Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Rada Miasta przyjęła nowe stawki za parkowanie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-10-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Rada Miasta przyjęła nowe stawki za parkowanie
fot. ZDM Warszawa
Od 4 stycznia zmienią się stawki opłat, godziny funkcjonowania strefy oraz zasady wydawania abonamentów. Zmiany zostały przyjęte przez Radę Warszawy - poinformowano w oficjalnym komunikacie.

- Dziękuję radnym za rozsądną decyzję – obowiązujące od 2008 roku stawki były nieadekwatne do obecnego poziomu rozwoju gospodarczego Warszawy i zarobków jej mieszkańców oraz osób pracujących w mieście. Skutkuje to ogromnym obłożeniem miejsc parkingowych w strefie – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

- Drugą ważną zmianą jest wydłużenie godziny obowiązywania opłaty za parking w strefie. Takie rozwiązanie zostało zastosowane przez wiele polskich i europejskich miast - przemawia za tym szereg argumentów, przede wszystkim poziom obłożenia miejsc parkingowych po godzinie 18.00, kiedy mieszkańcy strefy wracają z pracy i często nie mają gdzie zaparkować – dodał prezydent.

- Po trzecie, zmieniliśmy system wydawania abonamentów mieszkańcom, aby faktycznie korzystali na nim mieszkańcy stolicy. Mamy bowiem do czynienia ze zjawiskiem abonamentów, którymi posługują się mieszkańcy "fikcyjni", przez co dla tych prawdziwych często brakuje miejsc parkingowych. Podstawowa zmiana to możliwość uzyskania abonamentu tylko przez osoby płacące podatki w Warszawie oraz pozostawienie obowiązującej stawki (30 zł rocznie) tylko na jeden samochód w gospodarstwie domowym – podsumował Rafał Trzaskowski.

Najważniejszą zmianą jest ustalenie nowej stawki opłat: 3,90 zł za pierwszą godzinę parkowania (opłata za drugą i trzecią godzinę będzie odpowiednio o 20 proc. wyższa). Te stawki nie zmieniły się od dwunastu lat. W tym czasie sama inflacja wyniosła ponad 20 proc., a przeciętne wynagrodzenie w stolicy wzrosło aż o 40 proc. Opłaty przestały spełniać swoją rolę, a strefa jest przepełniona i w ciągu dnia bardzo trudno znaleźć wolne miejsce. Wyższe opłaty nie są niczym niezwykłym. Wiele miast w Polsce już zdecydowało się na ten krok. 

Zmienią się również godziny obowiązywania strefy. Obecnie po godz. 18.00 parkowanie jest bezpłatne, choć o tej porze wiele osób nadal pracuje, a ich samochody parkują w obrębie strefy. Tryb życia i godziny pracy się zmieniają, coraz częstszy jest też model podróży łączonych (pozostawienie auta w SPPN i pokonanie ostatniego odcinka komunikacją miejską). W efekcie po godz. 18 nadal aż 2/3 miejsc zajmują pojazdy osób bez abonamentu mieszkańca. Od stycznia opłaty będą obowiązywać do godz. 20.00. Ma to dodatkowo zniechęcić do pozostawiania samochodu na publicznym miejscu postojowym na cały dzień. 

Istotne jest również pozostawienie obowiązującej ceny abonamentu (30 zł rocznie) tylko na jeden samochód w gospodarstwie domowym. Za drugie i każde kolejne auto trzeba będzie zapłacić 1200 zł rocznie. To równowartość 12 biletów miesięcznych na komunikację miejską. Trwają pracę nad objęciem strefą płatnego parkowania kolejnych dzielnic. Analizy poprzedzające decyzję dotyczą Ochoty i Żoliborza, które mogłyby trafić do SPPN w przyszłym roku. Propozycje zmian będą konsultowane z mieszkańcami.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Prawo & Finanse

Warszawa ciągle czeka na nowy system biletowy

Redakcja 01 czerwca 2023

Ceny biletów a zarobki. Które miasto najdroższe?

Przestrzeń

Gdańsk: Nowa taryfa przyjęta. Podwyżki cen biletów od kwietnia

Komunikacja

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5