Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa jeszcze bardziej okrojony?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
22-09-2020
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Warszawa: Tramwaj do Wilanowa jeszcze bardziej okrojony?
fot. Michał Szymajda
Topnieją plany tramwajowe stolicy na obecną perspektywę unijną – do 2023 r. Wypadł już tramwaj na Gocław, a teraz jest ryzyko, że i tak już poszatkowany projekt budowy trasy tramwajowej między Wolą, Dw. Zachodnim, Ochotą, Mokotowem i Wilanowem może zostać okrojony jeszcze bardziej – do odcinka od Puławskiej w stronę Wilanowa. Tramwaje Warszawskie podkreślają, że to jeden ze scenariuszy, a na najbliższej sesji Rady Miasta będzie głosowane zwiększenie dokapitalizowania spółki, co wpływać będzie na możliwość realizacji inwestycji.

Jak pisaliśmy, Warszawa już zrezygnowała z dofinansowania dla tramwaju na Gocław. Nie wstrzymuje to jednak prac projektowych. Wiadomo jednak, że inwestycja nie zakończy się w 2023 r., czyli granicznym roku obecnej perspektywy unijnej.

Na tym jednak oszczędności i przesunięcia nie kończą się. Gazeta Stołeczna, powołując się na źródła w ratuszu, informuje o okrojeniu projektu tramwaju do Wilanowa. To ambitny projekt, zakładający połączenie Woli, Dw. Zachodniego i Ochoty z Mokotowem i Wilanowem. Dofinansowaniem unijnym objęta jest jednak tylko część trasy – od Grójeckiej, wzdłuż Bitwy Warszawskiej 1920 r. do podziemnego przystanku przy Dw. Zachodnim, a także w ciągu Rakowieckiej, Goworka, Spacerowej, Belwederskiej, Sobieskiego i al. Rzeczpospolitej do Miasteczka Wilanów – z odnogami w ciągu Gagarina i św. Bonifacego. Z dofinansowania są wyłączone więc części trasy przez Pole Mokotowskie oraz od Dw. Zachodniego do Kasprzaka – z odnogami w ciągu Ordona i Krzyżanowskiego.

W tej chwili trwają prace projektowe dla odcinka od Grójeckiej do Dw. Zachodniego oraz od stacji metra Pole Mokotowskie do Miasteczka Wilanów z odnogą do krańca na Stegnach. Podpisano też umowę projektuj i buduj na torowisko w ciągu ul. Gagarina oraz kontrakt na przebudowę stacji Warszawa Zachodnia, w ramach której powstanie tunel tramwajowy pod torami (powstaje jako pustka technologiczna).

Wiele wskazuje, że do 2023 r. powstanie mniej niż zapowiadano. Według informacji Stołecznej przesunięta w czasie ma być realizacja ok. kilometrowego odcinka na Ochocie do Dw. Zachodniego oraz budowy torowiska na Rakowieckiej – między al. Niepodległości a Puławską. W tej perspektywie unijnej miałaby powstać trasa między Puławską a Wilanowem – w ratach do skrzyżowania z Belwederską, do krańca na Stegnach i dalej do al. Rzeczpospolitej. Czasu jednak nie jest wiele. Projektowanie ma skończyć się w przyszłym roku, na realizację prac pozostają więc dwa sezony budowlane.

Ratusz nie potwierdza jednak jednoznacznie tej informacji. – Dla nas tramwaj do Wilanowa jest priorytetem. Na najbliższej Radzie Miasta głosowany będzie projekt zwiększenia dokapitalizowania spółki kwotą 200 mln zł – właśnie na inwestycje tramwajowe. Jak Tramwaje Warszawskie wykorzystają tę kwotę – to pytanie do spółki – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ratusza. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z głosowanym projektem w tym i przyszłym roku spółka będzie dokapitalizowana kwotą o 150 mln zł mniejszą. Dodatkowe środki zwiększające faktycznie wcześniej planowaną kwotę dokapitalizowania 561 mln zł o 200 mln zł do 761 mln zł zaplanowano w latach 2022, 2023 i 2025. W tym ostatnim roku spółka otrzymać miałaby 70 mln zł. To oznacza, że niektóre inwestycje siłą rzeczy zostaną zrealizowane później.

Co na to Tramwaje Warszawskie? – W obecnej sytuacji budżetowej, przy niesprzyjającej stolicy polityce podatkowej i przy oszczędnościach związanych z koronawirusem, przygotowujemy się na różne scenariusze. Nie zostały jeszcze podjęte ostateczne decyzje. I między innymi z tego powodu harmonogram obecnie prowadzonych prac nie zmienia się. Teraz pracujemy nad projektami budowlanymi, po to by pozyskać pozwolenia na budowę i być w gotowości do prac budowlanych – mówi Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5