Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jest wykonawca remontu dworca Olsztyn Zachodni

Dalej Wstecz
Data publikacji:
08-07-2016
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Jest wykonawca remontu dworca Olsztyn Zachodni
mat. PKP SA
Po wielu latach oczekiwania olsztynianie wreszcie doczekają się nowego dworca Olsztyn Zachodni. Obecny uchodzi już w opinii mieszkańców za szkaradztwo. Dzisiaj kolejarze poinformowali, kto zostanie wykonawcą projektu i przebuduje budynek i otoczenie Olsztyna Zachodniego. Starało się o to 7 firm.

Odkładany co roku remont dworca kolejowego Olsztyn Zachodni wreszcie dojdzie do realizacji. W kwietniu kolejarze ogłosili przetarg na przebudowę bryły budynku wraz z zagospodarowaniem przestrzeni wokół. W połowie maja doszło do otwarcia kopert z ofertami przetargowymi. Inwestycją zainteresowanych jest 7 firm, które wyceniły wartość zadania od ok. 3 do 5 mln zł brutto. Zamawiający przeznaczył na wykonanie zadania ok. 3,9 mln zł brutto. Po dwóch miesiącach kolejarze wreszcie wybrali najkorzystniejszą ofertę.

Kto wygrał?

W przetargu oferty oceniano pod względem dwóch parametrów. Najistotniejszym czynnikiem była oczywiście cena, która stanowiła aż 80% wagi oceny przetargowej. Na drugim miejscu znajdował się zadeklarowany czas wykonania zadania. Ten czynnik został oceniony na 20%. Niemniej jednak, PKP SA zastrzegło, że czas realizacji nie może być krótszy niż 32 tygodnie i dłuższy niż 36 tygodni od momentu podpisania umowy.

Zwycięską ofertę złożyło konsorcjum firm SKB Development z siedzibą w Warszawie oraz SKB Budownictwo z siedzibą w Bytomiu. Jak deklarują kolejarze, roboty budowlane mogą rozpocząć się już w lipcu tego roku. Czas ukończenia inwestycji przewidziany jest pierwszy kwartał 2017 roku. Koszt prac wyceniono na 3 mln zł netto.

Jak będzie wyglądać?

Dworzec Olsztyn Zachodni zbudowany został w latach 1890-1893 w miejscu istniejącego od 1883 r. przystanku kolejowego Olsztyn Przedmieście. Obecny obiektstanął w latach 90. XX w. Budynek składa się z dwóch brył – dworca i sanitariatów – na planie prostokąta i kwadratu, z połączonymi zadaszeniami. Powierzchnia zabudowy wynosi 310 m kw.

Według koncepcji kolejarzy, układ wewnętrzny zaprojektowanego budynku zostanie dopasowany do nowego sposobu użytkowania na bazie istniejącej konstrukcji. Jedynie część istniejących sanitariatów zostanie wyburzona ze względu na zły stan techniczny i wykonana na nowo w obrysie rozbieranej części. W zakres projektu wchodzi m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej, budowa sanitariatów dla podróżnych oraz poprawa bezpieczeństwa przebywania i użytkowania dworca poprzez montaż instalacji monitoringu, instalacji przeciwpożarowej oraz wymianę wewnętrznych oraz zewnętrznych instalacji: elektrycznych, odgromowej i sanitarnych.

Kondygnacja podziemna dworca zostanie przeznaczona w całości na funkcje techniczne. Znajdą się tam: rozdzielnia elektryczna, pomieszczenia związane z przyłączami, pomieszczenie gospodarcze itp. Na parterze przewidziano otwarcie części powierzchni dworca w formie zadaszonej wiaty dla oczekujących podróżnych. Funkcja obsługi pasażerów pozostanie w tej samej co aktualnie części dworca (większa z brył tworzących budynek) z dostępem do toalet ogólnodostępnych. Mniejsza bryła zostanie odbudowana z przeznaczeniem na lokal komercyjny oraz administracyjny dworca. Otwarcie części przegród pozwoli na wykonanie zadaszonej wiaty rowerowej. Przewiduje się także przebudowę i modernizację wszystkich instalacji, aby stworzyć spójny system z uporządkowanym układem zasilania. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynek powinien zostać również przystosowany do wymagań aktualnych przepisów, a także wytycznych straży pożarnej. Aby podkreślić funkcję i estetykę obiektu, planowana jest odpowiednia iluminacja elewacji, która wydobędzie walory dworca.


fot. MJ
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Martyn Janduła, Witold Urbanowicz 17 lutego 2016

PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Przestrzeń

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Olsztyn Zachodni bez projektu

Przestrzeń

Olsztyn Zachodni bez projektu

Martyn Janduła 08 kwietnia 2015

Zobacz również:

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Martyn Janduła, Witold Urbanowicz 17 lutego 2016

PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Przestrzeń

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Olsztyn Zachodni bez projektu

Przestrzeń

Olsztyn Zachodni bez projektu

Martyn Janduła 08 kwietnia 2015

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5