Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Na początku listopada tramwaj wróci na Śmigłego-Rydza

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-10-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódź: Na początku listopada tramwaj wróci na Śmigłego-Rydza
fot. Urząd Miasta ŁodziAl. Śmigłego-Rydza - zdjęcie z lata br.
Po trwającej przeszło 3 lata przebudowie odcinek al. Śmigłego-Rydza między ul. Przybyszewskiego i al. Piłsudskiego powróci na mapę łódzkiej sieci tramwajowej. Wcześniej zostanie otwarty brakujący odcinek jezdni dla samochodów. Nie oznacza to jednak pełnego powrotu wszystkich linii zawieszonych lub skierowanych objazdami na czas inwestycji.

Zakres prac obejmował zburzenie wiaduktu i postawienie dwóch nowych w zmienionym kształcie, przebudowę torowiska na pas autobusowo-tramwajowy i zmianę jego niwelety, wymiana nawierzchni dwóch jezdni oraz działania towarzyszące, takie jak budowa drogi rowerowej i nowych chodników. Nowa infrastruktura będzie oddawana do użytku etapami. Od niedawna kierowcy między al. Piłsudskiego i ul. Milionową mogą znów jeździć po DK14 obiema nitkami, choć nadal istnieją zwężenia. W poniedziałek ma zostać uruchomiony także odcinek Milionowa – Przybyszewskiego.

Najważniejszy dla łodzian element inwestycji – torowisko tramwajowe – zostanie jednak oddane do użytku tydzień później, dopiero 2 listopada. Zarząd Dróg i Transportu tłumaczy taką decyzję chęcią uniknięcia zamieszania, z jakim wiązałaby się zmiana rozkładów jazdy przed Dniem Wszystkich Świętych.

Trzynastka wciąż nie wraca

Nie wszystkie linie tramwajowe, które korzystały z al. Śmigłego-Rydza przed rozpoczęciem inwestycji, powrócą na nią jednak od razu. Początkowo stanie się tak tylko z linią 14, która ponownie pojedzie z pętli Dworzec Łódź Dąbrowa na Karolew i Retkinię. Linia 13 nadal będzie zastępowana przez autobusy linii Z13 – powodem jej zawieszenia jest budowa podziemnego przystanku kolejowego Łódź Śródmieście na trasie tunelu średnicowego, z powodu której nie jest przejezdna ul. Zielona. Odcięty pozostanie też końcowy odcinek do pętli Dąbrowa Niższa. Roszady w innych miejscach łódzkiej sieci oraz nieprzejezdność ul. Kilińskiego spowodowały natomiast, że na razie nie zostanie przywrócone kursowanie linii 4.

Inaczej, niż przed rozpoczęciem przebudowy, autobusy i tramwaje będą korzystały na al. Śmigłego-Rydza ze wspólnego pasa ze zintegrowanymi przystankami. Do dyspozycji pasażerów będą linie autobusowe 55, 70, 75, 96 i Z13. Linia 75 w jednym z kierunków zmieni trasę, jadąc w stronę Dworca Łódź Widzew przez Milionową i Przędzalnianą.

Miały być 2 lata, były ponad 3

Prawie od początku inwestycji wykonawca napotykał na przeszkody. Przypomnijmy: złe przygotowanie placu budowy przez inwestora spowodowało konieczność dodatkowego wzmocnienia gruntu na jednym z odcinków. Również przebieg instalacji podziemnych w dokumentach różnił się od tego w rzeczywistości. Potem prace wstrzymało niespodziewane odkrycie fundamentów budynków pod jezdnią i torowiskiem. W czerwcu ubiegłego roku trzeba było wybrać nowego wykonawcę nadzoru autorskiego, ponieważ dotychczasowa firma nie przedłużyła umowy.

W efekcie inwestycja, która miała trwać dwa lata, zakończy się dopiero po 3 latach i 3 miesiącach od rozpoczęcia. W lutym bieżącego roku aneksowano umowę, a cena netto wzrosła z 55,5 do 80 mln zł.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Komunikacja

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Roman Czubiński 19 listopada 2021

ZIM Łódź: Śmigłego-Rydza ożyje jeszcze w tym tygodniu?

Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w trzech czwartych

Komunikacja

Zobacz również:

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Komunikacja

Łódź: Niedoróbki na al. Śmigłego-Rydza

Roman Czubiński 19 listopada 2021

ZIM Łódź: Śmigłego-Rydza ożyje jeszcze w tym tygodniu?

Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w trzech czwartych

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5