Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Piaseczno zawęziło Puławską. Przestrzeń odzyskana

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2021-08-30 16:00
Ostatnia modyfikacja:
2022-09-26 21:31
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Zakończyła się przebudowa ul. Puławskiej w Piasecznie. Ograniczono liczbę pasów dla samochodów, w zamian pojawiła się infrastruktura rowerowa, pas zieleni i parkowanie równoległe. Od 1 września) wrócą tu autobusy miejskie. 

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy, decyzja o sposobie zagospodarowania głównej ulicy handlowej miasta nie była łatwa. Samorząd szukał rozwiązania, które zaspokoi potrzeby rowerzystów, pieszych, kierowców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność przy ulicach Puławskiej i Kościuszki. Gmina Piaseczno przygotowała dwa warianty zagospodarowania i poddała je konsultacjom z radnymi oraz mieszkańcami. Ostateczny projekt jest pewnym kompromisem.

Przy okazji przebudowy drogi w zakresie jezdni, chodników, ścieżek rowerowych i parkingów, samorząd zadbał również o stworzenie funkcjonalnej przestrzeni publicznej, która ma ułatwić mieszkańcom dotarcie do zlokalizowanych przy głównej ulicy sklepów i lokali usługowych oraz zachęcić do spacerów. W zmodernizowanej przestrzeni pojawi się więcej zieleni oraz elementy małej architektury.

Wakacyjna przebudowa

Kończąca się właśnie przebudowa rozpoczęła się w czerwcu 2021 r. Miastu zależało na tym, by większość prac była prowadzona w okresie wakacyjnym. Zadanie zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym powstał pas rowerowy na odcinku od ul. Kusocińskiego do skrzyżowania z ulicami Szkolną i Młynarską. W drugim etapie wykonawca przebudował całą wschodnią stronę ulicy. Powstał szeroki chodnik z wydzieloną drogą rowerową w przeciwnym kierunku. Są one oddzielone od jezdni pasem zieleni. Przy ul. Puławskiej pojawiły się też nowe drzewa i ławki.

Projekt jest elementem budowy nowej infrastruktury rowerowej dla mieszkańców, która powstaje przy wynoszącym 6 mln złotych dofinansowaniu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt to ok. 3 mln zł. Od dnia 1 września 2021 roku autobusy transportu zbiorowego powrócą na przebudowaną ulicę.

Eksperci chwalą zmiany

Portal miasta opublikował rozmowę z ekspertem - Janem Jakielem, członkiem Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Warszawie i SISKOM (pracującym jako naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie). - Wprowadzane obecnie w Piasecznie zmiany rozwiązań układu drogowego oceniam pozytywnie. Przewiduję szereg korzyści, które stopniowo będą obserwowane w przestrzeni. Najważniejsze z nich to poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, poprawa dostępności dla pieszych i rowerzystów oraz podniesienie jakości przestrzeni publicznej. W przekształconym obszarze nastąpi zwiększenie aktywności mieszkańców i użytkowników, zainteresowanych przebywaniem w bezpiecznej, dostępnej i estetycznej przestrzeni. W efekcie zyskają usługodawcy i przedsiębiorcy, którzy dzięki zwiększonemu zainteresowaniu mieszkańców i użytkowników będą mogli rozwinąć swoją działalność - powiedział Jakiel.

- Nie sposób arbitralnie stwierdzić, że zwężenie Puławskiej do jednego pasa będzie przyczyną pogorszenia warunków ruchu. Z całą pewnością można powiedzieć, że zwężenie Puławskiej do jednego pasa spowoduje redukcję prędkości. Przede wszystkim poprawi to bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. W drugiej kolejności spowoduje redukcję emisji hałasu i spalin. Dzięki temu główne ulice śródmieścia będą miały ograniczoną funkcję tranzytową, a samo śródmieście stanie się miejscem spokoju, zieleni, wydarzeń kulturalnych i wysokiej jakości życia - dodał ekspert.

Jak przypomniał, powstanie wschodniej obwodnicy Piaseczna stworzyło szansę na poprawę bezpieczeństwa, jednak nie została ona w pełni wykorzystana. Nie ograniczono ruchu tranzytowego przez śródmieście, czy to poprzez przebudowę ciągu Puławska-Kościuszki, celem uspokojenia ruchu, czy też poprzez zamknięcie dla ruchu indywidualnego wlotu Puławskiej na południe od Okulickiego. - Wprowadzane na Puławskiej zmiany, są nadrabianiem dziesięcioleci straconego czasu i odzyskiwaniem szans, a przede wszystkim niezbędną i niecierpiącą zwłoki poprawą bezpieczeństwa i zmniejszaniem ryzyka zdarzeń drogowych - zauważył Jakiel. Całą interesującą rozmowę można przeczytać na stronie urzędu miasta.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
ŚLEDŹ NAS NA:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5