Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kina i siłownie zamknięte przez transport publiczny?

Dalej Wstecz
Autor:

simertra

Data publikacji:
04-11-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polsat

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kina i siłownie zamknięte przez transport publiczny?
fot. ZTM Warszawa
Rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał na antenie telewizji Polsat, że nowe ograniczenia dotyczące kin, teatrów czy galerii handlowych wynikają z chęci ograniczenia mobilności. Zasugerował przy tym, że to w transporcie publicznym może dojść do zakażenia koronawirusem.

– Chodzi generalnie o mobilność obywateli. Problem jest taki, że żeby dostać się do poszczególnych miejsc: do galerii handlowych, teatrów, kin do wszystkich miejsc, które spotkały się dzisiaj z dodatkowymi obostrzeniami – do nich trzeba dotrzeć. To powoduje, że mobilność obywateli się zwiększa – mówił rzecznik rządu w programie "Gość Wydarzeń" w Polsacie.

Jak dodał, eksperci wskazują, że najważniejszym celem jest w tej chwili obniżenie mobilności społecznej i ona niestety może się odbyć tylko przez to, że ograniczymy w jakimś sensie również pretekst do wyjścia z domu. Na tym jednak się nie skończyło. – Gdyby do siłowni, kin, czy teatrów można było dostać się z pominięciem transportu publicznego, to decyzja byłaby pewnie inna. Należy ograniczać liczbę kontaktów – podkreślił Müller.

–  W kolejnym rozporządzeniu proponuje zapis, że z siłowni, kin, teatrów, pubów etc. może skorzystać tylko ta osoba, która uda się do nich samochodem. Dokonujemy niestety rzezi na transporcie publicznym –  odpowiada z bólem Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.


O ile ograniczanie liczby kontaktów jest jak najbardziej zasadnym działaniem, o tyle sugerowanie, że to w transporcie publicznym może dojść do zakażenia koronawirusem nie ma żadnych podstaw. Jak dotąd żadne analizy czy badania przeprowadzone w innych państwach nie wskazały na to, że w transporcie powstają ogniska rozprzestrzeniania się wirusa.

W ostatnim czasie w Niemczech wprowadzony został „mały lockdown”, ale w jego ramach nie wprowadzono nawet ograniczenia liczby miejsc w transporcie publicznym. Władze naszych zachodnich sąsiadów zdecydowały się za to na zwiększenie kontroli i dopilnowanie czy pasażerowie noszą maseczki. W tym celu do działań skierowano dodatkowych 50 tys. policjantów.

Transport publiczny od początku pandemii jest poddawany w Polsce obostrzeniom, które nie są znane w innych krajach. Przed korzystaniem z niego ostrzegał już były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ostatnio przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk piętnował zatłoczoną komunikację, pomimo braku przeprowadzenia własnych badań. Na początku września o braku ognisk koronawirusa w transporcie mówił Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury. 

Analizy prowadzone przez niemiecki Instytut Kocha, czy przez podmioty brytyjskie, wykazały jednak, że ryzyko transmisji w komunikacji miejskiej jest niewielkie. W lotnictwie oceniono je na mniej prawdopodobne niż rażenie piorunem. Kilkanaście dni temu „Lancet” opublikował artykuł, w którym transport publiczny nie był wskazywany jako potencjalne zagrożenie dla podróżnych. O wspieranie transportu publicznego apeluje także UITP, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego.

Warto przypomnieć, że większość przytoczonych badań zwraca uwagę na te same czynniki jako decydujące o bezpieczeństwie korzystania z transportu publicznego. Pojazdy zapewniają szybką wymianę powietrza (dobra wentylacja wnętrza) i są często dezynfekowane. Pasażerowie oczywiście powinni mieć zasłonięty nos i usta oraz powstrzymywać się od przemieszczania i głośnych rozmów w pojazdach. 
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Komunikacja

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 12 sierpnia 2023

PKS Bydgoszcz mniej popularny niż kolej? Nie wiadomo

Komunikacja

BlaBlaCar rośnie. Platforma uzupełnia luki w transporcie publicznym

Mobilność

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Komunikacja

Chiny przywracają wyjazdy grupowe. Będzie tak jak dawniej?

Tomasz Śniedziewski 12 sierpnia 2023

PKS Bydgoszcz mniej popularny niż kolej? Nie wiadomo

Komunikacja

BlaBlaCar rośnie. Platforma uzupełnia luki w transporcie publicznym

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5