Partnerzy serwisu:
Felietony i komentarze

Kraków: Brak wadium nie stanowi przeszkody do umowy z Pesą

Dalej Wstecz
zdjęcie autora

Tomasz Michalczyk

Radca prawny w Praktyce Infrastruktury i Energetyki Domański Zakrzewski Palinka

Felietonista:

Tomasz Michalczyk

Autor:

Tomasz Michalczyk

Data publikacji:
02-10-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

FELIETONY I KOMENTARZE
Kraków: Brak wadium nie stanowi przeszkody do umowy z Pesą
fot. Pesa
Pesa nie przedłużyła ważności wadium do swojej oferty na dostawy do 50 tramwajów w Krakowie. Zamawiający traci wyłącznie instrument nacisku, którym mógłby „zmotywować” wykonawcę do zawarcia umowy. Nie oznacza to jednak, że umowa nie może zostać skutecznie zawarta.

W zeszłym tygodniu pojawiła się informacja o wycofaniu przez Pesę wadium w przetargu na dostawy 35 nowych tramwajów dla Krakowa z opcją na kolejne 15 pojazdów. Według części przekazów medialnych producent miał zrezygnować z podpisania umowy. Nieprzedłużanie ważności wadium nie jest jednak tożsame z nieprzedłużaniem ważności oferty.

Wadium stanowi instrument, który ma dyscyplinować wykonawcę, który złożył najkorzystniejszą ofertę, m.in. do uzupełnienia dokumentów dotyczących oferty, a przede wszystkim do zawarcia umowy o zamówienie publiczne. W przypadku prawomocnej decyzji o wyborze oferty najkorzystniejszej brak wadium nie stanowi jednak przeszkody dla zawarcia umowy w okresie związania ofertą, a nawet wówczas, gdy oferta przestała być wiążąca. Zgodnie z orzecznictwem Krajowej Izby Odwoławczej, sądów okręgowych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, żaden z przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych nie zakazuje zawarcia umowy nawet po upływie terminu związania ofertą. Upływ tego terminu powoduje jedynie, że wykonawca może, ale nie musi się zgodzić na jej zawarcie. Analogicznie, w przypadku nieprzedłużenia ważności wadium, w okresie w którym oferta jeszcze wiąże, zamawiający traci wyłącznie instrument nacisku, którym mógłby „zmotywować” wykonawcę do zawarcia umowy. Nie oznacza to jednak, że umowa nie może zostać skutecznie zawarta. Dopiero gdy wykonawca jednoznacznie odmówi zawarcia umowy lub na wezwanie zamawiającego nie podejmie działań zmierzających do jej zawarcia w wyznaczonym terminie zamawiający może dokonać wyboru kolejnej najkorzystniejszej oferty w postępowaniu.

Należy pamiętać, że w procedurze udzielenia zamówienia, np. od momentu wniesienia odwołania do wydania orzeczenia przez KIO lub w przypadku prowadzenia kontroli uprzedniej przez Prezesa UZP, okres związania ofertą ulega zawieszeniu. Analogiczna zasada nie dotyczy jednak terminu ważności wadium. W konsekwencji, okres związania ofertą może ulec automatycznemu wydłużeniu niezależnie od woli wykonawcy, podczas gdy ważność wadium będzie wygasać w pierwotnym, deklarowanym przez wykonawcę terminie związania ofertą. Nie może zatem dziwić fakt, że wykonawca, np. z uwagi na odmienne warunki rynkowe, może stracić zainteresowanie zawarciem umowy i wykonaniem zamówienia lub potrzebuje dodatkowego czasu na potwierdzenie, czy w zmienionych okolicznościach wynikających z upływu czasu jest w stanie wykonać zamówienie na warunkach deklarowanych w ofercie. W takiej sytuacji wykonawcy nie przedłużają wadium, tak aby jego ważność korelowała z wydłużonym, wbrew woli wykonawcy, terminem związania ofertą, co jednak nie oznacza, że ostatecznie nie zdecydują się na zawarcie umowy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kraków: Zbliża się przebudowa Zwierzynieckiej i Kościuszki

Przestrzeń

Kraków: Zbliża się przebudowa Zwierzynieckiej i Kościuszki

Witold Urbanowicz 17 sierpnia 2023

Kraków: Tramwaj do Górki Narodowej prawie gotowy

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kraków: Zbliża się przebudowa Zwierzynieckiej i Kościuszki

Przestrzeń

Kraków: Zbliża się przebudowa Zwierzynieckiej i Kościuszki

Witold Urbanowicz 17 sierpnia 2023

Kraków: Tramwaj do Górki Narodowej prawie gotowy

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5