Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Łódź chce wydać 4 mld zł na drogi i nową linię tramwajową

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2019-01-25 14:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź chce wydać 4 mld zł na drogi i nową linię tramwajową
fot. Roman CzubińskiPanorama Łodzi
Łódzki Urząd Miasta przedstawił plany inwestycyjne na unijną perspektywę budżetową 2020-2027. Blisko dwie trzecie środków, które miasto chce na nie przeznaczyć, ma zostać wydanych na projekty transportowe. Priorytety w tym zakresie to dojazdy do autostrad, integracja komunikacji miejskiej z koleją oraz remonty wiaduktów.

Władze Łodzi podkreślają znaczenie przygotowań do nowego rozdania funduszy europejskich. - Złożyliśmy w Urzędzie Marszałkowskim propozycje wykorzystania unijnych funduszy w latach 2021-2027. Zaplanowaliśmy projekty za 6,2 mld zł – mówi prezydent Hanna Zdanowska. Inwestycje komunikacyjne stanowią zdecydowaną większość tej puli – ich koszt ma w myśl planów samorządu przekroczyć 4 mld zł.

Według zapowiedzi dużą część tej sumy pochłoną inwestycje drogowe. Do najważniejszych będą należały nowe dojazdy do węzłów na autostradach A1 i A2 (między innymi przedłużenie Trasy Górna do węzła Łódź Górna) oraz do nieistniejącej jeszcze tzw. zachodniej obwodnicy Łodzi – drogi S14. Ulica Wojska Polskiego ma utworzyć ciąg z ul. Berlińskiego i Bazarową, którymi dotrze do Zachodniej i Lutomierskiej.

Ze wsparcia w postaci funduszy unijnych Łódź chce skorzystać także, jeśli chodzi o głośny ostatnio temat remontu wiaduktów. Stan niektórych z nich, w szczególności nad torami linii kolejowej 540 w ciągu ul. Przybyszewskiego i Dąbrowskiego, w ostatnim czasie mocno się pogorszył. Ważne miejsce w przedstawionym UMWŁ pakiecie zajmuje modernizacja ulic osiedlowych: Stare Złotno na Złotnie, Traktorowej na Teofilowie czy Franciszkańskiej na Bałutach. Środki przeznaczone na odnowę osiedli (także na inwestycje inne, niż transportowe, takie jak tereny zielone, boiska czy walka ze smogiem) mają wynosić łącznie 3,3 mld zł.

Plany przewidują też liczne inwestycje w transport zbiorowy. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć ma być budowa odnogi do Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego i przystanku kolejowego Łódź Stoki na linii 16. Uzupełnienie sieci tramwajowej o ten krótki, lecz ważny odcinek jest postulatem od dawna wysuwanym przez ekspertów. Projektów mających na celu lepszą integrację kolei z komunikacją miejską ma być jednak więcej. Oprócz tego miejski samorząd chce budować parkingi „Parkuj i Jedź” i zmodernizować linię w ciągu Rzgowskiej do pętli Kurczaki oraz w Konstantynowskiej do granic miasta. Mają temu towarzyszyć zakupy nowego taboru tramwajowego i autobusowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Port Lotniczy Katowice powiększa parking. Będzie 660 miejsc więcej

Przestrzeń

Port Lotniczy Katowice powiększa parking. Będzie 660 miejsc więcej

Emilia Derewienko 13 sierpnia 2018

Łódź: Jakie inwestycje komunikacyjne w przyszłym roku?

Przestrzeń

Łódź: Jakie inwestycje komunikacyjne w przyszłym roku?

Roman Czubiński 16 grudnia 2017

Sosnowiec: Za transport wysokiej jakości warto płacić wyższą składkę

Komunikacja

Sosnowiec: Za transport wysokiej jakości warto płacić wyższą składkę

Roman Czubiński 16 października 2017

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5