Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tramwaj podmiejski: Konstantynów wymienia tory, Łódź czeka na ZRID

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
08-06-2023
Ostatnia modyfikacja:
08-06-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Tramwaj podmiejski: Konstantynów wymienia tory, Łódź czeka na ZRID
wiz. UMŁ
Na łódzkim odcinku podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa wciąż nie rozpoczęły się zasadnicze prace. Ukończenie modernizacji w bieżącym roku staje się coraz trudniejsze – alarmuje łódzka „Gazeta Wyborcza”. Tymczasem znika ostatnie połączenie torowe, po którym tramwaje mogłyby wjeżdżać od strony Łodzi na linię po przebudowie.

Kursowanie tramwajów z Łodzi do Konstantynowa i Lutomierska zawieszono w marcu 2019 r. Umowę na modernizację krótszego, zakończonego w Konstantynowie odcinka podpisano po przeszło trzech latach, w kwietniu ubiegłego roku. Za kwotę 81 mln zł zostanie zmodernizowany odcinek linii o długości ok. 7 km, biegnący wzdłuż drogi wojewódzkiej 710 (ul. Konstantynowskiej w Łodzi i Łódzkiej oraz Jana Pawła II w Konstantynowie). Zamówienie w formule „Projektuj i Buduj” podzielono na dwie części, osobno dla każdego z miast.

Nie ma jeszcze ZRID, ale są już… objazdy

Inwestycja początkowo miała zakończyć się w sierpniu bieżącego roku, jednak już rozpoczęcie prac nastąpiło z poślizgiem. Później, po przeprowadzeniu części rozbiórek, prace przerwano. Wznowienie nastąpiło w kwietniu, ale tylko na odcinku konstantynowskim, na którym dziś torowisko jest już wykorytowane i ma wysypaną warstwę tłucznia. Na terenie Łodzi (2,8 km długości) nie wykonano nawet większości prac rozbiórkowych.

Łódzki Zarząd Inwestycji Miejskich tłumaczy małe zaawansowanie prac oczekiwaniem na decyzję ZRID. Według cytowanej przez GW rzeczniczki ZIM zezwolenia należy spodziewać się w najbliższym czasie, prace zaś mają się rozpocząć niezwłocznie po jego otrzymaniu. Również wtedy ma zostać podany ostateczny termin zakończenia prac (władze Łodzi zastrzegają jednak, że nie będzie on późniejszy, niż 31 grudnia 2023 r.). Co ciekawe – choć nie ma pewności co do terminu rozpoczęcia przebudowy łódzkiego odcinka, od najbliższej niedzieli zastępcze linie autobusowe zostaną przekierowane z fragmentu Konstantynowskiej na równoległe ulice na osiedlu Retkinia, by ich ruch nie utrudniał prac.

Znikają łuki. Co z wjazdami wagonów?

Tymczasem harmonogram, w związku z koniecznością rozliczenia dofinansowania z Unii Europejskiej do końca bieżącego roku, staje się coraz bardziej napięty. Do wykonania, oprócz samego torowiska, są nowe konstrukcje mostów przez rzekę Łódkę, którą torowisko przecina w aż trzech miejscach. Inną miejską inwestycją z dofinansowaniem unijnym, której termin ukończenia stoi pod znakiem zapytania, jest budowa nowych wiaduktów w ciągu ul. Przybyszewskiego.

Niezależnie od tego wciąż otwarte pozostaje pytanie o połączenie linii konstantynowskiej po zakończeniu modernizacji z resztą sieci. Jak pisaliśmy przed rokiem, obie linie łączące trasę do Konstantynowa z łódzką siecią tramwajową – ul. Zielona i Legionów – będą w momencie zakończenia prac nieprzejezdne, a do ich docelowej przebudowy pozostanie kilka lat. Prowizorycznym rozwiązaniem miało być wykorzystanie łuków na skrzyżowaniu al. Włókniarzy – Legionów, które nie prowadzą w kierunku Konstantynowa, lecz mogły służyć do podstawiania i zjazdów taboru poprzez trójkątowanie w godzinach porannych i wieczornych. Niestety, rozpoczęty niedawno awaryjny remont torowiska w alei Włókniarzy przy Legionów wiąże się z likwidacją łuków, które nie zostaną odtworzone do czasu docelowej przebudowy skrzyżowania – a ta ma nastąpić dopiero za kilka lat. Ryzyko funkcjonowania przez kilka lat dwóch niepołączonych ze sobą sieci tramwajowych w Łodzi jest zatem realne.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Komunikacja

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Roman Czubiński 07 listopada 2023

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Komunikacja

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Roman Czubiński 12 października 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Komunikacja

Łódź: Wojska Polskiego bliska ukończenia

Roman Czubiński 07 listopada 2023

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Komunikacja

Łódź: Doły w tym roku jeszcze bez tramwajów

Roman Czubiński 12 października 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5