Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła, Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-02-17 15:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni
Źródło: PKP SA
PKP SA pokazały już jak będzie wyglądać dworzec Olsztyn Zachodni. Plany zakładają mocną przebudowę istniejącej bryły. Projekt uzyskał już prawomocne pozwolenie na budowę. – Prace chcielibyśmy rozpocząć prace w tym roku – mówi Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP SA.

Na większe zmiany jest już jednak za późno. – Na tym etapie konsultacje społeczne nie są już możliwe. Należy podkreślić, że obecny projekt przebudowy budynku uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę – informuje Paulina Jankowska z biura prasowego PKP SA. Przyjęty projekt nawiązuje do stylistyki dworców systemowych, realizowanych obecnie przez kolejarzy.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, skierował także projekt do przedstawicieli Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Mieli się oni w zeszłym tygodniu wypowiedzieć, jako niezależni fachowcy. – Komisja miała kilka uwag. Niedawno je wysłaliśmy do PKP SA, zapewne się jeszcze z nimi nie zapoznali – mówi Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Trwają właśnie końcowe prace nad projektem dworca. – W tym roku chcielibyśmy rozpocząć prace – mówi Paulina Jankowska, rzeczniczka PKP SA.

Modernizacja od lat

Olsztyn Zachodni, mimo pozornego wyglądu, to dość strategiczny dworzec w mieście. Usytuowany przy ścisłym centrum miasta, jest drugim – po dworcu głównym – miejscem, z którego Olsztynianie chętnie zaczynają i kończą swą podróż pociągami. Dzisiaj jest to obskurny budynek, który wybudowano w latach 90. A przecież to samo centrum Olsztyna.

Już wcześniej PKP przystępowały do projektu modernizacji dworca, jednak wybrany wykonawca, który miał zaprojektować i wybudować obiekt, robił to opieszale. Dlatego PKP zerwały z nim umowę. Poza tym koncepcja przedstawiona przez kolejarzy nie spotkała się z przychylnością mieszkańców. W konsekwencji w 2012 roku wykonano jedynie kosmetyczne zmiany na dworcu. Odnowiono stare wiaty znad przejścia podziemnego i zaniedbany już tunel. Zakres prac był ściśle określony przez konserwatora zabytków, wiaty bowiem w sierpniu 2010 roku zostały uznane za zabytek i wpisane do rejestru. Wyczyszczono także cegły oraz usunięto graffiti z budynku.

Olsztyn Główny też do poprawki

Równolegle do projektu modernizacji dworca Olsztyn Zachodni, prowadzone są także prace koncepcyjne związane z przebudową dworca Olsztyn Główny. Część autobusową tego budynku posiada Retail Provider. Od lat chce w tym miejscu, wspólnie z PKP SA, postawić na miejscu dotychczasowego dworca galerię handlową z funkcjami dworców PKP i PKS. Nie udaje się jednak uzyskać od wielu miesięcy komentarza od firmy Retail Provider, na jakim etapie są przygotowania do realizacji projektu. Drobnych informacji na ten temat udzielił z kolei Piotr Grzymowicz, prezydent miasta Olsztyna. – Retail Provider złożył ofertę PKP SA na wspólne przedsięwzięcie – wyjaśnia.

Jednak budowa centrum handlowego wraz z funkcjami dworców PKS i PKP nadal nie jest przesądzona. Kolejarze postanowili opracować własny projekt. – W tej chwili rozważamy modernizację dotychczasowego dworca kolejowego, a nie budowanie zupełnie nowego obiektu. Planujemy odtworzenie tej bryły, która istnieje – możliwe też, że przez modernizację – oraz stworzenie w sąsiedztwie Zintegrowanego Obiektu Handlowego z funkcją dworca PKS – zdradza szczegóły Maciej Król, prezes spółki deweloperskiej Xcity Investment.Źródło: PKP SA


Źródło: PKP SA


Źródło: PKP SA


Źródło: PKP SA

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Przestrzeń

PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Martyn Janduła 03 sierpnia 2015

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Martyn Janduła 16 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5