Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa zazieleni odcinek Marszałkowskiej. Oferty na projekt

Dalej Wstecz
Data publikacji:
04-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

Miasto otworzyło oferty w przetargu na przebudowę pierwszego odcinka ul. Marszałkowskiej. Wykonawca będzie miał osiem miesięcy na zrealizowanie projektu, według którego arteria pomiędzy ul. Królewską a pl. Bankowym stanie się przestrzenią bardziej przyjazną pieszym i rowerzystom. Na samym jednak placu zostanie utrzymany wielki parking.

Inwestycja wpisuje się w projekt Nowego Centrum Warszawy. Jego celem jest przekształcenie ścisłego centrum stolicy w bardziej wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty prac stały się widoczne w al. Jana Pawła II, której centralny odcinek po przebudowie w 2020 r. zyskał zupełnie nowy wygląd. Natomiast w 2021 i 2022 r. roku Zarząd Dróg Miejskich poprawił estetykę i funkcjonalność ronda Dmowskiego oraz tzw. pl. Pięciu Rogów.

Następna w kolejce jest ul. Marszałkowska. Pierwsze zmiany już przeszła – po jej zachodniej stronie wzdłuż pl. Defilad powstała droga dla rowerów, wyremontowano chodnik, a na szerokiej jezdni wyznaczone zostały miejsca postojowe. Przybyło zieleni –posadzone zostały 34 drzewa (lipy srebrzyste „Varsaviensis”) oraz liczne krzewy i byliny. Niedawno zmiany przeszedł też sam wlot ul. Marszałkowskiej na pl. Bankowy, gdzie drogowcy przesunęli i skrócili – do tej pory jedno z najbardziej niebezpiecznych w centrum – przejście dla pieszych, które zyskało również sygnalizację świetlną.

Kolejne zmiany

Teraz pora na znacznie większe zmiany. Między ul. Królewską a pl. Bankowym oraz od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej powstaną drogi rowerowe, wygodne chodniki i szpalery drzew. Fragment od Królewskiej do pl. Bankowego przebudowany zostanie jako pierwszy.

W przetargu ZDM otrzymał osiem ofert. Mieszczą się one w przedziale od ponad 8,2 do prawie 12,7 mln zł. Teraz oferty będą analizowane. Na przeprowadzenie prac przewidziano 240 dni od momentu zawarcia umowy.

Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, będzie miał on za zadanie zmienić zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej. Wybuduje drogę dla rowerów, którą od al. Solidarności do ul. Elektoralnej poprowadzi między budynkami a parkingiem na pl. Bankowym, a następnie wzdłuż chodnika przy Marszałkowskiej.

Chodnik również musi zostać wyremontowany, aby piesi nie musieli nadal poruszać się po wyeksploatowanym asfalcie. Przestrzeń na szerszy chodnik zostanie uzyskana dzięki przeniesieniu parkowania na jeden z pasów szerokiej jezdni. Kierowcy będą zatrzymywać samochody na wyznaczonych miejscach postojowych, zamiast na trotuarze.

Lepsze parkowanie

Rozczarowani będą mieszkańcy oczekujący gruntownych zmian na pl. Bankowym, który obecnie służy za wielki parking. Jak zapowiada Ratusz, zostanie uporządkowane parkowanie. W centralnej części powstanie 55 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób niepełnosprawnych. Niewielka, bo mieszcząca 3 pojazdy zatoka parkingowa na ul. Elektoralnej, przy dawnym hotel Saskim, przestanie istnieć. Przestrzeń po niej stanie się częścią chodnika. Znajdujące się nieopodal przejście dla pieszych przez ul. Elektoralną w rejonie ul. Przechodniej zostanie przesunięte bliżej pl. Bankowego.

Przy okazji poprawione zostanie parkowanie na pl. Żelaznej Bramy. Po stronie południowej kierowcy w całości zaparkują na jezdni, a nie – jak to ma miejsce obecnie – częściowo na chodniku. Przed przejściem dla pieszych przy wlocie ul. Przechodniej, po obu stronach jezdni, pojawi się 10-metrowa strefa wyłączona z ruchu. Piesi wchodzący na pasy będą lepiej widoczni dla kierowców.

Więcej zieleni

Całość zmian dopełni zieleń. Ul. Marszałkowską od ul. Królewskiej do pl. Bankowego ozdobią 63 drzewa (29 platanów klonolistnych, 16 miłorzębów japońskich i 18 wiśni ptasich) oraz kilkadziesiąt tysięcy krzewów, bylin i pnączy. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie prawie 2600 m kw. – taka ilość wystarczyłaby na zazielenienie trzech warszawskich „patelni”.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Dąbrowa Górnicza: Zniknęła kładka nad Sobieskiego. W zamian pasy

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

Przestrzeń

Warszawa. Plac Teatralny wymyślony z mieszkańcami na nowo

inf. pras. UM Warszawa 27 czerwca 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5