Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Co powstanie na terenie zajezdni Tramwajowa?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Łódź: Co powstanie na terenie zajezdni Tramwajowa?
fot. UM Łódź
MPK przygotowuje się do opuszczenia terenu pierwszej łódzkiej zajezdni tramwajowej zlokalizowanej przy ul. Tramwajowej. Mieszczący się tam dziś Zakład Techniki ma zostać przeniesiony na Helenówek. Samorząd przyjmie natomiast plan zagospodarowania przestrzennego sporego obszaru w pobliżu ścisłego centrum.

Wkrótce mają rozpocząć się prace remontowe na terenie dawnej zajezdni nieistniejącej już spółki Międzygminna Komunikacja Tramwajowa. Baza podmiejskiego przewoźnika pozostaje nieużywana od 2012 r., ale niebawem stanie się nową siedzibą Zakładu Techniki MPK. Przewoźnik przeniesie na Helenówek swoje zaplecze remontowe, bo musi opuścić teren przy ul. Tramwajowej leżący zdecydowanie bliżej ścisłego centrum miasta.

Koniec najstarszej łódzkiej zajezdni

Adres Tramwajowa 6 jest związany z komunikacją miejską od samego początku jej funkcjonowania. To właśnie tam zlokalizowano bowiem pierwszą zajezdnię Kolei Elektrycznej Łódzkiej, która w 1898 r. rozpoczęła obsługę pierwszych odcinków sieci tramwajowej. Następca KEŁ, MPK, kilka dekad temu zrezygnował z utrzymywania w tej lokalizacji zajezdni, ale ulokował przy Tramwajowej warsztaty, które przeprowadzają remonty i głębokie modernizacje taboru własnego oraz zlecone przez operatorów z innych miast.

Bazę przeciąć ma nowy odcinek sieci tramwajowej łączący rejon dworca Łódź Fabryczna z al. Kopcińskiego. Dotychczas zakładano, że teren opuszczony przez miejską spółkę zostanie przeznaczony na działalność usługową. Samorząd poinformował jednak właśnie o częściowym odejściu od tej koncepcji.

Będzie nowy plan zagospodarowania

Podczas sierpniowej sesji Rady Miasta Łodzi przyjęta została uchwała o podjęciu działań zmierzających do przyjęcia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru. – Trudno sobie wyobrazić, by usług powstało tam aż tyle, ponieważ nie jesteśmy w stanie zapewnić ekonomicznie utrzymania takiego potencjału – oceniła Magdalena Talar-Wiśniewska, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Podkreśliła, że teren ten ma stać się częścią tzw. Nowego Centrum Łodzi rozciągającego się od ul. Kilińskiego w kierunku al. Kopcińskiego.

– Intencją przygotowania nowego planu jest zliberalizowanie funkcji tak, aby w zależności od tego, jakie są oczekiwania rynku, można było zagospodarować teren jak najbardziej racjonalnie – oceniła prelegentka. Dodała, że funkcje powinny być przy tym różnorodne, aby poprawnie działały procesy miastotwórcze. Taki kierunek mają wyznaczać zapisy nowego planu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5