Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK Poznań zatrudniło sześciu kierowców z Indii

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-04-26 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Poznań zatrudniło sześciu kierowców z Indii
fot. MPK Poznań
Z powodu dużych trudności w znalezieniu kierowców na polskim rynku, przedsiębiorstwa komunikacyjne szukają ich poza granicami kraju. W Poznaniu od kilku tygodni pasażerów autobusów wożą Hindusi.

Kierowcy z Indii zostali zatrudnieni kilka tygodni temu. Są zawodowymi kierowcami. Przeszli przeszkolenie w poznańskim ośrodku MPK i od kilku dni, na razie pod opieką „patronów”, czyli doświadczonych poznańskich kierowców autobusów, wożą pasażerów na linii 185.

Pomysł na rozwiązanie kłopotu z brakiem kadry pojawił się jesienią. Wtedy braki „za kółkiem” przewoźnik oceniał na ok 70 kierowców. MPK Poznań podpisała umowy z trzema agencjami pracy. Efekt to ok. 50 kierowców z Ukrainy i wspomniani Hindusi.
Nowi kierowcy na razie nie mówią po polsku, poza kilkoma podstawowymi zwrotami. Jak informuje „Głos Wielkopolski” są wyposażeni w translatory głosowe. Mają też, jak wszyscy kierowcy autobusów, bezpośrednie połączenie z centralą.

Kłopoty z brakiem kierowców autobusów są w Polsce powszechne i zmagają się z nimi wszyscy przewoźnicy. Np. w Warszawie tutejsze MZA szukają kierowców właściwie stale i oferują przeszkolenie i zatrudnienie od ręki.

W branży wskazuje się na dwa powody tych kłopotów. Po pierwsze polscy kierowcy mogą bez problemu szukać pracy w innych krajach unijnych i choć nie każdy zdecyduje się na przeprowadzkę do innego kraju, to jednak wielu kuszą większe pieniądze i często korzystniejsze warunki zatrudnienia niż nad Wisłą. Po drugie, w Polsce w pewnym momencie załamał się system szkolenia nowych kierowców, którzy często nabywali uprawnienia w szkołach zawodowych i… w trakcie powszechnej służby wojskowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5