Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Nextbike operatorem częstochowskiego roweru publicznego

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2017-10-30 16:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nextbike operatorem częstochowskiego roweru publicznego
fot. Nextbike
Częstochowa po długiej przeprawie doczekała się wyłonienia operatora systemu roweru publicznego. Stało się to za sprawą drugiego przetargu. Częstochowski Rower Miejski obsłuży Nextbike.

W końcu udało się wyłonić dostawcę systemu roweru publicznego w Częstochowie. Operatorem systemu roweru publicznego o nazwie Częstochowski Rower Miejski zostanie firma Nextnike Polska SA z Warszawy.

Dwa podejścia


Dostawcę rowerów do wypożyczeń udało się wyłonić dopiero po drugim przetargu. Pierwszy finalnie unieważniono z kilku powodów. Zaczęło się od sporu między jedynymi dwoma graczami tego pojedynku – Nextnike Polska oraz BikeU. Najpierw Nextbike zarzucił organizatorowi sprzyjanie konkurentowi w postaci preferowania stosowanych przez niego rozwiązań technicznych i pozwalanie na odstępstwa od wymagań w specyfikacji wymogów.

Następnie sam MZDiT odrzucił ofertę Nextbike, zarzucając mu wpłatę wadium przez podmiot nieupoważniony, z czym z kolei nie zgodziła Krajowa Izba Odwoławcza. To zaś nie spodobało się spółce BikeU, która na rozstrzygnięcie KIO poskarżyła się Sądowi Okręgowemu.

Utarczki trwały, czas niemiłosiernie płynął, więc organizator przetargu, nie czekając na wyrok Sądu, zdecydował o unieważnieniu całości, bo biorąc pod uwagę konstrukcję umowy będącej częścią SIWZ, ostateczny zwycięzca otrzymałby wynagrodzenie za cały 2017 rok, który po wdrożeniu systemu od razu dobiegłby końca. To też nie spodobało się uczestnikom, ale KIO nie widziała problemu. W 2017 roku Częstochowianie nie pojeździli...

Wspomnieć należy także, że w tym postępowaniu obaj oferenci przekroczyli przygotowany do przedsięwzięcia budżet określony w wysokości 2,8 mln zł o ponad milion złotych.

Do dwu razy sztuka

W sierpniu zdecydowano się jednak na kolejne podejście. W obecnie zakończonym już postępowaniu znowu wystartowali Nextbike oraz BikeU.

Koniec końców zdecydowano się wyłonić zwycięzcę. Prezentowana historia pokazuje, że zawzięta walka jednak się opłaca, bo to Nextbike zostanie operatorem CRM. Choć BikeU był nieznacznie tańszy, o zwycięstwie zadecydował deklarowany termin uruchomienia roweru.

Logowanie i w drogę!

Użytkownicy jeszcze w tym roku – jeśli pogoda będzie sprzyjać – otrzymają możliwość próbnego wypożyczenia jasnozielonego roweru, choć szkoda, że nie trzymano się tu barw heraldycznych Częstochowy (błękit, srebro i złoto). Na pewno każdy chętny będzie mógł już zarejestrować się w systemie.

Po zalogowaniu się w stacji nieodpłatnie przez pierwsze pół godziny będzie można przejechać się rowerem o miejskiej specyfikacji, gdzie wrażeń z właściwości trakcyjnych roweru dostarczą koła 26”x1,75, 7-stopniowa przekładnia planetarna i hamulce rolkowe lub bębnowe. Zasilanie instalacji oświetleniowej dostarczy dynamo w przedniej piaście.

Do dyspozycji będzie 185 rowerów i 20 stacji. Jeśli infrastruktura Nextbike spodoba się użytkownikom, to prawem opcji będzie on mógł być zobligowany do poszerzenia systemu o kolejnych 95 rowerów i 10 stacji – na taką decyzję MZDiT ma czas do 31 grudnia 2018 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Puławy z jedną ofertą na autobusy 12-metrowe i bez ofert na pojazdy MINI

Komunikacja

Puławy z jedną ofertą na autobusy 12-metrowe i bez ofert na pojazdy MINI

Witold Urbanowicz 30 października 2017

Drugie podejście do częstochowskiego roweru publicznego

Komunikacja

Drugie podejście do częstochowskiego roweru publicznego

Dominik Wójcik 18 września 2017

Częstochowa w tym roku bez roweru publicznego

Komunikacja

Częstochowa w tym roku bez roweru publicznego

Dominik Wójcik 12 maja 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5