Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Miasto dostało projekt Olsztyna Zachodniego. Społecznicy: Pokażcie!

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-02-05 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miasto dostało projekt Olsztyna Zachodniego. Społecznicy: Pokażcie!
fot. MJ
Po kilku latach wreszcie coś zaczyna się dziać w sprawie zaniedbanego dworca Olsztyn Zachodni. PKP SA ma w planach przebudowę budynku wraz z jego otoczeniem. Do tej pory, mimo licznych zapowiedzi, nie było projektu. Do dzisiaj. Teraz do wglądu otrzymało go miasto. Natomiast społecznicy domagają się jego upublicznienia. – Mieszkańcy Olsztyna zasługują na możliwość zapoznania się z planami PKP, ponieważ to właśnie oni są najczęstszymi użytkownikami dworców – apelują społecznicy.

Forum Rozwoju Olsztyna, złożone z lokalnych społeczników, od kilku lat bezskutecznie próbuje nakłonić PKP SA do upublicznienia wizualizacji i projektu przebudowy stacji kolejowej Olsztyn Zachodni. Korzystając z okazji zmian personalnych w zarządzie PKP SA, społecznicy wystosowali kolejny apel w tej sprawie, jak i również remontu Dworca Głównego. – Mamy nadzieję, że nowy zarząd Polskich Kolei Państwowych SA w większym stopniu niż dotychczasowy będzie brał pod uwagę głos olsztynian w sprawie dworców w naszym mieście – pisze w liście Krzysztof Suchowiecki, wiceprezes FRO. – Ponawiamy prośbę o udostępnienie projektu remontu Dworca Zachodniego oraz wizualizacji elewacji, tym bardziej, że po raz kolejny został ogłoszony nowy termin rozpoczęcia prac budowlanych, w związku z dokonaniem zmian w projekcie. Świadczy to o tym, iż gdyby w 2015 roku przedstawiono projekt remontu, olsztynianie mieliby możliwość zajęcia stanowiska, co do wyglądu dworca. Być może taka możliwość nadal istnieje – podkreśla.

Społecznicy: a co z uwagami mieszkańców?


PKP SA zapowiedziało niedawno, że poważnie rozważa nad opracowaniem własnej koncepcji modernizacji Dworca Głównego w Olsztynie z zachowaniem obecnej kubatury budynku. W tej sprawie społecznicy także zabrali głos. – Apelujemy o przedstawienie projektu remontu dworca, a także o udzielenie informacji, czy PKP planują umożliwić mieszkańcom Olsztyna oraz innym podróżnym wyrażenie własnych uwag dotyczących wyglądu dworca oraz jego funkcjonalności – napisał Suchowiecki.

– Mimo że czasami różniliśmy się podejściu do spraw związanych z remontem obydwu dworców, to nigdy naszym celem nie było utrudnianie realizacji powyższych inwestycji. Zależy nam jedynie na tym, aby olsztyńskie dworce były funkcjonalnymi obiektami o wysokim poziomie architektonicznym. Uważamy, że mieszkańcy zasługują na możliwość zapoznania się z planami PKP, ponieważ to właśnie oni są najczęstszymi użytkownikami olsztyńskich dworców. Kończąc, jeszcze raz zapewniamy o naszej gotowości wsparcia PKP w pracach projektowych oraz zachęcamy do podjęcia publicznej dyskusji o przyszłości Dworca Głównego, a także wysłuchania uwag mieszkańców, co do wyglądu Dworca Zachodniego, o ile jest to jeszcze możliwe – argumentuje Forum Rozwoju Olsztyna.

Urzędnicy Olsztyna już widzieli projekt

Tymczasem do rąk prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, trafił właśnie projekt remontu Dworca Zachodniego. Tę informację potwierdził Patryk Pulikowski, z Urzędu Miasta. – Owszem, taki projekt trafił do nas z prośbą o ocenę i uwagi. Urzędnicy określili, że jest to dobra propozycja, wnieśli jednak dwie niewielkie uwagi związane z ukształtowaniem roślinności w pobliżu dworca oraz dekoracji wewnątrz obiektu, które miałyby mieć bardziej lokalny, olsztyński charakter – wyjaśnia Pulikowski.

Wszystko jednak wskazuje, że nieprędko projekt zobaczą mieszkańcy. – Zgodnie z decyzją prezydenta, aby mogli wypowiedzieć się także niezależni fachowcy, w następnym tygodniu na temat projektu wypowiedzą także przedstawiciele Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Następnie wszelkie uwagi zostaną przesłane PKP – informuje Patryk Pulikowski. – Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to PKP jest inwestorem, nie miasto – podkreśla. Dlatego należy oczekiwać, że to kolejarze udostępnią projekt w najbliższym czasie.

– Liczymy, że tym razem PKP nie zignoruje olsztynian – piszą społecznicy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Tak będzie wyglądać Olsztyn Zachodni

Martyn Janduła, Witold Urbanowicz 17 lutego 2016

PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Przestrzeń

PKP nie pokażą projektu Dworca Zachodniego olsztynianom

Martyn Janduła 03 sierpnia 2015

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Przestrzeń

Społecznicy chcą wiedzieć, co z dworcem Olsztyn Zachodni

Martyn Janduła 16 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5