Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowy plac Centralny zamiast Defilad. Międzynarodowy konkurs

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-07-03 11:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy plac Centralny zamiast Defilad. Międzynarodowy konkurs
mat. prasowe
Stołeczny Ratusz ogłosił międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną nowego placu Centralnego, który ma zająć część dzisiejszej powierzchni pl. Defilad. – Planujemy wybrać pięć prac i w oparciu o nie przeprowadzimy konsultacje społeczne. Potem, na ich podstawie, zdecydujemy o kształcie ostatecznym placu – mówi Kaznowska.

Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki z place Defilad na czele jest dalekie od ideału. Przestrzeń ta, częściowo zajęta przez dworzec autobusowy i parking, nie funkcjonuje jako wielkomiejski plac. Od dawna trwają dyskusje nad zagospodarowaniem tej przestrzeni, w zeszłych latach zlecano nawet wykonanie projektu placu, swoimi pomysłami dzielił się też Thomas Phifer, architekt budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 

Jest szansa, że teraz wreszcie uda się określić, jak ten obszar miasta ma się zmienić. – Rusza międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego. Architekci będą mieli bardzo trudną rolę, gdyż będą musieli pogodzić kilka funkcji – wskazuje Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawę. To między innymi obsługa imprez masowych, a także spełnienie powtarzanych postulatów mieszkańców o zwiększeniu zieleni w mieście.

– Tworzymy nowy plac z nową nazwą po to, by podkreślić różnicę między wielkim placem Defilad a tą powierzchnią, która powstanie po zbudowaniu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości. Ważne jest odwołanie do historii. Przez ostatnie kilkanaście lat zmieniło się podejście do socrealistycznej spuścizny – mówi Marlena Happach, architekt miasta Warszawy. Jednym z wyzwań jest kwestia honorowej trybuny PRL. Wcześniej zakładano jej rozbiórkę i ewentualne przeniesienie. – W tej chwili rozważamy, czy powinna zostać w tym miejscu. Chcielibyśmy znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli na funkcjonowanie planowanych obiektów wobec pozostawienia bądź przesunięcia trybuny – mówi Happach.

Termin składania wniosków o udział w konkursie mija 4 sierpnia, a prace uczestnicy będą mogli składać do 24 października 2017 r. – W jury znajdują się przedstawiciele miasta, konserwatora zabytków, instytucji, które znajdą się w pierzejach placu, a także architektów i aktywistów – mówi Happach. Zaproszono także m.in. Miasto Jest Nasze, które oddelegowało do komisji architekta Leszka Wiśniewskiego. – Planujemy wybrać pięć prac i w oparciu o nie przeprowadzimy konsultacje społeczne. Potem, na ich podstawie, zdecydujemy o kształcie ostatecznym placu – mówi Kaznowska.

Być może, w związku z wynikiem konkursu, konieczna będzie zmiana dokumentów planistycznych. – W tej chwili obowiązuje plan miejscowy z 2010 r. Dobrze byłoby go poddać rewizji, stąd istotny jest etap konsultacji społecznych – mówi Michał Czaykowski, przewodniczący Komisji Ładu Przestrzennego w Radzie Miasta. Jak przypomina, tamto opracowanie zakłada, że na placu może w ogóle nie być zieleni, co jest sprzeczne z obecnymi oczekiwaniami mieszkańców.

Plac Defilad będzie tematem festiwalu Warszawa w Budowie, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które docelowo będzie mieścić się przy placu. – W tej chwili odbieramy dokumentację projektową dla naszego budynku. Prace idą zgodnie z harmonogramem. W 2020 r. powstaną nasze budynki – zapowiada Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Na razie pozwolenie na budowę zostało zawieszone z powodu kwestii własnościowych związanych z działką niezbędną na drogę dojazdową. – Sprawa czeka na decyzję wojewody o wywłaszczeniu. Same działki, na których mają powstać MSN i TR, są wolne od roszczeń – podkreśla Mytkowska.

Festiwal będzie się odbywał w okolicach placu Defilad. Na samym placu zostanie m.in. wydzielona przestrzeń pokazująca obszar przyszłego placu Centralnego. – Już we wrześniu powierzchnia placu zostanie pomalowana – zapowiada Joanna Mytkowska.

Nadal aktualny jest plan budowy parkingu podziemnego. – W tej chwili na placu przekładana jest infrastruktura podziemna. Przygotowany jest kanał technologiczny, w których znajdzie się cała infrastruktura. Jest to niezbędny, by rozpocząć procesy inwestycyjne budowy poszczególnych budynków. Realizowana jest też dokumentacja projektowa parkingu podziemnego. Obiekt dwukondygnacyjny na ponad 800 samochodów będzie obsługiwał wszystkie budynki na placu Defilad z Pałacem Kultury na czele – mówi Renata Kaznowska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Plac Defilad, Dworzec Śródmieście, okolice PKiN zabytkiem?

Przestrzeń

Plac Defilad, Dworzec Śródmieście, okolice PKiN zabytkiem?

Witold Urbanowicz 06 września 2016

Budowa nowego placu Defilad ruszy w 2017 r. Są trzy warianty

Przestrzeń

Budowa nowego placu Defilad ruszy w 2017 r. Są trzy warianty

Witold Urbanowicz 12 maja 2016

Warszawa doczeka się centralnego placu na miarę XXI w.?

Przestrzeń

Warszawa doczeka się centralnego placu na miarę XXI w.?

Witold Urbanowicz 12 stycznia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5