Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa doczeka się centralnego placu na miarę XXI w.?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-01-12 15:19
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa doczeka się centralnego placu na miarę XXI w.?
mat. prasowe
Warszawa jest bliżej momentu uporządkowania ścisłego centrum. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na projekt placu centralnego przed Pałacem Kultury i Nauki. Za 8 mln zł przygotuje je konsorcjum firm SAFEGE i Schuessler-Plan Inżynierzy. Nowy plac gotowy będzie do końca 2020 r.

Jak pisaliśmy, Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta prowadził przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przetargowej dla budowy placu miejskiego przed Pałacem Kultury i Nauki wraz z parkingiem podziemnym i zbiorczym kanałem dla instalacji technicznych. To szansa na uporządkowanie placu Defilad, służącego obecnie głównie jako parking i dworzec autobusów prywatnych.

Właśnie rozstrzygnięto postępowanie. Zamówienie udzielono konsorcjum firm SAFEGE i Schuessler-Plan Inżynierzy, które złożyło ofertę jako jedyny podmiot. Podmioty te są w stanie wykonać zamówienie za 8,2 mln zł. To mniej niż zakładany przez zamawiającego kosztorys, wynoszący 11,5 mln zł.

Zamówienie wchodzi w skład projektu pod nazwą „Zagospodarowanie Nowego Centrum Warszawy”. – Jego celem jest poddanie kwartału ograniczonego ulicami Nowy Świat –Aleje Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska wraz z przyległościami (np. plac Defilad) procesowi odnowy – by przestrzeń była bardziej przyjazna dla mieszkańców, w tym pieszych, a także by zwiększyć atrakcyjność użytkową i usługową – mówi portalowi Transport-publiczny.pl Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent Warszawy. W rejonie tym powstanie też Muzeum Sztuki Nowoczesnej według projektu Thomasa Phifera.

Zgodnie z zapowiedziami powierzchnia placu ma zostać wyrównana względem poziomu ul. Marszałkowskiej. Uskok zostanie przesunięty bliżej Pałacu Kultury i Nauki. Oznacza to usunięcie charakterystycznej trybuny honorowej z czasów PRL. Plac, wyłożony kostką, przewidziany jest na duże imprezy masowe, stąd jego otwarta przestrzeń i brak zieleni. W jego centralnej części przewidziano zespół fontann.

Zamówienie podzielone jest na etapy. W pierwszym, w ciągu 150 dni od zawarcia umowy, zostanie opracowany projekt koncepcyjny. Drugi natomiast zakłada przygotowanie dokumentacji projektowej i projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego. Wykonawca będzie miał na to 300-340 dni. Trzeci dotyczy natomiast dokumentacji projektowej i przetargowej placu miejskiego i parkingu, które powinny powstać w ciągu 530-570 dni od zawarcia umowy. Do zadań wykonawcy będzie należało uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń. Wyłoniony podmiot będzie też pełnił nadzór autorski – w przypadku etapu II do połowy grudnia 2019 r., a w przypadku etapu III – do połowy grudnia 2020 r.


mat. prasowe

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Coraz bliżej porozumienia ws. zabudowy nad linią średnicową

Przestrzeń

Warszawa: Coraz bliżej porozumienia ws. zabudowy nad linią średnicową

Witold Urbanowicz 07 października 2015

Nowe centrum Warszawy z teatrem i muzeum

Przestrzeń

Nowe centrum Warszawy z teatrem i muzeum

Witold Urbanowicz 18 września 2015

Przed Pałacem Kultury powstanie plac z podziemnym parkingiem

Przestrzeń

Przed Pałacem Kultury powstanie plac z podziemnym parkingiem

Witold Urbanowicz 14 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5