Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kielce: Tak się zmieni kosmiczny dworzec PKS

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
30-12-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. UM Kielce / inf. własna

Podziel się ze znajomymi:

Projekt kieleckiej pracowni „Kamiński Bojarowicz Architekci” zwyciężył w konkursie na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej na budowę Centrum Komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów. Przedsięwzięcie dotyczy przebudowy, rozbudowy i modernizacji istniejącego dworca autobusowego przy ul. Czarnowskiej, który stał się znakiem rozpoznawczym Kielc.

Kielce mogą się poszczyć niezwykle oryginalnym i wyjątkowym dworcem autobusowym. Obiekt w formie spodka stał się charakterystycznym elementem panoramy Kielc. Jego realizacja przypada na lata 1975-1985. Trzykondygnacyjny obiekt wyróżnia się swoją okrągłą formą, a zwłaszcza kopułą z wypustkami (lampionami). Na uwagę zasługują też rozwiązania komunikacyjne – autobusy jeżdżą niemal bezkolizyjnie wokół budynku dworca, do którego pasażerowie dostają się za pomocą przejść podziemnych. W obecnej postaci nieremontowany obiekt jest żywym muzeum PRL-u.

Jego los był jednak niepewny. Trzy lata temu dworzec, wraz z lokalnym PKS-em przejęła prywatna spółka PKS2, która na działce zajmowanej przez dworzec chciała postawić centrum handlowe. Zapowiadała co prawda zachowanie funkcji komunikacyjnych i charakterystycznych elementów spodka, ale ginęły one w ogólnej koncepcji centrum handlowego. Planom tym sprzeciwiało się miasto, wobec czego nowy właściciel zapowiedział wstrzymanie wszelkich prac utrzymaniowych, co w konsekwencji mogłoby skutkować zamknięciem dworca i jego rozbiórką motywowaną „złym stanem technicznym”.

Ostatecznie miasto zdecydowało się odkupić dworzec. Po czym w sierpniu samorząd, we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, ogłosił konkurs na budowę Centrum Komunikacyjnego wraz z systemem informacji dla pasażerów. W sumie wpłynęło dziewięć prac, z czego jedna ze względów formalnych została odrzucona. Pracownie, które przystąpiły do konkursu, musiały rozważyć zarówno kwestie urbanistyczne, sprawy funkcjonalności budynku, dostosowania go do różnorodnych potrzeb osób niepełnosprawnych, zaplanować detale dotyczące wykończenia wnętrz oraz otoczenia obiektu. W założeniu bryła "kosmicznego dworca" miała pozostać bez zmian. Na dworcu znaleźć się mają punkty gastronomiczne, mediateka, system informacji dla pasażerów. 

Konkurs rozstrzygnięto przed Świętami. Pierwsze miejsce zajęła kielecka pracownia Kamiński Bojarowicz Architekci. Zaletą zwycięskiej pracy, zdaniem sądu konkursowego, jest to, że inspiruje się wzornictwem wczesnych lat 70. XX w., kiedy dworzec był projektowany.  Zwycięzca konkursu otrzymał 30 tys. zł. Pierwsza nagroda w konkursie wiąże się z zaproszeniem do negocjacji co do warunków umowy o sporządzenie projektu budowlanego. Miasto chce jak najszybciej uzyskać ten dokument, następnie - pozwolenie na budowę, a wreszcie - rozpocząć prace budowlane. Środki na modernizację zamierza pozyskać z Unii Europejskiej. W planach jest sfinalizowanie inwestycji do końca 2018 roku.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5