełnił Ryszard Petru.

Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją autobusów, założone 20 lat temu, to dzieło małżeństwa Solange i Krzysztofa Olszewskich. Solange w 2008 r. przejęła stery w zarządzie od męża. W czasie kadencji Streckera Solange Olszewska cały czas pełniła nadzór właścicielski.

W ciągu 20 lat Solaris wyrósł na najważniejszego w Polsce producenta autobusów i trolejbusów, odnoszącego też sukcesy na rynku europejskim. Obecnie zdolność produkcyjna wynosi ok. 1500 pojazdów rocznie. Producent od kilku lat próbuje swoich sił na rynku tramwajów, a niedawno firma połączyła siły ze Stadlerem, by zwiększyć swoje możliwości na rynku tramwajowym. Teraz firmy te utworzyły wspólną spółkę joint venture Solaris Tram.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5