Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-03-2023
Ostatnia modyfikacja:
21-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska
mat. pras.
Spółka Metrorex, obsługująca metro w Bukareszcie, zakończyła przetarg na budowę nowej linii do Otopeni, w którym znajduje się główne lotnsisko stolicy kraju.

Po wielu latach politycznych batalii jeszcze w tym roku ma się rozpocząć budowa linii metra prowadzącej do międzynarodowego lotniska Henri Coandă w Otopeni nieopodal stolicy Rumunii. Częste zmiany rządów w ciągu ostatniej dekady nie przyspieszały realizacji projektu, mimo że pokrycie kosztów inwestycji zagwarantował już rząd w 2009 roku dzięki umowie kredytowej z Japonią. Następnie projekt metra do lotniska został zablokowany przez byłego ministra transportu Cătălina Drulę. Ostatecznie na posiedzeniu 2 października 2021 r. rząd odblokował projekt i ogłoszono jesienią 2021 roku przetarg.

Za realizację kontraktu ma odpowiadać Gülermak Ağır Sanayi İnşaat ve Taahhüt, który został liderem konsorcjum. W składzie znalazła się także rumuńska firma Somet. Zamówienie obejmuje jedynie zaprojektowanie i wykonanie konstrukcji budowlanych. W kolejnych przetargach miasto będzie zamawiać wyposażenie, tory, wykończenie i składy do obsługi linii.

Kontrakt dotyczy budowy metra na długości 7,6 km. Powstanie także sześć stacji – Waszyngton, Paryż, Bruksela, Otopeni, Ion I.C. Brătianu (pięciokrotny premier Rumunii), lotnisko Otopeni. Budowa ma się rozpocząć już w drugim kwartale tego roku. Kontrakt opiewa na 1,3 miliarda lei rumuńskich, czyli ok. 1,3 mld zł. Finansowanie kontraktu zapewnione jest ze środków budżetu państwa oraz środków zewnętrznych pochodzących z umowy kredytowej z Japonią.

Nowa linia metra M6, która ma mieć docelowo 14,2 km długości i 12 stacji, zostanie poprowadzona jako odnoga istniejącej stacji metra M4 przy największym dworcu kolejowym w Bukareszcie – Gara de Nord. Realizację projektu podzielono na dwa etapy. Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka między stacjami 1 Mai i Tokio została podpisana już w zeszłym roku. Pierwsze roboty mają się rozpocząć na przestrzeni od maja do lipca tego roku. Teraz zakończono przetarg na budowę odcinka Tokio – Otopeni. Realizację obu etapów wygrała turecka firma Gülermak, a czas budowy zakontraktowano na 48 miesięcy – 4 lata.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze duże kontrakty tureckiego Gülermaku w Rumunii. Niedawno firma wygrała przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszej linii metra w Klużu-Napoce. To czwarte największe miasto w kraju. Więcej o tym zamówieniu pisaliśmy w tym artykule.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Bukareszt uruchomił piątą linię metra [zdjęcia]

Przestrzeń

Bukareszt uruchomił piątą linię metra [zdjęcia]

Witold Urbanowicz 15 września 2020

Zobacz również:

Bukareszt uruchomił piątą linię metra [zdjęcia]

Przestrzeń

Bukareszt uruchomił piątą linię metra [zdjęcia]

Witold Urbanowicz 15 września 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5