Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Zielona Marszałkowska. Chodnik i droga rowerowa gotowe, drzewa posadzone

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
27-10-2021
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

Sadzenie zieleni, w tym 38 lip srebrzystych „Varsaviensis”, zakończyło przebudowę zachodniej strony ul. Marszałkowskiej wzdłuż pl. Defilad. Zmiany wiązały się z remontem chodnika, budową drogi rowerowej oraz wyznaczeniem miejsc postojowych na szerokiej jezdni.

Inwestycja stanowiła pierwszy krok do odnowienia ul. Marszałkowskiej w ramach Nowego Centrum Warszawy. Polegała przede wszystkim na budowie dogi dla rowerów. Na północy włączono ją do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską, a na południu zostanie połączona z układem ścieżek, którego budowa – w osobnej inwestycji – ruszyła kilka tygodni temu.

W ramach tego projektu wyremontowano też chodnik. Starą, pochodzącą sprzed dwóch dekad kostkę zastąpiły eleganckie płyty chodnikowe. W kilku miejscach położono je w nowym śladzie, dzięki temu ułatwiono dojście na przystanek autobusowy „Centrum 03”. Przeniesiono również parkowanie z chodnika na jezdnię, wytyczając miejsca postojowe na dotychczasowym przewymiarowanym prawym pasie. Kierowcy parkują tam równolegle do kierunku jazdy.

Kropkę nad „i” zmian stanowiła zieleń. Właśnie zakończono sadzenie drzew – 38 lip srebrzystych „Varsaviensis” – które stanęły w towarzystwie licznych krzewów i bylin, w tym m.in. żywopłotu z irgi. Dziś lipy nie prezentują się w pełni okazale, bo jest jesień i tracą liście. Jednak kiedy wypuszczą je po zimie - upiększą Marszałkowską wzdłuż pl. Defilad.

Nowych roślin w pobliżu będzie więcej. Na południe od miejsca, gdzie posadzono lipy, trwa przebudowa okolic ronda Dmowskiego. Na samym rondzie i w narożnikach pojawi się zieleń, w tym 58 drzew. Dopełnią one resztę wprowadzanych zmian – trwa budowa czterech naziemnych przejść dla pieszych, które poprowadzą bezpośrednio do przedłużonych i poszerzonych przystanków tramwajowych. Obok zebr powstaną przejazdy rowerowe – na wysokości ulic Poznańskiej, Widok, Parkingowej i Nowogrodzkiej.

W ramach Nowego Centrum Warszawy przebudowywany jest również tzw. plac Pięciu Rogów, gdzie staną 22 klony polne o wysokości 8-9 metrów. Cały plac będzie strefą pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, nielicznych autobusów w ciągu ul. Szpitalnej i dojazdów mieszkańców.

W sumie w tym roku centrum miasta zyska ok. hektara nowej powierzchni zielonej, na której stanie 118 nowych drzew, zostaną posadzone krzewy i niska zieleń. To rozmiar płyty boiska piłkarskiego, razem ze strefą boczną i ławkami rezerwowych.

Ponadto projektowane są już dalsze północne i południowe odcinki ul. Marszałkowskiej – w taki sposób, by zmienić całą tę ulicę między pl. Bankowym a pl. Konstytucji w wygodną miejską arterię ze szpalerami drzew, z której łatwo skorzystają piesi, rowerzyści, pasażerowie i kierowcy. Podobne zmiany czekają też Al. Jerozolimskie (po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej).
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5