Partnerzy serwisu:
Mobilność

Pierwsze polskie auta bez kierowcy wyjadą na Piotrkowską?

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-09-28 10:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Kurier PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pierwsze polskie auta bez kierowcy wyjadą na Piotrkowską?
fot. Patryk, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Niewykluczone, że już w 2018 r. na głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - pojawią się pierwsze pojazdy autonomiczne, czyli bez kierowcy, które wozić będą łodzian i turystów. Nad koncepcją wyglądu takich pojazdów pracuje grupa projektantów ze studia One One Lab w łódzkim Bionanoparku.

Pomysłodawcą projektu stworzenia pojazdów autonomicznych dla Łodzi jest Wojciech Wycichowski z Rady Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Stworzeniem systemu zająć się mają zespoły inżynierów z Politechniki Warszawskiej i Łódzkiej. Nad wyglądem pojazdów pracują zaś projektanci pod kierownictwem Jacka Chrzanowskiego, którzy mają na swoim koncie m.in. Syrma Hypersport Concept - jeden z najlepiej przyjętych samochodów koncepcyjnych na Genewa Motorshow 2015.

Projektanci pokazali PAP dotychczasowe efekty swojej pracy nad koncepcją autonomicznego pojazdu dla Łodzi. Projekt przewiduje stworzenie elektrycznego pojazdu poruszającego się autonomicznie, czyli bez kierowcy („drive-by-wire") po głównej ulicy miasta - Piotrkowskiej. Pojazd ma się poruszać po wirtualnej szynie GPS ze średnią prędkością 10-15 km/h. - Ten system będzie korzystał ze swojego rodzaju szyny GPS, czyli będzie się poruszał w ściśle określonych kierunkach używając koordynatów GPS, w tym przypadku na ulicy Piotrkowskiej - opowiadał PAP Jacek Chrzanowski.

Na początku pojazdy mają się poruszać wzdłuż głównej ulicy miasta, ale w przyszłości system ma być rozbudowany także na inne jego rejony. Według Chrzanowskiego niewykluczone, że jeżeli Łódź otrzyma organizację Expo 2022, to już w trakcie tej wystawy pojazdy mogłyby przewozić pasażerów między terenami wystawowymi w Nowym Centrum Łodzi a m.in. ulicą Piotrkowską.

Pojazd przeznaczony dla 4-6 osób, ma charakteryzować się łatwością obsługi. Jego przywoływanie odbywać się będzie za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie, a poprzez zamontowane w środku panele będzie można określić miejsce, do którego chcemy jechać i w którym pojazd ma się zatrzymać.

Projektanci chcą także, żeby na szybach pojazdu, za pomocą specjalnych rzutników, były wyświetlane informacje o mijanych na trasie np. zabytkach czy restauracjach. W przyszłości mogłyby się w nim pojawić wyświetlacze z rozszerzoną rzeczywistością.

Pojazd sam ma przewidywać zachowania pieszych i innych uczestników ruchu na trasie, a także omijać ewentualne przeszkody. System kamer, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ma być dozorowany przez Centrum Dowodzenia, którego pracownicy reagować mają w razie sygnalizowanych problemów.

Nad systemem informatycznym i mechaniką pojazdu pracować mają zespoły naukowców z Łodzi i Warszawy: zespół prof. Sławomira Wiaka - nowego rektora PŁ i szefa Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ oraz prof. Włodzimierza Choromańskiego, kierownika Zakładu Systemów Informatycznych i Mechatronicznych w Transporcie Politechniki Warszawskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak samochody bez kierowców ominą pieszych?

Mobilność

Jak samochody bez kierowców ominą pieszych?

Olga Plesińska 22 września 2016

Pierwszy śmiertelny wypadek w samochodzie autonomicznym Tesli

Mobilność

Pierwszy śmiertelny wypadek w samochodzie autonomicznym Tesli

Jakub Dybalski 20 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5