Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Dworzec autobusowy w Kielcach jak UFO. Prace na finiszu [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
28-05-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Budimex

Podziel się ze znajomymi:

Jak informuje Budimex, budowa kieleckiego centrum komunikacyjnego jest zaawansowana już w ponad 90%. W tej chwili trwają prace wykończeniowe na wszystkich obiektach tworzących centrum.

Montowane są elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca autobusowego. Trwa montaż podłóg i małej architektury wewnątrz dworca oraz na placu przeddworcowym. Wykańczane są kasy, pomieszczenia i techniczne budynku dworca. Na budowie pracuje każdego dnia średnio ponad 100 osób. Rozpoczęły się już pierwsze odbiory inwestycji przez służby nadzoru. Do tej pory do inwestycji zaangażowano ponad 180 podwykonawców.

W czerwcu powinny trafić z Chin do nas komponenty do ponad 40 wyświetlaczy LED, których dostawa opóźniła się z powodu ograniczeń epidemiologicznych COVID-19 Chinach. Potrzebujemy koło miesiąca na ich montaż. Centrum komunikacyjne powinno zostać oddane do użytku w przesuniętym o dwa miesiące terminie kontraktowym, do końca sierpnia 2020 roku – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu Budimex.

Modernizacja centrum komunikacyjnego rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Inwestorem jest Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Powierzchnia użytkowa 3 577,81 m2 a kubatura 18 225,0 m3. Nowe centrum komunikacyjne będzie węzłem przesiadkowym dla komunikacji autobusowej miejskiej, podmiejskiej i samochodowej. Powstanie w tym miejscu także centrum spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wartość inwestycji wynosi 69 mln zł brutto.

Dworzec został uruchomiony w 1984 r. Obiekt w formie spodka stał się charakterystycznym elementem panoramy Kielc. Budynek wyróżnia się swoją okrągłą formą, a zwłaszcza kopułą z wypustkami (lampionami). Na uwagę zasługują też rozwiązania komunikacyjne – autobusy jeżdżą niemal bezkolizyjnie wokół budynku dworca, do którego pasażerowie dostają się za pomocą przejść podziemnych. Obiekt od 2011 r. jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Przez lata istniało ryzyko, że obiekt zniknie z pejzażu miasta, gdyż prywatny właściciel chciał go zburzyć bądź obudować centrum handlowym. Obiekt od kwietnia 2016 r. jest własnością miasta.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przestrzeń

Olsztyn. Zajezdnia tramwajowa prawie pod dachem

Przemysław Farsewicz 11 lipca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5