Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Warszawa: Oferty w przetargu na 213 tramwajów o miesiąc później

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-22 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Warszawa: Oferty w przetargu na 213 tramwajów o miesiąc później
fot. Martyn Janduła
Tramwaje Warszawskie przesunęły termin składania ofert w przetargu na dostawy 123 tramwajów z opcją na kolejne 90 pojazdów. To odpowiedź na wnioski producentów, którzy wskazywali, że założono zbyt mało czasu na przygotowanie ofert. Teraz będą mieli o miesiąc więcej czasu – aż do końca kwietnia.

Na początku lutego Tramwaje Warszawskie ogłosiły ogromny przetarg na dostawy 213 tramwajów, na co składają się 123 wozy w zamówieniu podstawowym i 90 pojazdów ramach opcji. Oprócz tego zadaniem wykonawcy będzie dostawa specjalistyczne wyposażenie obsługowe, pakiet naprawczy, pakiet eksploatacyjny, pakiet materiałów niezbędnych do wykonania naprawy głównej oraz wykonywanie napraw powypadkowych w okresie gwarancji. Szacunkowa wartość zamówienia wynosi blisko 1,9 mld zł netto, czyli ponad 2,3 mld zł brutto.

Spółka nie zamawia jednego typu pojazdów. Zadaniem producenta w zadaniu podstawowym będzie dostawa 85 tramwajów dwukierunkowych oraz 18 pojazdów jednokierunkowych o długości do 33 m, a także 20 wozów krótszych, o długości do 24 m. Prawo opcji obejmuje z kolei 45 tramwajów dwukierunkowych i tyle samo jednokierunkowych o długości do 33 m. Tramwaje Warszawskie podkreślają, że długie tramwaje będą dłuższe niż obecnie eksploatowane pojazdy. Spółka wymaga, by wózki skrajne zarówno w krótkich, jak i długich pojazdach były skrętne.

Pierwotnie termin składania ofert wyznaczono na 27 marca. Producenci wskazywali jednak, że to za mało czasu. „Przedmiotem przetargu jest zaprojektowanie, wybudowanie i dostarczenie całkowicie nowego w 100% niskopodłogowego pojazdu wraz z zaprojektowaniem i wykonaniem bez osiowych wózków skrętnych w jakie wyposażony będzie nowy tramwaj. Dotychczas w Polsce żadna z inwestycji taborowych nie dotyczyła zaprojektowania zupełnie nowego produktu w pełni spełniającego wymagania zamawiającego” – przekonuje jeden z nich. Jak podkreślają zainteresowani postępowaniem wykonawcy, chodzi o różne typy pojazdów – pojazd długi musi mieść inną długość członów niż krótki.

We wnioskach pojawiały się różne propozycje zmiany terminów. Jeden z wykonawców chciał przesunięcia terminu składania ofert o dwa miesiące – do 29 maja. Ostatecznie Tramwaje Warszawskie zdecydowały się na przesunięcie terminu składania ofert o miesiąc – do 25 kwietnia.

Zakup związany jest z realizacją kilku projektów unijnych, zakładających budowę nowych tras. – Aż 85 tramwajów będzie obsługiwało nowe trasy. Pozostałe posłużą do wymiany najstarszych wozów – podkreśla Krzysztof Karos. 10 wozów ma zostać dostarczone w ramach budowy tras na Kasprzaka i Tarchominie, trasa do Wilanowa obejmuje zakup 50 wozów, natomiast Gocław 18 pojazdów. Na liście rezerwowej znajduje się projekt zakupu taboru tramwajowego dla obsługi tras tramwajowych – 20 pojazdów jednokierunkowych i 20 pojazdów dwukierunkowych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaj z Mokotowa do Wilanowa z decyzją środowiskową

Prawo & Finanse

Tramwaj z Mokotowa do Wilanowa z decyzją środowiskową

Witold Urbanowicz 16 marca 2017

Warszawa: Tramwaj do Winnicy w 2019 r., ale bez pętli

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj do Winnicy w 2019 r., ale bez pętli

Witold Urbanowicz 26 lutego 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5