Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa wyda 5 mln zł na zazielenienie placu przed PKiN

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-02-21 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa wyda 5 mln zł na zazielenienie placu przed PKiN
fot. Adrian Grycuk, lic. CC BY-SA 3.0 Polska
Warszawski ratusz ogłosił konkurs na koncepcję modernizacji i aranżacji najbardziej centralnego placu stolicy, czyli terenu po południowej stronie Pałacu Kultury i Nauki, między Dworcem Centralnym a stacją metra Centrum. Architekci będą musieli zaproponować rozwiązanie nie droższe niż 5 mln zł. Najlepszy projekt zostanie nagrodzony 30 tysiącami zł.

– Zmieniamy teren, który roboczo określiliśmy aortą Warszawy. To serce miasta, które łączy tętniącą życiem patelnię obok stacji metra Centrum i kolejowy Dworzec Centralny. Zagospodarowanie tego terenu to element porządkowania przestrzeni wokół PKiN w nawiązaniu do tradycji, współczesnych potrzeb i przyszłych wizji – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Teren, o którym mowa, jest każdego dnia przemierzany przez tysiące mieszkańców miasta i przyjezdnych. Ci pierwsi chodzą między stacją metra a Złotymi Tarasami, ci drudzy między metrem i Dworcem Centralnym. Pośrodku drogi mieści się dworzec Warszawa Śródmieście, czyli główna stacja SKM-ki i Kolei Mazowieckich, a niedaleko przejścia podziemne, które pozwalają przedostać się na południową stronę Alei Jerozolimskich.

To właśnie ta ulica ma ograniczać teren podlegający konkursowi od południa. Z pozostałych stron ograniczają go ulice Marszałkowska, Emilii Plater, no i wspomniany Pałac Kultury.

– W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, do czasu zabudowy zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, chcemy stworzyć dodatkowy teren wypoczynkowy w centrum miasta. To wyjątkowa przestrzeń publiczna, którą powinna ubogacić mała architektura czy np. miejsce do ekspozycji rzeźbiarskich – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni, który jest organizatorem konkursu i dodaje: – Nasze działania planujemy już na lato tego roku, ale oczekujemy od projektantów również koncepcji ukwieceń na kolejne lata.

Projektanci w swoich wizjach powinni kierować się najwyższymi standardami kształtowania ładu przestrzennego. Konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego wyposażenia i małej architektury, aranżacja miejsc ekspozycji roślinnych (m.in. sezonowych rabat, roślin użytkowych), a także wskazanie terenu, gdzie możliwe byłoby np. organizowanie plenerowych wystaw rzeźbiarskich. Wszystkie rozwiązania muszą jednak charakteryzować się funkcjonalnością, a układ komunikacyjny powinien bez zakłóceń umożliwić pieszym dojście od stacji metra Centrum do Dworca Śródmieście i Dworca Centralnego, także w trakcie realizacji prac.

Pierwsze działania realizacyjne na tym terenie powinny rozpocząć się latem tego roku. Całość zagospodarowania (wszystkie etapy wdrażania wizji) powinna zostać wykonana przed końcem października przyszłego roku. Maksymalny, planowany koszt robót realizowanych na podstawie wybranej pracy nie powinien przekroczyć 5 milionów złotych.

Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na przełom kwietnia i maja. Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 30 000 zł zostanie również zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa bez ławek. W Krakowie jest gdzie usiąść

Przestrzeń

Warszawa bez ławek. W Krakowie jest gdzie usiąść

jd/inf. pras. 11 grudnia 2017

ZDM Warszawa maluje graffiti na skrzynkach elektrycznych

Przestrzeń

ZDM Warszawa maluje graffiti na skrzynkach elektrycznych

Jakub Dybalski 29 listopada 2017

Metro. Niebezpieczne ułatwienia dla niewidomych

Przestrzeń

Metro. Niebezpieczne ułatwienia dla niewidomych

Witold Urbanowicz 04 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5