Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Maciej Mosiej: Ceny za parkowanie wzrosną, ale nie horrendalnie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-07-09 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Maciej Mosiej: Ceny za parkowanie wzrosną, ale nie horrendalnie
fot. ZDM Warszawa
– Sejm wprowadza możliwość, a nie konieczność ustalenia ceny w wysokości ok. 9 zł – tłumaczy Maciej Mosiej, szef Polskiej Organizacji Branży Parkingowej. – Warszawa, Kraków, Gdańsk, czy Wrocław wprowadzą to w ścisłym centrum. Być może nakładając obowiązek płacenia także w soboty czy niedziele. Ale zaczną od 4-5, a nie 8 czy 9 złotych za godzinę – wyjaśnia.

W czwartek Sejm przegłosował przepisy, które częściowo uwalniają stawki opłat parkingowych w największych polskich miastach. W przyszłym roku będą mogły wzrosnąć nawet do 9,99 zł za pierwszą godzinę. Maciej Mosiej, prezes POBP zwraca jednak uwagę, że tak wysoko z pewnością nie poszybują.

„Uchwalone w czwartek w Sejmie zmiany wyposażające miasta w nowe instrumenty są zmianami dobrymi. Niestety wśród komentujących pojawiają się nieprawdziwe stwierdzenia. Sejm wprowadza możliwość, a nie konieczność ustalenia ceny w wysokości ok. 9 zł. Decydować będą rady miasta. Każda z osobna, biorąc pod uwagę określone uwarunkowana swojego miasta, posiłkując się stosownymi analizami. Nikt nikogo nie zmusza do zastosowania stawki maksymalnej!” – zaznacza.

„Jestem przekonany, że Warszawa, Kraków, Gdańsk, czy Wrocław wprowadzą takie strefy – najwcześniej za rok – w ścisłym centrum. Zaczną od 4-5, a nie 8 czy 9 złotych za godzinę. Być może nakładając obowiązek płacenia także w soboty czy niedziele – dodaje. Zwraca też uwagę, że rośnie znacząco, ponad czterokrotnie, do ponad 200 zł, opłata dodatkowa za brak zapłaty za parkowanie w strefie.

„Po wprowadzeniu samorządy będą przyglądały się zbiorczym efektom zmian, analizowały zmiany w poziomie rotacji parkujących samochodów. Dopiero wtedy możliwe będą kolejne decyzje, określenie czy konieczne są dalsze podwyżki, czy może powrót do poprzednich cen. A może wydłużenie godzin obowiązywania odpłatności, a może objęcie odpłatnością także weekendów? Alarmistyczne komentarze o fundowaniu „horrendalnych cen za parkowanie”, czy w wprost „za rok godzina za 9 złotych” są bardzo mocno na wyrost, by nie powiedzieć histeryczne” – tonuje Mosiej.

„Z całą pewnością efektem uchwalonych zmian ustawowych będzie zwiększenie atrakcyjności projektów parkingowych dla prywatnych inwestorów. Zwiększą się zatem szanse na powstanie w formule koncesji, w centrach polskich miast, parkingów podziemnych bez konieczności wielomilionowych dopłat ze strony samorządu. Jednym z efektów będzie podniesienie jakości przestrzeni publicznej, powstanie placów, na których z przyjemnością mogą przebywać mieszkańcy, zaś samochody zostaną schowane pod ziemię”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sejm uchwalił zmiany. Parkowanie za 9,99 za godzinę

Prawo & Finanse

Sejm uchwalił zmiany. Parkowanie za 9,99 za godzinę

Jakub Dybalski 06 lipca 2018

Mosiej: W Polsce parkingi dotuje się jak służbę zdrowia

Przestrzeń

Mosiej: W Polsce parkingi dotuje się jak służbę zdrowia

Maciej Mosiej 27 lutego 2018

Warszawa. Wpływy ze strefy płatnego parkowania to 95 mln zł

Prawo & Finanse

Warszawa. Wpływy ze strefy płatnego parkowania to 95 mln zł

Jakub Dybalski 16 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5