Partnerzy serwisu:
Mobilność

Yunex: Rozwój ITS w polskich miastach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-03-2023
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
informacja prasowa Yunex

Podziel się ze znajomymi:

Inteligentne Systemy Transportowe realizowane przez firmę Yunex są obecne w polskich miastach od 2003 r. Inżynierowie Yunex od ponad 20 lat poprawiają transport dostarczając elastyczne, skalowalne, bezpieczne i łatwe w obsłudze rozwiązania z zakresu inteligentnych systemów transportowych (ITS).

Firma jest obecna ze swoimi rozwiązaniami w siedmiu polskich miastach (Warszawa, Rzeszów, Poznań, Białystok, Kraków, Tychy oraz Zielona Góra), a nad wdrażaniem systemów ITS pracuje największy, blisko 60-osobowy zespół inżynierów.

Cele ITS w Polsce:

- zarządzanie ruchem w sieci drogowej oraz zmniejszenie stanu jej zatłoczenia;
- optymalne  wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej i transportowej;
- poprawa warunków podróżowania z uwzględnieniem intermodalności transportu;
- przyspieszenie transportu publicznego, w szczególności tramwajowego i autobusowego;
- zwiększenie popytu na podróżowanie transportem zbiorowym i alternatywnym;
- udostępnienie bieżących informacji (dla kierowców oraz pasażerów) przydatnych w fazie planowania oraz w trakcie realizacji podróży;
- zwiększenie bezpieczeństwa użytkownikom ruchu;
- monitorowanie i ochrona środowiska naturalnego.

Jak to się zaczęło?

Początki ITS w Polsce to lata 2003-2004 i wdrożenie systemu sterowania ruchem w nowo otwartym Tunelu pod Wisłostradą. Następnie zdecydowano o rozwoju systemu ITS w Warszawie o dodatkowe elementy, związane m.in. z budową Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem.

W tym samym czasie zaczęto prace także nad wdrożeniem systemu ITS w Krakowie – pierwszym mieście, w którym system był integrowany od początku z Systemem Zarządzania Transportem Tramwajowym, uwzględniał priorytet dla pojazdów tramwajowych.

W 2013 r. rozpoczęto wdrażanie ITS w Białymstoku, gdzie system objął swym zasięgiem całe – liczące blisko 300 tys. mieszkańców i prawie 120 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną – miasto.

Równocześnie z Białymstokiem rozpoczęto prace nad systemem ITS w Poznaniu, gdzie charakterystyczną cechą jest wykorzystanie na szeroką skalę (blisko 300 sztuk) kamer ANPR do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych pojazdów, które pomagają zbierać informacje o aktualnych warunkach ruchu.

ITS na coraz większą skalę

Wdrażanie ITS w polskich 
miastach postępuje, a miasta coraz częściej widzą wymierne korzyści wynikające z działania systemów – m.in. poprawienie funkcjonowania transportu publicznego, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i  efektywniejsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej.

W latach 2013-2019 podpisano kilka umów na rozwój systemów ITS m.in. w Białymstoku, Poznaniu, Krakowie, czy Rzeszowie (gdzie wprowadzono po raz pierwszy w Polsce priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych w trybie - ,,bezpieczne zielone’’ dla przejazdu pojazdu). Realizowane były także działania serwisowe w Gdańsku w tunelu pod Martwą Wisłą.

Również w stolicy zdecydowano o rozwoju systemu ITS w latach 2017-2025 wspólnie z Yunex, czego przykładem jest zmodernizowanie Centrum Sterowania Ruchem w Warszawie, wprowadzenie totemów rowerowych ułatwiających poruszanie się cyklistów po mieście czy wdrożenie priorytetu dla autobusów komunikacji publicznej na wybranych skrzyżowaniach i ciągach, np. na ul. Radzymińskiej.

Tychy – najbardziej kompleksowy system ITS w Polsce

- ITS to potężne narzędzie do zarządzania miastem. Dzisiaj systemy sterowania nie ograniczają się do kierowania sygnalizacją świetlną, współczesne rozwiązania ITS są bardzo mocno rozbudowane, skupiają wiele podsystemów. Z poziomu ITS możemy więc już nie tylko zarządzać ruchem czy jego płynnością. Celem takich systemów jest udostępnianie maksymalnej przepustowości, którą oferuje droga. Do tego – w ramach ITS – dochodzi integracja z systemami parkingowymi, komunikacją publiczną, a więc możliwością wpływania na priorytety, czy dynamicznego zarządzania rozkładami jazdy, wyświetlanymi na przystankach, a także integracja m.in. z monitoringiem zanieczyszczeń powietrza. To wszystko składa się na wprowadzanie wizji „smart city” do polskich miast - Dariusz Obcowski, Prezes Zarządu Yunex Sp. z o.o.

Potwierdzeniem tego była realizowana w lipcu 2022 r. największa inwestycja Yunex w Polsce w Tychach obejmująca wdrożenie najbardziej kompleksowego systemu ITS w naszym kraju.

Następny przystanek… Zielona Góra

Ostatni kontrakt miejski Yunex to podpisana z końcem sierpnia 2022 r. umowa z Miastem Zielona Góra na instalację nowego systemu zarządzania ruchem. Nowy system przyniesie korzyści użytkownikom dróg, transportowi publicznemu i środowisku naturalnemu poprzez poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu oraz zmniejszenie emisji spalin. Projekt ma się zakończyć w październiku 2023 roku.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Opole testuje system ITS

Komunikacja

Opole testuje system ITS

Redakcja/inf. pras. 20 sierpnia 2022

Drogi ITS dla Zakopanego

Mobilność

Drogi ITS dla Zakopanego

Przemysław Farsewicz 17 lutego 2022

Rzeszów otworzył oferty w przetargu na ITS. Neurosoft i Siemens

Prawo & Finanse

Rzeszów rozbuduje ITS. System wyłapie jadących na czerwonym

Przestrzeń

Zobacz również:

Opole testuje system ITS

Komunikacja

Opole testuje system ITS

Redakcja/inf. pras. 20 sierpnia 2022

Drogi ITS dla Zakopanego

Mobilność

Drogi ITS dla Zakopanego

Przemysław Farsewicz 17 lutego 2022

Rzeszów otworzył oferty w przetargu na ITS. Neurosoft i Siemens

Prawo & Finanse

Rzeszów rozbuduje ITS. System wyłapie jadących na czerwonym

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5