Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Niemcy: Mały lockdown bez ograniczeń w transporcie

Dalej Wstecz
Autor:

Artur Bogdanowicz, współpraca Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-10-29 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy: Mały lockdown bez ograniczeń w transporcie
fot. Artur Bogdanowicz
W Niemczech od 2 listopada zostanie wprowadzonych szereg obostrzeń mających na celu zmniejszenie liczby zarażeń koronawirusem. Zamknięte zostaną m.in. kina, muzea, siłownie, bary czy domy publiczne. Zakazy nie obejmą transportu publicznego.

Od 2 listopada w Niemczech wchodzi w życie szereg ograniczeń mających na celu zmniejszenie liczby infekcji wirusem SARS-CoV-2. Ogłoszony przez kanclerz Angelę Merkel „mały lockdown” ma obowiązywać do końca listopada. Za dwa tygodnie Merkel i premierzy landów spotkają się ponownie i dokonają ewentualnych poprawek do wprowadzanych w życie rozwiązań.

Na liście obostrzeń pojawia się m.in. konieczność ograniczenia kontaktów – możliwe będą spotkania z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych, nie więcej jednak niż dziesięciu osób, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej.

W poniedziałek zamknięte zostaną teatry, kina, sale koncertowe, muzea, kasyna, baseny, siłownie, domy publiczne, bary, restauracje (te oferować mogą jedynie usługi „na wynos”), salony masażu czy tatuażu. Czynne mogą być salony fryzjerskie i centra rehabilitacyjne. W sklepach zostanie wprowadzone ograniczenie liczby osób do jednej na 10 m2. Firmy w ramach możliwości mają umożliwić pracownikom wykonywanie obowiązków zdalnie.
  
Branżę hotelarską obowiązuje zakaz oferowania noclegów prywatnych, zaś mieszkańcy kraju powinni ograniczyć wszystkie niekonieczne podróże. Co ważne, podobnie jak wiosną, nie zostaną wprowadzone żadne obostrzenia dla środków komunikacji zbiorowej – ani obowiązkowa rezerwacja miejsc w pociągach, ani ograniczenie liczby pasażerów w autobusach, pociągach czy samolotach. W Niemczech nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w środkach transportu publicznego. Nie jest też planowane zamknięcie granic, jednak po powrocie z obszaru podwyższonego ryzyka konieczne jest odbycie kwarantanny.

Ograniczenia te wprowadzane są w okresie, gdy liczba nowych przypadków każdego dnia to ok. 14-15 tys. W Polsce ograniczenia dalej zmniejszające liczbę osób mogących korzystać z pojazdów transportu publicznego wprowadzono 17 października, gdy liczba zarażonych nie przekraczała jeszcze 10 tys. osób dziennie.

Transport publiczny od początku pandemii jest poddawany w Polsce obostrzeniom, które nie są znane w innych krajach. Przed korzystaniem z niego ostrzegał już były minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ostatnio przedstawiciel Polskiej Akademii Nauk piętnował zatłoczoną komunikację, pomimo braku przeprowadzenia własnych badań.

Analizy prowadzone przez niemiecki Instytut Kocha, czy przez podmioty brytyjskie, wykazały jednak, że ryzyko transmisji w komunikacji miejskiej jest niewielkie. W lotnictwie oceniono je na mniej prawdopodobne niż rażenie piorunem. Kilkanaście dni temu „Lancet” opublikował artykuł, w którym transport publiczny nie był wskazywany jako potencjalne zagrożenie dla podróżnych. O wspieranie transportu publicznego apeluje także UITP, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa apeluje: Pracujcie zdalnie, unikajcie komunikacji

Komunikacja

Warszawa apeluje: Pracujcie zdalnie, unikajcie komunikacji

Witold Urbanowicz 21 października 2020

Niemcy: Bez limitów w komunikacji. Obowiązkowa tylko osłona twarzy

Komunikacja

Niemcy: Bez limitów w komunikacji. Obowiązkowa tylko osłona twarzy

Artur Bogdanowicz 16 października 2020

Największe miasta w Polsce w czerwonej strefie. Co z komunikacją miejską?

Komunikacja

Największe miasta w Polsce w czerwonej strefie. Co z komunikacją miejską?

Michał Szymajda 16 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5