Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Paryż. Awantura o wyrzucenie samochodów z bulwarów Sekwany

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-03-13 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Paryż. Awantura o wyrzucenie samochodów z bulwarów Sekwany
lic. GFreihalter, lic. CC A-SA 3.0
W zeszłym miesiącu paryski sąd uznał, że zakaz ruchu samochodowego na ponad 3-kilometrowym odcinku prawego brzegu Sekwany w centrum francuskiej stolicy, został wydany z naruszeniem prawa. W ubiegłym tygodniu mer Anne Hidalgo wydała ten zakaz ponownie. W weekend wsparli ją paryżanie, demonstrując w miejscu dawnej autostrady, a obecnie deptaku. Ale nie wszystkim ta decyzja się podoba.

Anne Hidalgo, która z walki o czyste powietrze w Paryżu uczyniła jeden z tematów przewodnich swojej kadencji, zamknęła 3,3–kilometrowy odcinek prawego brzegu Sekwany, przechodzącej przez 1–szą i 4–tą dzielnicę, ponad rok temu. To konsekwentne działanie. Lewy brzeg rzeki jest deptakiem już od 2013 r.

Zakaz ten sam, choć inny

To była dość kontrowersyjna decyzja. Z jednej strony lewicowa mer Paryża zamknęła dla ruchu jedną z ważnych arterii samochodowych w centrum miasta. Znaną na całym świecie, bo choćby filmowcy chętnie kręcili sceny pościgów w Paryżu właśnie nad brzegiem rzeki. Z drugiej Hidalgo miała poparcie paryskich radnych i wielu mieszkańców, którzy skorzystali z pedestrianizacji tego odcinka nadrzecznych bulwarów.

Przeciwko decyzji były z kolei władze stołecznego regionu Ile–de–France, gdzie dla odmiany większość ma prawica. To właśnie republikańska przewodnicząca rady regionalnej Valerie Pecresse jest kreowana na obrońcę tych paryżan, dla których zamknięcie bulwaru dla ruchu samochodowego było złą decyzją.

W zeszłym miesiącu sąd rozstrzygnął, że uzasadnienie zakazu ruchu samochodowego na wspomnianym odcinku walką z zanieczyszczeniem powietrza jest mocno wątpliwe. Nie ma jednoznacznych danych, które potwierdziłyby wpływ tej decyzji na obniżenie natężenia smogu. W efekcie unieważnił decyzję władz Paryża.

Kierowcy nie cieszyli się długo, bo w czwartek Hidalgo ogłosiła tę samą uchwałę, tyle że inaczej uzasadnioną. Tym razem nie ma mowy o powodach ekologicznych. Pedestrianizacja bulwaru jest tym razem uzasadniona względami estetycznymi i turystycznymi, wprowadzono ją po to, by chronić obszar stanowiący zabytek chroniony przez Unesco. Paryscy radni pytani przez „Le Monde” tłumaczą, że nie jest to obejście wyroku sądu, ale dostosowanie się do niego.

Kto chce przestrzeni dla pieszych

Sprawa wzbudza w stolicy Francji duże emocje. W sobotę na prawym brzegu Sekwany miała miejsce demonstracja, która zgromadziła ok. 1,5 tys. osób popierających zakaz samochodowy. Byli tam obecni nie tylko paryżanie, ale też m.in. rowerowi aktywiści i paryscy politycy. – Jesteśmy tu po to, by nasze dzieci mogły oddychać świeżym powietrzem – mówiła Hidalgo. Obok zgromadziła się jednak kilkudziesięcioosobowa grupa przeciwników zakazu samochodowego na bulwarze, którzy uważają go za „autorytarną decyzję” władz miasta.

Pecresse przekonuje, że ewentualna pedestrianizacja kolejnych obszarów miasta powinna odbywać się stopniowo. Zwolennicy zamknięcia bulwarów dla samochodów tłumaczą jednak, że z istniejącej tam wcześniej miejskiej autostrady korzystali głównie kierowcy z przedmieść, a paryżanie wdychali ich spaliny.

Wyniki ankiety zamówionej przez władze Paryża wskazują, że 55 proc. respondentów popiera pedestrianizację prawego brzegu Sekwany, a 66 proc. zgadza się na działania mające na celu ograniczanie ruchu samochodowego w stolicy Francji. Od 2016 r. w Paryżu stopniowo wprowadzany jest zakaz korzystania z najstarszych aut.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Paryż. Droga wzdłuż prawego brzegu Sekwany jednak dla mieszkańców

Przestrzeń

Paryż. Droga wzdłuż prawego brzegu Sekwany jednak dla mieszkańców

Łukasz Pastor 07 października 2016

Więcej stref dla pieszych powstanie w Paryżu

Przestrzeń

Więcej stref dla pieszych powstanie w Paryżu

Łukasz Pastor 13 kwietnia 2016

Paryż: Prawy brzeg Sekwany dla mieszkańców. Nie dla samochodów

Przestrzeń

Paryż: Prawy brzeg Sekwany dla mieszkańców. Nie dla samochodów

Łukasz Pastor 11 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5