Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Weber: Brak ognisk koronawirusa w transporcie publicznym

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Malinowski, Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2020-09-03 13:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP/ EEC

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Weber: Brak ognisk koronawirusa w transporcie publicznym
fot. Karol Kaczorek/ unsplash
W Polsce, od początku pandemii COVID-19, nie było żadnego ogniska koronawirusa w transporcie publicznym. Taką informacje podał Rafał Weber z Ministerstwa Infrastruktury. Jeszcze nie dawno były minister zdrowia Łukasz Szumowski obawiał się właśnie o zarażenia w autobusach czy tramwajach.

Na łamach Transportu Publicznego pisaliśmy już wielokrotnie o tym, że brakuje potwierdzonych danych, które wskazywałyby na to, że podróżowanie transportem zbiorowym może być groźne dla zdrowia w czasie pandemii. W połowie czerwca podawaliśmy Francję i Japonię jako przykład państw o bardzo rozbudowanych systemach transportowych, w których nie odnotowano większej liczby zakażeń.

Kilka dni temu przedstawiliśmy wyniki badań przeprowadzonych przez Niemiecki Instytut im. Roberta Kocha, z których wynikało, że spośród ponad 55 tys. zidentyfikowanych przypadków i miejsc zarażenia koronawirusem na transport przypadło tylko 90 (0,2% całości). Także z Polski nie napływały dane o problemach związanych z transportem. Dzisiaj zostało to oficjalnie potwierdzone.

– Mogę potwierdzić, że tego typu ognisk [ognisk w transporcie publicznym] nie stwierdziliśmy w całym kraju. To pokazuje odpowiedzialne podejście przewoźników do wykonywania swoich zadań, pokazuje odpowiednie przygotowanie pojazdów – autobusów, pociągów – do przewozu osób w trakcie pandemii. Przewoźnicy poświęcali wiele uwagi temu, aby autobusy były czyszczone, a elementy takie jak klamki czy poręcze były dezynfekowane. Mamy nadzieję, że jesienią i zimą uda nam się to utrzymać – powiedział w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

– Właśnie po to nadal obowiązują restrykcje i ograniczenia dotyczące liczby przewożonych pasażerów, aby każdy, kto korzysta z komunikacji zbiorowej czuł się bezpiecznie. Jestem przekonany, że jeśli sytuacja będzie wyglądała jak do tej pory, a jeszcze więcej pasażerów będzie nosiło maseczki, to transport zbiorowy miejski i regionalny będzie transportem bezpieczny – dodał minister.

Jeszcze kilka tygodni temu w zupełnie innym tonie wypowiadał się były już minister Łukasz Szumowski. – Boję się transportu publicznego ze szkół i do szkół. Tam naprawdę będzie dużo ludzi w jednym autobusie, w jednym tramwaju w dużych miastach. Pracujemy nad tym. Dzisiaj rozmawialiśmy (o tym - PAP) w zespole zarządzania kryzysowego. Trzeba tutaj dać rozwiązania. I na pewno tutaj maseczki w komunikacji publicznej – mówił.

Dla całego sektora transportu publicznego informacje płynące z Ministerstwa Infrastruktury są bardzo dobre. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że we wspomnianych Niemczech, podobnie jak w Polsce, pojazdy są poddawana odkażaniu, a pasażerowie mają obowiązek noszenia maseczek, ale nie obowiązują ograniczenie dotyczące liczby osób. 

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5