Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Sąd uchyla kluczowe punkty uchwały o płatnym parkowaniu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-06-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Warszawa: Sąd uchyla kluczowe punkty uchwały o płatnym parkowaniu
fot. UM Warszawa
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił kluczowe punkty warszawskiej uchwały dot. płatnego parkowania, w tym dotyczące wysokości opłat i godzin funkcjonowania strefy. Nastąpiło to po skardze Prokuratury Okręgowej, która przekonuje, że uchwalona przez radnych wysokość nowych opłat – choć zgodna z widełkami wprowadzonymi przez ustawodawcę – nie powinna tak drastycznie zmieniać się. Nie można bowiem na kierowców przenosić „zaniechań związanych z dostosowaniem wysokości stawki do obecnych realiów ekonomicznych”. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Na początku lutego warszawską uchwałę o strefie płatnego parkowania z października 2020 r. zaskarżyła Prokuratura Okręgowa, która systematycznie podważa zmiany wprowadzane w Warszawie w zakresie płatnego parkowania. Zakwestionowano podwyższenie opłat za godzinę parkowania, wydłużenie funkcjonowania strefy z 10 do 12 godzin oraz wynikające z tego podwyższenie opłaty zryczałtowanej za parkowanie na wyłączność na „kopertach” (zastrzeżonych stanowiskach postojowych).

Prokuratura: Zmiany powinny być stopniowe, by oceniać ich wpływ na zachowanie parkujących

Prokuratura dopatrzyła się naruszenia prawa – Konstytucji oraz rozporządzenia premiera ws. zasad techniki prawodawczej. „W ocenie prokuratora powyższe stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady proporcjonalności, a tym samym również i właściwych norm regulujących stanowienie aktów prawa miejscowego” – stwierdza prokuratura. Jej zdaniem nie uzasadniono podniesienia o ponad 50% opłaty zryczałtowanej za parkowanie na prawach wyłączności na „kopertach”.

Zdaniem prokuratury, poza aspektem fiskalnym, trudno znaleźć uzasadnienie dla wdrożonych zmian. „W ocenie prokuratury nie można składać na osoby korzystające obecnie ze strefy płatnego parkowania niestrzeżonego zaniechań związanych z dostosowaniem wysokości stawki do obecnych realiów ekonomicznych. Wprowadzona obecnie opłata, pomimo zmiany wskaźników ekonomicznych, nie powinna tak znacząco odbiegać od opłaty poprzedniej. Zmiana jej wysokości powinna zostać rozłożona w czasie i być dokonywana stopniowo, tak aby możliwym była ocena jej wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy” – wskazuje prokuratura.

Prokuratura przyznaje, że stawka za pierwszą godzinę parkowania jest równa maksymalnej stawce, wynikającej z ustawy o drogach publicznych. „Nowelizację uchwały trudno zatem uznać, za wypadkową rozważenia tego, jaka wysokość stawki opłaty jest właściwa i konieczna z punktu widzenia kształtowania polityki transportowej miasta w odniesieniu do potrzeb i interesów osób korzystających ze strefy oraz pozostałych mieszkańców. Sprowadza się ona w zasadzie do zrównania stawki takiej opłaty do ustawowego maksimum” – przekonuje prokuratura.

Sąd uchyla nieprawomocnie nowe zasady działania strefy


Na posiedzeniu 28 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przychylił się do skargi warszawskiej prokuratury i uchylił trzy punkty uchwały o płatnym parkowaniu – dotyczące wysokości stawek, godzin funkcjonowania strefy oraz opłaty ryczałtowej za parkowanie na „kopertach”. Wyrok jest nieprawomocny.

Na razie nie ma pisemnego uzasadnienia orzeczenia. – Zapewne gdy ono się pojawi, ratusz przygotuje odwołanie. Z sentencji wynika, że sąd pierwszej instancji uchylił kluczowe elementy uchwały parkingowej, określające stawki i godziny ich obowiązywania. Ich określanie w konkretnych ramach to kompetencja samorządu i szereg miast w Polsce, po wejściu w życie nowych przepisów parkingowych, z tego skorzystało. To niezbędne, jeśli strefa płatnego parkowania ma w ogóle działać, chronić miejsca parkingowe dla mieszkańców w godzinach wieczornych i w nocy i zapewniać na nich rotację w dzień – podkreśla Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM w Warszawie. Obecna uchwała wciąż obowiązuje do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Strefy płatnego parkowania na celowniku prokuratury

Prokuratura Krajowa podkreśla, że systematycznie bada zgodność z prawem uchwał dot. płatnego parkowania – w tym m.in. wprowadzenia płatnego parkowania w soboty. Od połowy czerwca 2016 r. do marca 2020 r. zbadano 770 uchwał rad gmin w tej sprawie. Zakwestionowano 201. „Na 125 wywiedzionych przez prokuratorów skarg uwzględnionych zostało 103, a 16 wciąż czekało na rozpoznanie” – wylicza Prokuratura Krajowa.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5