Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Wreszcie jest szansa na wznowienie ruchu tramwajowego po Kilińskiego

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-09-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Wreszcie jest szansa na wznowienie ruchu tramwajowego po Kilińskiego
fot. Rakoon, lic. CC BY 3.0
Zapadła decyzja w kluczowej dla wznowienia ruchu tramwajowego na ul. Kilińskiego sprawie zawalonej kamienicy. Należący do miasta gmach ma zostać wykreślony z rejestru zabytków, co umożliwi przeprowadzenie dalszych prac rozbiórkowych, po których zamknięta ulica będzie mogła być ponownie wykorzystywana przez komunikację miejską. Magistrat czeka na uprawomocnienie się tego rozstrzygnięcia.

Łódź wciąż boryka się z problemem zawieszenia ruchu na szeregu ważnych linii tramwajowych. W większości przypadków wstrzymanie kursów było związane ze stanem technicznym torowisk, jednak przyczyna wielomiesięcznego zamknięcia ul. Kilińskiego pomiędzy Pomorską a Narutowicza jest zgoła odmienna. Tu problemem okazał się stan stojącej blisko torowiska kamienicy, która uległa częściowemu zawaleniu.

Jest decyzja: zawalona kamienica nie będzie zabytkiem

W maju miasto wprowadziło więc objazdy, a kilka linii przestało docierać w rejon dworca Łódź Fabryczna. Początkowo samorząd zapowiadał, że przerwa w obsłudze ulicy potrwa tylko kilka dni. W związku z tym, że stwarzający zagrożenie budynek jest własnością gminy, ta zamierzała szybko uprzątnąć teren i przywrócić kursy. Długo trwały jednak uzgodnienia z konserwatorem zabytków, który miał sprawować opiekę nad historycznym gmachem.

Kilka dni przeciągnęło się więc najpierw do kilku tygodni, potem – do kilku miesięcy. Teraz pojawia się wreszcie szansa na otwarcie odcinka. – Czekamy na uprawomocnienie się decyzji w sprawie wykreślenia z rejestru zabytków wspomnianej kamienicy – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prasowy prezydent Łodzi. Wówczas miasto ma podjąć dalsze kroki, by przywrócić komunikację tramwajową.

Lepsze skomunikowanie Bałut z Dworcem Fabrycznym


Ponowne otwarcie odcinka bardzo usprawni transport w tej części Śródmieścia. Umożliwiony zostanie bowiem wreszcie dojazd do węzła przy Dworcu Fabrycznym od północy – w standardowym układzie tras kursują tamtędy linie 1, 4 i 5. Zapewniają one dojazd na najważniejszą łódzką stację kolejową z Żubardzia, Żabieńca, Julianowa, Radogoszcza i kilku innych osiedli dzielnicy Bałuty. W związku z zamknięciem tras w innych częściach miasta po wznowieniu obsługi z odcinka będą jednak korzystać inne linie.

Przypomnijmy, że 1 października ma zostać wznowiona obsługa innego nieczynnego odcinka – ul. Zgierskiej pomiędzy Limanowskiego a Zachodnią. Zakończy się bowiem remont torowiska w rejonie pętli Helenówek. Umożliwi to ponowne skierowanie tam tramwajów linii nr 9.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5