Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza pojedziemy w październiku. „Jedna z najtrudniejszych inwestycji”

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-08-16 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Śmigłego-Rydza pojedziemy w październiku. „Jedna z najtrudniejszych inwestycji”
fot. ZIM Łódź
22 października – to ostateczna data ukończenia przebudowy al. Śmigłego-Rydza w Łodzi. Władze Łodzi zapewniają, że tym razem termin powrotu tramwajów jest niezagrożony. Opóźnienia w przebudowie ważnego połączenia osiedli Dąbrowa i Zarzew z centrum wystawiły cierpliwość mieszkańców na ciężką próbę.

Inwestycję rozpoczęto w sierpniu 2018 r. Wkrótce potem okazało się, że grunt pod torowiskiem wymaga wzmocnienia. Władze miasta obwiniały za kolejne opóźnienia wykonawcę. Przeprowadzona przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych kontrola wykazała jednak, że to inwestor nie dochował staranności podczas przygotowywania placu budowy. Złe warunki wodno-gruntowe spowodowały konieczność wymiany gruntów pod torowiskiem.

– To jedna z najtrudniejszych inwestycji, jakie przeprowadziliśmy – przyznają dziś przedstawiciele Zarządu Inwestycji Miejskich. Wśród napotkanych problemów wymieniają – poza kwestią opisaną wyżej – odkrycie fundamentów budynków podczas robót ziemnych między Milionowa i Przybyszewskiego (wymusiło to przeprowadzenie dodatkowych badań archeologicznych) i kolizje z infrastrukturą podziemną. Co więcej, w wielu przypadkach dokumentacja nie odzwierciedlała rzeczywistego układu instalacji, co pociągało za sobą konieczność zmian w projekcie.

Na domiar złego w czerwcu 2020 r. pełniąca nadzór autorski firma Progreg zerwała umowę. W efekcie przez pewien czas budowa toczyła się bez takiego nadzoru. Konieczne było przeprowadzenie w tym zakresie procedury przetargowej, jednak – zanim wybór nowego podmiotu doszedł do skutku – przez ponad pół roku na budowie nie były wykonywane projekty.

Na początku lutego bieżącego roku Urząd Miasta poinformował o aneksowaniu umowy zawartej 25 czerwca 2018 r. umowy. W myśl aneksu wykonawca – Intercor – otrzyma od Urzędu Miasta Łodzi 80 098 402,71 zł (zamiast, jak pierwotnie planowano, 55 508 210,42 zł) netto. Prace (zburzenie wiaduktu i postawienie dwóch nowych w zmienionym kształcie, przebudowa torowiska na pas autobusowo-tramwajowy i zmiana jego niwelety, wymiana nawierzchni dwóch jezdni oraz działania towarzyszące) początkowo miały zakończyć się do 30 czerwca 2020 r. W rzeczywistości w tym terminie udało się wybudować tylko jedną nitkę wiaduktu drogowego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w trzech czwartych

Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w trzech czwartych

Roman Czubiński 25 marca 2021

Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w 70%

Komunikacja

Łódź: Śmigłego-Rydza gotowa w 70%

Roman Czubiński 04 lutego 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5