Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Bukareszt uruchomił piątą linię metra [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-09-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W stolicy Rumunii uruchomiona została nowa linia metra M5 między stacją Eroilor a Raul Doamnei z odnogą do stacji Valea Ialomitei, przy której zlokalizowano zajezdnię. Budowa pierwszego odcinka tej trasy trwała od 2011 r.

– To wielkie osiągnięcie, musimy to przyznać. Na pewno największe tego typu osiągnięcie w Rumunii po rewolucji. Z pewnością przyczynia się do poprawy jakości życia w Bukareszcie i bardzo ważne jest, aby kontynuować ten kierunek. Ludzie chcą infrastruktury, mobilność staje się coraz ważniejsza dla każdego mieszkańca. Potrzebujemy dużo infrastruktury transportowej – powiedział Klaus Iohannis, prezydent Rumunii.

Otwarty dziś (15 września) odcinek liczy 7,2 km długości. Linia łączy dzielnicę Drumul Taberei w południowo-zachodniej części miasta z obrzeżami centrum, zapewniając przesiadkę na linie M1/M3. Pasażerowie mogą korzystać z dziesięciu stacji. W chwili obecnej linię obsługuje osiem składów Bombardier Movia 346, przekierowanych z linii M3. W szczycie, na wspólnym odcinku linii, pociągi kursują co 6 minut, a w międzyszczycie i wieczorami – co 9 minut. W przyszłości jednak częstotliwość będzie mogła zostać zwiększona do 2 minut. Linia funkcjonuje, tak jak całe bukareszteńskie metro, w godz. 5-23:30.

Budowę rozpoczęto w 2011 r. Wartość projektu to ok. 3,2 mld lei (ok. 2,9 mld zł). Inwestycja w 85% finansowana jest ze środków unijnych, a w 15% – z budżetu centralnego. Spółka Metrorex, która obsługuje metro, jest spółką państwową.

Docelowo linia M5 powinna zostać wydłużona przez centrum do stacji Pantelimon po wschodniej stronie miasta. Planowane przedłużenie liczy 11,5 km i 12 stacji.

Obecnie sieć metra w Bukareszcie składa się z pięciu linii o łącznej długości tras wynoszącej 78,5 km. Pierwszy odcinek został uruchomiony w 1979 r. W 2018 r. z metra skorzystało 179,7 mln pasażerów (dla porównania z warszawskiego metra w zeszłym roku skorzystało 195,4 mln podróżnych). Średnio, wg oficjalnych, z metra korzysta ok. 600 tys. dziennie. Odpowiada to 20% liczbie osób korzystających z komunikacji publicznej w stolicy Rumunii.


Schemat metra z całą piątą linią metra. Uruchomiony odcinek łączy stację przesiadkową Eroilor ze stacjami Raul Doamnei i Valea Ialomitei, mat. Mliu92, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska

Przestrzeń

Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska

Przemysław Farsewicz 19 marca 2023

Zobacz również:

Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska

Przestrzeń

Bukareszt wybiera wykonawcę budowy metra do lotniska

Przemysław Farsewicz 19 marca 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5