Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pociągi WKD będą ostrzegać ciszej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-01-24 12:21
Tagi:
, WKD
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pociągi WKD będą ostrzegać ciszej
fot. Kombud
Warszawska Kolej Dojazdowa prowadzi modyfikację posiadanego taboru w zakresie głośności sygnału Baczność. To efekt licznych sygnałów i skarg mieszkańców okolic trasy WKD. Przewidziano spadek natężenia o 3 dB. – W związku z tym, że skala natężenia dźwięku jest skalą logarytmiczną, odczuwalny jest znaczny spadek głośności – podkreśla Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

WKD, przebiegająca przez tereny zurbanizowane, to dosyć specyficzna linia. Choć przypomina bardziej przyspieszony tramwaj bądź lekką kolej, podlega przepisom kolejowym, co rodzi szereg konsekwencji. Jednym z częściej podnoszonych problemów jest głośność sygnału Baczność, który maszyniści muszą nadawać przy przejazdach kolejowo-drogowych. Spółka prowadzi właśnie działania zmierzające do zmniejszenia natężenia dźwięku tego sygnału. – Zmniejszenie natężenia dźwięku jest związane z licznymi sygnałami kierowanymi przez mieszkańców miejscowości leżących wzdłuż linii WKD do Zarządu spółki oraz do Urzędu Transportu Kolejowego – mówi Krzysztof Kulesza, rzecznik prasowy WKD.

Z przepisów (karta UIC 644 oraz norma TSI) wynika, że poziom dźwięku w odległości 5 m od jego źródła powinien kształtować się na poziomie od 115 dB do 123 dB. – Wykonane przez Warszawską Kolej Dojazdową w ostatnim czasie pomiary wartości natężenia dźwięku kształtowały się w okolicy środkowej wartości tego przedziału, jednakże w żadnym przypadku nie wykraczały poza zakres – wskazuje Kulesza. To umożliwiło spółce podjęcie działań związanych z obniżeniem poziomu głośności sygnału Baczność.

WKD zwróciła się do producenta mikrofonów Zöllner z prośbą o zmodyfikowanie syren. – Zakupiono komplet na jeden pojazd i przeprowadzono testy. Uzyskano wynik pomiaru w sąsiedztwie minimum w/w normy, czyli osiągnięto założony spadek natężenia dźwięku na poziomie -3dB – opisuje rzecznik WKD. Teraz poziom natężenia dźwięku ma oscylować w dolnych dopuszczalnych granicach ok. 115 dB. – W związku z tym, że skala natężenia dźwięku jest skalą logarytmiczną, odczuwalny jest znaczny spadek głośności – zauważa Krzysztof Kulesza.

Dotychczas wymieniono urządzenia w pięciu pojazdach z 21 eksploatowanych przez spółkę. Dwa kolejne komplety urządzeń są w trakcie modernizacji. – Z uwagi na fakt, że proces jest dość czasochłonny i związany z wysyłką makrofonów do Niemiec, realizacja na wszystkich pojazdach według przyjętych założeń powinna potrwać do końca marca 2019 roku – dodaje rzecznik.

Spółka nie obawia się spadku bezpieczeństwa na przejazdach. Natężenie dźwięku będzie wciąż mieściło się w poziomach przewidzianych przez normy. W ostatnich latach przeprowadzono też szereg przedsięwzięć związanych z przebudową i modernizacją infrastruktury przejazdowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD Reguły do przebudowy. Peron przed ulicą

Przestrzeń

WKD Reguły do przebudowy. Peron przed ulicą

Witold Urbanowicz 04 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5