Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łukasz Puchalski pisze do rządu i Sejmu: Piesi muszą być chronieni

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-07-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łukasz Puchalski pisze do rządu i Sejmu: Piesi muszą być chronieni
fot. Adrian Grycuk, lic. CC 3.0 PolskaPrzejście dla pieszych
„Jeśli realnie chce się poprawić bezpieczeństwo na drogach, trzeba przestać wierzyć „znachorom”, którzy za najpilniejsze zmiany w prawie uważają wprowadzenie obowiązku noszenia kasku przez rowerzystów i zakazu wyprzedzania rowerem innych pojazdów z prawej strony. Dziś największym problemem są ułomności w prawnej ochronie niechronionych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych. Widać to w statystykach, ale i w ludzkich tragediach” – napisał na facebookowym profilu pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej i załączył list skierowany m.in. do ministrów spraw wewnętrznych oraz infrastruktury, oraz posłów. Wzywa do zmiany w prawie na rzecz bezwzględnej ochrony pieszych na przejściach przez jezdnię.

Szef stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski, który jednocześnie jest od lat warszawskim oficerem rowerowym, nie ukrywał rezerwy wobec rozważanych przez rząd zmian w prawie zwiększających obowiązki w zakresie bezpieczeństwa nakładane na rowerzystów. Ministerstwo infrastruktury i budownictwa kilka tygodni temu poinformowało o rozważaniach na temat wprowadzenia obowiązkowej karty rowerowej i jazdy w kasku, co miałoby zwiększyć bezpieczeństwo.

Warszawscy urzędnicy wskazywali, ze takie zmiany zrujnowałyby ideę roweru publicznego, która nie tylko w Warszawie rozwija się od kilku lat doskonale, ale też ich wpływ na wzrost bezpieczeństwa byłby co najmniej dyskusyjny. Obowiązek jazdy w kasku istnieje w niewielu miejscach na świecie. Australia właśnie się z niego wycofuje. Na Nowej Zelandii spowodował istotne zmniejszenie ruchu rowerowego, przy utrzymanym odsetku wypadków z udziałem rowerzystów.

Puchalski w swoim liście [który można przeczytać tutaj] wskazuje, że chcąc w istotny sposób poprawić bezpieczeństwo na ulicach, należy skupić się nie na rowerzystach, ale na najsłabiej chronionych uczestnikach ruchu drogowego – pieszych. W zeszłym roku w Warszawie doszło do 390 najechań na pieszych (40 proc. wszystkich wypadków), 34 osoby poniosły w ten sposób śmierć. Aż 2/3 tych zdarzeń miało miejsce… na przejściach dla pieszych!

„Dlatego zwracam się do Państwa z apelem o wszczęcie prac legislacyjnych dotyczących wprowadzenia zasady bezwzględnego pierwszeństwa pieszych na przejściach dla pieszych, oraz zaostrzenia kar dla kierujących pojazdami za najczęstsze i najgroźniejsze wykroczenia względem pieszych” – czytamy.

Puchalski wskazuje, że nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych i nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu to najczęstsze przyczyny potrąceń. Wjechanie na przejście, nawet jeśli jadący obok samochód zatrzymał się, by przepuścić pieszego to dla kierowcy ryzyko ledwie kilkusetzłotowego mandatu i maksymalnie 10 pkt. karnych. Tymczasem właśnie w ten sposób doszło niedawno do głośnego wypadku na Gocławiu, gdzie BMW potrąciło chłopca idącego do szkoły. ZDM po fakcie zamontował tam progi zwalniające.

„Obecne zapisy ustawy Prawo o ruchu drogowym nie dają pierwszeństwa pieszym oczekującym na przejście przez jezdnię. Takie przepisy sprawiają, że piesi wielokrotnie zostają uznani winnymi potrącenia i ukarani za „wtargnięcie na jezdnię” nawet jeśli kierujący przekroczył dozwoloną prędkość. Bezwzględne pierwszeństwo pieszych obowiązuje w większości państw Europy. Wszystkie z nich charakteryzują się mniejszą wypadkowością wśród pieszych” – zaznacza autor listu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5