Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Nowy Jork proponuje nowy mandat. Zgłoś nielegalne parkowanie i otrzymaj zapłatę

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-11-29 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP/New York Post

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy Jork proponuje nowy mandat. Zgłoś nielegalne parkowanie i otrzymaj zapłatę
fot. Pixabay
Miasto Nowy Jork wprowadziło nowe zasady zgłaszania nieprawidłowości w parkowaniu. Osoba, która zaobserwuje taką sytuację może odtąd zawiadomić odpowiednie służby, a w zamian otrzymać 25 proc. sumy wypisanego mandatu. Podniesiono również kwotę kary za nielegalne parkowanie – skoczyła ona z 115 do 175 dolarów.

Jak podaje New York Post, przed radą miasta Nowego Jorku został złożony projekt nowego mandatu, mający przeciwdziałać nielegalnemu parkowaniu. Według nowych zasad, każdy, kto zaobserwuje pojazd zaparkowany na ścieżce rowerowej lub na innym niedozwolonym miejscu, może powiadomić straż. Zawiadamiający otrzyma w zamian 25 proc. mandatu.

Jednocześnie radni Stephen Levin i Corey Johnson wnioskowali o podniesienie kwoty kary za to wykroczenie z 115 do 175 dolarów amerykańskich. Oznacza to, że osoba, która ,,doniesie” na kierowcę zajmującego nielegalnie miejsce w przestrzeni miejskiej, otrzyma około 45 dolarów.

Samochody z rejestracją Nowego Jorku nie byłyby wyłączone z nowych zasad. Nie liczyłyby się za to samochody zaparkowane w pobliżu szkół i hydrantów przeciwpożarowych.

Jak powiedział Stephen Levin, radny Brooklynu, projekt został przedstawiony po latach bezskutecznych starań w kierunku dokładniejszego zajęcia się sprawą przez nowojorską policję. Levin dodał, że na tym etapie najefektywniejszym metodą będzie po części oddanie sprawczości społeczeństwu.

Radni przedstawiający propozycję zmian wyrazili nadzieję, że poprawią one bezpieczeństwo wokół ścieżek rowerowych, buspasów, chodników i przejść dla pieszych. Wielkie Jabłko podejmuje ostatnio szereg kroków, aby uczynić się bardziej przystępnym pieszym i rowerzystom. W kwietniu tego roku burmistrz miasta Bill de Blasio ogłosił decyzję o otwarciu dla pieszych i rowerzystów w sumie do 100 mil miejskich ulic (160 km), zatrzymując ruch pojazdów w tym obszarze. Było to związane z pandemią i miało pozwolić na utrzymanie niezbędnego dystansu społecznego w zatłoczonych dotychczas obszarach, takich jak parki. 
 
Jeśli projekt mandatu zostanie przyjęty i nowy mandat zyska moc prawną, powstanie specjalna strona internetowa, za pośrednictwem której będzie można dokonywać zgłoszeń. Portal byłby zawiadywany przez Departament Transportu Nowego Jorku. Urząd ten musiałby również określić szereg zasad określających jakie dowody będą wymagane, aby zgłoszenie zostało przyjęte.

Warto wspomnieć, że w Nowym Jorku funkcjonuje już podobne prawo. Mieszkańcy mogą zgłaszać pojazdy dostawcze, które stoją na poboczu na tzw. jałowym biegu (z włączonym silnikiem) dłużej niż przez trzy minuty.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zmiana stawki za mandat w SPP w Warszawie. Radni przegłosowali

Prawo & Finanse

Zmiana stawki za mandat w SPP w Warszawie. Radni przegłosowali

Magdalena Romanowska 31 lipca 2020

Warszawa. Pięciokrotna podwyżka kar za parkowanie „na gapę"

Prawo & Finanse

Warszawa. Pięciokrotna podwyżka kar za parkowanie „na gapę"

Magdalena Romanowska 29 lipca 2020

Rząd zapomniał o wyższych mandatach dla piratów drogowych

Komunikacja

Rząd zapomniał o wyższych mandatach dla piratów drogowych

Jakub Dybalski 19 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5