Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn. Budowa nowej Partyzantów i pl. Dworcowego jeszcze w lipcu

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-07-03 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Budowa nowej Partyzantów i pl. Dworcowego jeszcze w lipcu
Plac dworcowy z tramwajamiFot. UM Olsztyna
Zakończył się spór między oferentami o dwa olsztyńskie przetargi dotyczące przebudowy ul. Partyzantów i placu dworcowego. Prezydent miasta pochwalił się, że to oznacza, że możliwe będzie rozpoczęcie prac jeszcze w tym miesiącu.

Olsztyński przetarg to w zasadzie dwa odrębne zadania, które dotyczą przebudowy ul. Partyzantów z powstaniem na niej dwóch buspasów oraz reorganizacja układu drogowego na końcu ul. Partyzantów, tzw. placu dworcowego, by pomieścić nowe tramwaje oraz uporządkować ruch autobusowy w tej części miasta.

Seria odwołań

Zwycięzcę prac przy dworcu poznaliśmy 9 czerwca. Wtedy Olsztyn poinformował, że najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Skanska i to ona za 22,94 mln zł brutto. Z kolei kontrakt na przebudowę ulicy Partyzantów wraz z budową buspasów przydzielono 14 czerwca hiszpańskiej Balzoli, która prace wyceniła na 22,07 mln zł brutto. Sprawę podpisania umów pokrzyżowały jednak odwołania oferentów. Najpierw decyzję miasta o przyznaniu kontraktu Balzoli zaskarżyła Skanska, kwestionując wyliczenia Hiszpanów dotyczących urządzenia zieleni. Następnie Balzola odwzajemniła się tym samym w przetargu na przebudowę placu dworcowego.

Prezydent Piotr Grzymowicz obawiał się wtedy opóźnień przy realizacji inwestycji. Udało się jednak sprawę zakończyć pozytywnie. – Ustały wszystkie uwarunkowania formalne i możemy przystępować do przebudowy ulicy Partyzantów – poinformował właśnie prezydent Olsztyna. – Otrzymaliśmy pozytywną opinię kontroli uprzedniej z Urzędu Zamówień Publicznych, a firmy, które nie zostały wybrane w przetargach, odstąpiły od odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. W efekcie odcinek od ul. 1 Maja do ronda Bema przebuduje konsorcjum, któremu lideruje Balzola Polska, a odcinek od ronda Bema do ul. Lubelskiej (z węzłem przesiadkowym) – firma Skanska – podkreśla Grzymowicz.

Prace jeszcze w lipcu

Ulica Partyzantów należy w tej chwili do jednych z najbardziej zniszczonych ulic w mieście. – To nie będzie łatwa modernizacja – nie ukrywa Grzymowicz. Podaje przy tym, że pracy mogłyby się zacząć już wkrótce. – Wszystko wskazuje na to, że przebudowa zacznie się jeszcze w tym miesiącu. Zależy nam, żeby jak najwięcej prac wykonano przed zimą. Musimy też pamiętać, że trwają roboty budowlane na ulicy Pieniężnego i przez drugą część roku obie te ważne ulice będą zamknięte dla ruchu kołowego, z wyjątkiem dojazdów do posesji – informuje prezydent.

Mimo utrudnień, mieszkańcy mają zyskać praktycznie nową ulicę Partyzantów, utrzymaną w jej dotychczasowym, alejowym charakterze. Jak przekazuje prezydent, projektanci zrezygnowali z wyspy dzielącej dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z których zewnętrzny będzie trzymetrowej szerokości buspasem, zaś pas wewnętrzny będzie szeroki na 2,75 m. Dzięki temu ulica zmieści się w istniejącym przebiegu, a dodatkowo, poza nowymi chodnikami, uzyska jednostronną ścieżkę rowerową. Będą też bezzatokowe przystanki dla autobusów miejskich i sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu z ulicą Kajki. Prędkość projektowa na zmodernizowanej ul. Partyzantów wynieść ma 50 km/godz.

Dążenie do zapewnienia komfortu

– Przebudowa tej ulicy w pewnym sensie zakończy modernizację podstawowych ulic w centrum miasta. Po nowej ul. Partyzantów będziemy jeździli w warunkach bez porównania bardziej komfortowych, bo odczują to nie tylko kierowcy, ale także mieszkańcy, piesi i rowerzyści – zauważa Grzymowicz.

Z kolei przy dworcu zmieni się układ wlotów na plac Konstytucji Trzeciego Maja, gdzie teraz na wyspie centralnej znajduje się przystanek początkowy tramwajów. Rondo zostanie bardziej „spłaszczone”, do torów odstawczych wykonawca dobuduje kolejny tor o długości 50 metrów, by pomieścił kolejne tramwaje. Autobusy nie będą już parkować pod budynkiem dworca, tylko na specjalnie przygotowanym placu postojowym przy ul. Przemysłowej. Stąd będą podjeżdżać na przystanek autobusowy, który znajdzie się przy obecnym wieżowcu kolejowym Przewozów Regionalnych. Wizualizacje prezentowaliśmy tutaj.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Pięć firm z ofertą budowy placu dworcowego

Przestrzeń

Olsztyn: Pięć firm z ofertą budowy placu dworcowego

Martyn Janduła 29 maja 2017

Jest przetarg na olsztyński plac dworcowy

Przestrzeń

Jest przetarg na olsztyński plac dworcowy

Martyn Janduła 29 marca 2017

Olsztyn: Plac dworcowy z dodatkowym torem dla tramwajów

Przestrzeń

Olsztyn: Plac dworcowy z dodatkowym torem dla tramwajów

Martyn Janduła 23 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5